Dlaczego równowaga kwasowo-zasadowa jest tak ważna dla naszego zdrowia?


Równowaga kwasowo-zasadowa organizmu jest niezbędnym warunkiem zachowania zdrowia

 

Gospodarka kwasowo-zasadowa organizmu regulując przemianę materii utrzymuje odczyn pH krwi na zdrowym, lekko zasadowym poziomie 7,36-7,44 po to, aby reakcje enzymatyczne w organizmie mogły przebiegać prawidłowo. Wspierają ją w tym praca płuc i nerek oraz właściwości krwi i tkanek. Organizm toleruje tylko niewielkie zmiany w pH. Spadek pH krwi może świadczyć o kwasicy, wzrost o zasadowicy. Niebezpieczny dla zdrowia jest nadmiar zarówno zasad (zasadowica) jak i kwasów we krwi (kwasica lub zakwaszenie organizmu) – przy pH poniżej 6,9, jak i powyżej 7,8 następuje śmierć.

Na zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu mają wpływ m.in. zatrucia, długotrwałe wymioty i biegunki, zaburzenia hormonalne, duża ilość leków, środków do pielęgnacji ciała i kosmetyków, brak aktywności fizycznej, nałogi, szybkie tempo życia, nieodpowiednia dieta.

Niewielkie zachwianie jej prowadzi do zmian w organizmie, który próbuje wydalić zbędne produkty przemiany materii, a tym samym do dolegliwości i kryzysów jak np. przewlekłe zmęczenie, brak koncentracji, zaburzenia snu, napięcia nerwowe, depresja, częste infekcje, zaparcia, drżenie lub bóle mięśni, opuchlizny, nadwaga, problemy z cerą, zakażenia grzybicze, wypadanie włosów.

Dolegliwości po jakimś czasie przechodzą w przewlekłe schorzenia i poważne choroby, m.in. takie jak schorzenia układu trawiennego, zmiany zwyrodnieniowe stawów, reumatyzm, cukrzyca, osteoporoza, próchnica i paradontoza, choroby naczyń krwionośnych (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niedokrwienie kończyn, zaburzenia pracy serca, zawał serca), zaburzenia utlenienia mózgu, a nawet zmiany nowotworowe.

Zła, wyniszczająca organizm i długotrwała dieta rujnuje delikatną równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

Zakwaszenie organizmu objawia się stałym zmęczeniem mimo odpoczynku, bólami głowy, pogorszeniem się cery oraz apatią, przyspieszonym i pogłębionym oddechem. Taki stan występuje podczas stosowania diet wysokobiałkowych oraz niskowęglowodanowych. Podwyższony poziom zasad we krwi występuje o wiele rzadziej, niż zakwaszenie organizmu. Często objawia się osłabieniem i bolesnymi skurczami mięśni. Jej powodem może być stosowanie diet wegańskich i drastycznych diet odchudzających składających się wyłącznie z kilku rodzajów owoców i warzyw.

Powiązane artykuły:
Jak dochodzi do zakwaszenia organizmu?
Żywność powodująca silne zakwaszenie organizmu
Żywność powodująca powstanie zdrowych kwasów w organizmie
Lista zasadotwórczych produktów spożywczych 
Jak zmniejszyć zakwaszenie organizmu? Dieta
Zmiana nawyków, alkalizujące kąpiele i okłady

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *