Nietypowe wykorzystanie resztek alkoholu. Wódka i spirytus cz. 2


Wódka i spirytus

Resztki wódki można wykorzystać do parania wełny, do czyszczenia okularów, czyszczenia kołnierza i mankietów, usuwania zapachu potu z ubrania, obuwia i stóp, pielęgnacji włosów i zwalczania łupieżu, dezynfekcji ran i okładów…
Jeśli zabraknie płynu do prania wełny, można ją wyprać w płynie przygotowanym w domu. Do pół szklanki gotującej się czystej wody dodać 50 g mocnej czystej wódki i 3 dag drobno startego szarego mydła, dobrze wymieszać. Wygodniej jest użyć mydło w płynie. Przelać do butelki i odstawić na kilka godzin, aby składniki dobrze się wymieszały. Stosować 1-2 łyżki preparatu do prania ręcznego lub 3-4 łyżki do prania w pralce. Można przygotować większą ilość preparatu, wtedy butelką co jakiś czas wstrząsać, aby składniki nie oddzielały się. 

Stopy
Brzydko pachnące stopy moczyć w wodzie z dodatkiem wódki, która usunie bakterie i zapach. Można tez wcierać w stopy kilka(naście) kropel wódki.

Szkła okularów
Zmieszać wódkę i wodę w stosunku 1:1. Aby usunąć tłuste ślady dodać 2-3 krople płynu do mycia naczyń. Często stosowany alkohol może jednak uszkodzić niektóre rodzaje ochronnych powłok na szkłach i plastikowe oprawki.
Szkło
Ściereczką skropioną resztkami wódki czystej lub spirytusu usunie się smugi na szybie, okularach (bez ochronnych powłok).

Ubranie ochronne i robocze

 1. Aby okulary ochronne nie zaparowały wystarczy przetrzeć je ściereczką lekko zwilżoną czystą wódką.
 2. Długo przechowywane rękawice ochronne i maskę ochronną co jakiś przetrzeć czystą ściereczką zwilżoną wódką, aby zapobiec powstaniu na nich pleśni.
 3. Wódką z solą można czyścić brudne od potu i tłuszczu kołnierze, mankiety, brzegi kieszeni w ubraniach z mocnych materiałów. Nałożyć papkę z łyżki soli i niewielkiej ilości wódki, aby zmiękczyć brud. Po 20-30 minutach wyprać.

Włosy

 1. Dodanie 50 g czystej wódki do szamponu podczas mycia przetłuszczających się włosów spowoduje, że włosy będą czystsze, błyszczące i miękkie. Alkohol pomaga zwalczać tłusty łupież.
 2. Aby wzmocnić cebulki włosów i ukrwienie skóry głowy wcierać w nią co 2 dni „nalewkę” z cebuli. Dużą cebulę pokroić drobno, zalać 100 ml wódki. Przez 2 tygodnie przechowywać w szczelnie zamykanej butelce w kuchennej szafce. Po tym czasie przecedzić, rozcieńczyć wodą.
 3. Podobne działanie ma nalewka z rozmarynu. Dwie łyżeczki igiełek zalać 100 g czystej mocnej wódki. Przygotować i stosować jak wyżej. Bardzo wzmacnia cebulki i lekko przyciemnia włosy.

Zapachy

 1. Czysta wódka usuwa uciążliwy zapach nikotyny na ubraniu, tapicerce, zasłonach. Przed spryskaniem ich rozcieńczyć wódkę czystą wodą w stosunku 1:1.
 2. Do resztki wódki, spirytusu dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego i mamy szybkie perfumy, którymi możemy spryskać ubranie, tapicerkę, dywan… Trzeba pamiętać, że kiedy alkohol wywietrzeje, ładny zapach zacznie niknąć.
 3. Mocno pachnące potem miejsca pod pachami w żakietach, marynarkach, płaszczach pocierać tamponem nasączonym czystą wódką. Po wyschnięciu ubranie bez uciążliwego zapachu można znów nosić.
 4. Podobnie można usunąć zapach z przepoconych butów sportowych.

Zdrowie

 1. Resztki wódki czystej wykorzystać do dezynfekcji ran, kompresów i płukania jamy ustnej.
 2. Rany na palcach (szczególnie kciuku) po przecięciu kuchennym nożem trudno się zrastają, ponieważ stale poruszamy palcami. Na noc przyłożyć nasączony mocną wódką lub spirytusem gazik, przymocować go bandażem, po drugiej stronie palca umocować patyk po lodach. W ciągu nocy skóra zrośnie się. Trzeba się jednak liczyć z małą blizną.

 3. Przy infekcji dziąseł, gardła, bólu zęba stosować wódkę jako płukankę. Dodanie kilku kropel naturalnego olejku cytrynowego, cynamonowego, miętowego lub goździkowego podniesie skuteczność płukanki, o ile nie jesteśmy uczuleni.

 4. Kompres z czystej wódki lub spirytusu doskonale pomaga nawet przy najbardziej uciążliwym zapaleniu ucha. Przed jego zastosowaniem małżowinę i skórę wokół ucha trzeba natłuścić kremem, aby uniknąć poparzeń.
 5. Opryszczkę na wargach (zimno) można szybko wysuszyć przykładając do niej wacik nasączony wódką.
 6. Plaster można bezboleśnie oderwać od skóry, jeśli przyłoży się do niego tampon zmoczony wódką lub spirytusem.

Artykuły powiązane:

Nietypowe wykorzystanie resztek alkoholu. Wódka i spirytus cz. 1.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *