Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy K-L

Usuwamy świeże i stare plamy po kosmetykach na ubraniu cz.2

Rady jak usunąć plamy z kosmetyków do makijażu i pielęgnacji: plama z kredki do brwi, plama z kredki do ust, plama z kremu brązującego, plama z kremu do pielęgnacji, plama z kremu do opalania, plama z lakieru do paznokci…
Kosmetyk powinno się jak najszybciej delikatnie usunąć z powierzchni materiału, starając się nie powiększać zabrudzenia i nie wcierać kosmetyku we włókna. Plamy trzeba usuwać póki są jeszcze świeże, a przed zastosowaniem substancji wywabiającej trzeba przeprowadzić test na niewidocznym skrawku tkaniny. Plamy trzeba wywabiać do skutku, czasem stosując różne domowe sposoby zanim sięgnie się po silny środek.

Po usunięciu palmy czyszczone miejsce koniecznie wypłukać w dużej ilości czystej chłodnej wody i wyprać odpowiednim dla tkaniny detergentem. 


Jak usunąć plamy po kosmetykach do makijażu?

 1. Kosmetyk zebrać miękiszem tostu lub białego chleba i białą serwetką, uważając aby nie wetrzeć środka we włókna materiału. Zabrudzone miejsce potrzeć mydłem lub rozcieńczonym detergentem do prania i przetrzeć mokrą chusteczką lub wypłukać czystą wodą.
 2. Resztki kosmetyku do makijażu usuwa naturalny olejek eukaliptusowy. Wystarczy nalać na plamę kilka kropel olejku, odczekać i spłukać go czystą wodą.
 3. Resztki plamy po kosmetykach do makijażu na białym materiale posypać soda oczyszczoną (sodką kuchenną) i zostawić na godzinę.
 4. Po wstępnym czyszczeniu i usunięciu zabrudzenia kosmetykiem do makijażu materiał wyprać w zwykłym detergencie do prania.
 5. Jeśli kosmetyk wetrze się w bawełnianą, lnianą tkaninę lub wiskozę, można oklepać miejsce watą nasączoną alkoholem. Można zastosować spirytus lub wodę po goleniu. Wcześniej wykonać próbę w mało widocznym miejscu. W przypadku plamy na jedwabiu skonsultować się ze specjalistą
 6. Niektóre stare i już wyschnięte plamy po kosmetyku do makijażu na delikatnych tkaninach może usunąć mydło żółciowe czyli mydło galasowe (Gallseife).
  Skuteczne są również wodny roztwór amoniaku (10%), rozcieńczony wodą alkohol lub gliceryna delikatnie naniesione na plamę za pomocą tamponu – nie trzeć.  Po krótkim czasie tkaninę trzeba wypłukać w czystej wodzie i wyprać.


Jak wyczyścić plamę z kredki do brwi?

Zabrudzenia po kredce do brwi nie są trudne do usunięcia. Po oczyszczeniu zabrudzonego miejsca tkaninę wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.

 1. Plamę z kredki do brwi zwilżyć wodą i nanieść gęstą papkę z proszku do prania i niewielkiej ilości wody.
 2. Zabrudzenie kredką może usunąć nierozcieńczony płyn do prania.
 3. Plamy po kredce do brwi na naturalnych materiałach zmyje 10% roztwór amoniaku naniesiony wacikiem.


W jaki sposób wyczyścić plamę z kredki do ust?

 1. Plamy z kredki do ust na delikatnym materiale i z tworzyw sztucznych posypać talkiem i po jakimś czasie wyczesać delikatną szczotką. Następnie przetrzeć watą nasączoną alkoholem, najlepiej spirytusem (konieczna próba koloru w ukrytym miejscu).
 2. Plamy po kredce do ust na ubraniu usuwa też wazelina.


Jak usunąć plamy po kremie brązującym?

Plamy po kremie brązującym rodzaju jest bardzo trudno usunąć, dlatego w czasie i po nałożeniu kremu na skórę najlepiej nie zakładać ulubionych ubrań.


Czym wyczyścić plamy z kremu do codziennej pielęgnacji skóry?

Usunięcie plam po kremie do pielęgnacji na ubraniu może sprawiać kłopoty. Najpierw trzeba starannie zebrać resztki kremu z tkaniny nie wcierając go w nią.

 1. Poplamione kremem miejsce na mocnej tkaninie oklepać wacikiem nasączonym benzyną (najpierw zrobić próbę w niewidocznym miejscu).
 2. W przypadku delikatnych tkanin pobrudzonych kremem stosować roztwór ciepłej wody i łagodnego detergentu.


Jak usunąć plamy z kremu do opalania, filtru do opalania?

Krem do opalania jest bardzo tłusty i plamy z filtru do opalania są trudne do usunięcia, dlatego jak najszybciej trzeba ostrożnie usunąć go z materiału bez wcierania we włókna.

 1. Czasem wystarczy polanie oczyszczonego miejsca dobrym płynem do mycia naczyń, wypłukanie po kilku minutach i wypranie. Płyn do naczyń (zwłaszcza gęsty i koncentrat) może uszkodzić kolor materiału.
 2. Plamę po kremie do opalania na ubraniu posypać mąką (najlepiej ziemniaczaną), po kilkunastu minutach wyczesać delikatną szczotką i wyprać.
 3. Zabrudzenie kremem do opalania na białym materiale czyścić papką z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody (konieczna próba na niewidocznym miejscu).
 4. Stare plamy po kremie do opalania i plamy na delikatnym materiale potrzeć mokrym mydłem żółciowym/mydłem galasowym, następnie wyprać (konieczna próba na niewidocznym miejscu).


Czym usunąć plamy z lakieru do paznokci?

Nigdy nie powinno się wycierać ani zdrapywać świeżego lakieru do paznokci z materiału. Uważać, aby nie wetrzeć go w materiał lub nie powiększyć plamy. Przed przystąpieniem do czyszczenia miejsce delikatnie oklepać czystą suchą ściereczką, która wchłonie resztki lakieru. Działanie każdej odplamiającej substancji przetestować najpierw na ukrytym miejscu materiału. Nie tylko zmywacz czy rozpuszczalnik mogą odbarwić i uszkodzić tkaninę, lecz nawet delikatny domowy środek. Po usunięciu lakieru do paznokci materiał szybko dokładnie wypłukać w czystej wodzie i wyprać.

 1. Zaschnięty lakier do paznokci można nawet całkowicie usunąć przez podważenie go paznokciem lub spiłować pilnikiem do paznokci.
 2. Resztki zaschniętego lakieru usunie oklepywanie plamy watą nasączoną terpentyną lub acetonem. Na kolorowym materiale wcześniej wykonać próbę w mało widocznym miejscu. Szczególnie aceton działa agresywnie na kolor i tkaniny zawierające sztuczne włókna, zwłaszcza włókna octanowe (np. acetat).
 3. Zaschnięty lakier do paznokci na sztucznym włóknie usunie benzyna do czyszczenia, jednak trzeba postępować ostrożnie, tak jak przy użyciu terpentyny i acetonu.
 4. Zaschnięty lakier do paznokci usunie zmywacz do paznokci lub woda kolońska, jednak z kolorowymi i cienkimi materiałami trzeba postępować ostrożnie, tak jak przy użyciu benzyny, terpentyny i acetonu.
 5. Starą plamę z lakieru do paznokci na silnym i grubym materiale usunie rozpuszczalnik (konieczna próba trwałości koloru i materiału).
 6. Czasem wystarczy nanieść na plamę na białym materiale papkę z sody oczyszczonej wymieszanej z ciepłą wodą.
 7. Nigdy nie powinno się używać natłuszczających zmywaczy do paznokci w celu usunięcia plam po lakierze.
 8. Na czystej bawełnie (100%) lakier do paznokci jest łatwy do usunięcia – wystarczy aceton lub zmywacz do paznokci z czystym acetonem (bez olejków pielęgnacyjnych) naniesiony na waciku.

Artykuły powiązane:
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy A-F.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy K-L.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy M-P.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy S-Ż.

Inne porady dotyczące sposobów usuwania plam po kosmetykach na tapicerce i dywanie w artykułach umieszczonych w zakładce Plamy.

 

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy K-L

 1. 90-60-90 mówi:

  Staram się nie brudzić kosmetykami bo wcale nie jest tak łatwo wyprać plamy. Często pianka do golenia daje radę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *