Usuwanie plam po posiłkach z tapicerki z materiału i ze skóry. Plamy C-J

Rady jak wywabić plamy z tapicerki z materiału i ze skóry cz. 1.


Jak wywabić plamę z coca-coli, plamy po cukierkach, plamę z czekolady, plamy z dżemu, plamy z herbaty, plamę po jajkach na kanapie, sofie, fotelu?

Jak wyczyścić tapicerkę z rozlanej coca-coli?

 1. Delikatnie osuszyć tapicerkę przykładając papierowy ręcznik, który wchłonie płyn (nie wcierać w materiał).
 2. Plamy po coca-coli na tapicerce usunie letni roztwór  delikatnego detergentu i destylowanej wody (30°C). Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
 3. Uporczywe plamy z coca-coli na tapicerce czyścić mocnym alkoholem (konieczna próba).
 4. Coca-cola zawiera kwas fosforowy i słabszy kwas cytrynowy, które mogą uszkodzić powierzchnię tapicerki ze skóry. Dlatego colę trzeba usunąć ze skóry tak szybko, jak to jest możliwe. Najpierw delikatnie osuszyć miejsce papierowym ręcznikiem, następnie przetrzeć powierzchnię wodą destylowaną z szarym mydłem lub płatkami mydlanymi.


Jak wywabić plamy po cukierkach z tapicerki?

Resztki cukierków zdjąć z tkaniny nie wcierając ich w nią. Miejsce osuszyć papierowym ręcznikiem.

 1. Plamy po cukierkach na tapicerce usuwać przyciskając do zabrudzonego miejsca czystą ściereczkę nasączoną letnim roztworem delikatnego detergentu i destylowanej wody o temp. 30°C.
 2. Jeśli plamy po cukierkach nie schodzą, trzeba je usuwać benzyną lakową White spirit (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Miejsce czyszczone benzyną przetrzeć roztworem letniej wody destylowanej i łagodnego detergentu.
 3. Plamy po cukierkach na skórzanej tapicerce zmyć roztworem wody destylowanej i szarego mydła lub płatków mydlanych.


Jak wyczyścić tapicerkę z plam po czekoladzie? 

Czekoladę dokładnie zebrać z tapicerki, uważając aby nie powiększyć plamy i nie wetrzeć jej we włókna materiału.

 1. Plamę z czekolady na tapicerce czyścić roztworem letniej wody destylowanej o temp. 30°C i łagodnego detergentu. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
 2. Trudne plamy czyścić benzyną (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Miejsce czyszczone benzyną przetrzeć roztworem letniej wody destylowanej i łagodnego detergentu.
 3. Zabrudzenia czekoladą na skórzanym obiciu wytrzeć papierowym ręcznikiem. Plamy po czekoladzie czyścić wodą destylowaną i szarym mydłem lub płatkami mydlanymi.


Jak usunąć plamę po dżemie z tapicerki?

Zebrać łyżką resztki dżemu z powierzchni tapicerki.

 1. Zaplamione dżemem miejsce na tapicerce najpierw wytrzeć letnią wodą destylowaną o temp. 30°C zaczynając od brzegów plamy w kierunku środka, następnie czyścić plamę po dżemie wodą z octem lub wodnym roztworem soli kuchennej używając łyżeczkę soli kuchennej na pół litra wody destylowanej.
 2. Ze skórzanej tapicerki zdjąć ostrożne łyżką resztki dżemu  i przycisnąć do zabrudzonego miejsca papierowy ręcznik. Następnie zmyć plamę letnim roztworem wody destylowanej i szarego mydła lub płatków mydlanych.


Jak usunąć gumę do żucia z tapicerki?

Gumę do żucia na tapicerce oziębić kostkami lodu lub zimnym kompresem, aż stwardnieje. Wtedy łatwiej ją zdjąć z materiału bez pozostawienia trudnych do usunięcia resztek.

 1. Twardą gumę do żucia skruszyć i wyszczotkować. Resztki gumy do żucia usunąć z tapicerki octem.
 2. Powstałą plamę po gumie na materiale tapicerki usunie benzyna lakowa White spirit (konieczna próba koloru, ostrożność i otwarcie okna). Miejsce czyszczone benzyną przetrzeć roztworem letniej wody destylowanej i łagodnego detergentu. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
 3. Twardą gumę do żucia na skórzanych obiciach skruszyć i wyszczotkować szczotką o delikatnym włosiu.


Jak wywabić plamę z herbaty z tapicerki?

Rozlaną herbatę zebrać z powierzchni tapicerki przykładając papierowe ręczniki. Plama po herbacie nie powinna wyschnąć!

 1. Plamę z herbaty na tapicerce czyścić roztworem letniej wody destylowanej (30°C) i łagodnego detergentu. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
 2. Plamę po herbacie rozjaśni sok z cytryny  lub papka z kwasku cytrynowego i wody destylowanej.
 3. Trudne plamy z herbaty trzeba usuwać benzyną mineralną.
 4. Rozlaną herbatę zebrać papierowym ręcznikiem z powierzchni skórzanej tapicerki. Plamę po herbacie na skórzanej tapicerce doczyścić roztworem wody destylowanej i szarego mydła lub płatków mydlanych.


Jak usunąć plamy po jajach na tapicerce?

 1. Plam z jaj nie należy usuwać ciepłą wodą! Najpierw delikatnie usunąć wszystkie pozostałości jajka łyżką i papierowym ręcznikiem (nie wcierać w tapicerkę).
 2. Teraz można potraktować plamę po jajku na tapicerce roztworem zimnej wody destylowanej i łagodnego detergentu. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
 3. Tapicerkę zabrudzoną jajkiem, po wstępnym oczyszczeniu, posypać solą i zostawić na 20 minut.  Po tym czasie resztki wyczesać szczoteczką. Następnie materiał tapicerki przetrzeć czystą chłodną wodą destylowaną i wysuszyć czystym ręcznikiem przez przykładanie go do mokrego miejsca.
 4. Zabrudzoną jajkiem tapicerkę z materiału można również wyczyścić chłodną wodą z solą.
 5. Po usunięciu resztek jajka ze skórzanej tapicerki (jak wyżej) przetrzeć zabrudzenie roztworem zimnej wody destylowanej i łagodnego detergentu. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
  (c.d.n.)

Artykuły powiązane:

Jak pielęgnować i czyścić tapicerkę z naturalnej skóry?
Usuwanie plam z tapicerki z materiału. Wstęp

Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki? Plamy C-J
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki? Plamy K-L
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki? Plamy M-P
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki? Plamy S-W 

Porady dotyczące usuwania plam różnego pochodzenia i na różnych materiałach zebrane są w Plamy.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *