Dobre sąsiedztwo dla drzew owocowych cz. 2

Dobre sąsiedztwo drzew owocowych i drzew jagodowych, krzewów owocowych, ziół i kwiatów w ogrodzie i w sadzie


Sadzenie drzew a
allelopatia. Planowanie ogrodu biodynamicznego i przydomowego sadu – uprawa współrzędna. Rady gdzie sadzić drzewa owocowe i dzikie drzewa jagodowe aby były zdrowe i dawały wysoki plon: jarząb brekinia, jarząb domowy, jarząb mąkinia, jarzębina, leszczyna, mirabelka, morela, morwa, nektaryna, nieszpułka, orzech włoski, pigwa, śliwa, śliwa wiśniowa ałycza, wiśnia…

Złym sąsiedztwem dla drzew owocowych
są rośliny głęboko korzeniące się, np. róże, maki, łubin trwały, osty, dziewanna, bób. Szałwia i bylica piołun powinny rosnąć w odległości nawet kilku metrów od drzew owocowych i drzew jagodowych. Zawilce, przylaszczka pospolita, rannik zimowy przyczyniają się do rozprzestrzeniania choroby grzybowej na śliwach, mirabelkach, brzoskwiniach i morelach. Pod drzewami nie powinno się sadzić warzyw, poza niskim grochem, szpinakiem, sałatą. Pod młodymi drzewkami owocowymi, zwłaszcza pod  jabłoniami i gruszami, nie powinno się wysiewać trawy. Złym sąsiedztwem dla drzew owocowych są sasanki, przylaszczki, miłek wiosenny, piwonie, maki, orliki, pełniki, ostróżki.

W sąsiedztwie drzew owocowych nie powinno się sadzić roślin wytwarzających bulwy, szczególnie ziemniaki. Berberys, głóg, tarnina nie powinny rosnąć w ogrodzie użytkowym, ponieważ hamują rozwój sąsiednich roślin.

Dobre sąsiedztwo drzew owocowych, krzewów owocowych, ziół i warzyw w ogrodzie i sadzie, czyli które drzewa owocowe, krzewy owocowe, zioła i warzywa sadzić obok siebie wykorzystując zjawisko allelopatii

Jarząb brekinia
Brekinia rośnie zarówno w bogatej glebie wapiennej jak i w słabej, kwaśnej a nawet kamienistej. Nie toleruje gleby stale wilgotnej ani piaszczystej. Źle znosi mrozy, dlatego w pierwszych latach korzenie brekinii potrzebują okrywy na zimę. Warto posadzić pod nią gęsto rośliny cebulowe chroniące przed nornikami, które ją bardzo lubią.
Jarząb domowy oraz jarząb mączny czyli mąkinia
Jarząb dobrze rośnie w miejscu słonecznym i lekko zacienionym, preferuje glebę żyzną, ciepłej, suchą i bogatą w wapń. Zarówno jarząb domowy jak i mąkinia źle znoszą nadmierną wilgoć, suchą glebę oraz upał.
Jarząb pospolity, jarząb zwyczajny, jarzębina
Jarząb pospolity jest drzewem odpornym na choroby, idealnym do amatorskich ogrodów. Źle znosi zanieczyszczone powietrze, choruje posadzony w pobliżu ulicy. Dobrze rośnie i plonuje na kwaśnej ale wilgotnej glebie, ubogiej z dodatkiem próchnicy, na stanowisku słonecznym i w półcieniu. Jarząb pospolity źle znosi upał i suszę oraz glebę bogatą w wapń. Jarzębina przyciąga szkodniki jabłoni, powoduje choroby wiśni. Nie powinna rosnąć w pobliżu róż, gruszy, głogu, jałowca.

Leszczyna
W pobliżu leszczyny zgodnie rosną wiosenne kwiaty cebulowe, porzeczka krwista, przywrotnik, funkie, złota truskawka, dziki bez czarny, dzika róża, trzmielina.
Leszczyna potrzebuje jasnego, słonecznego stanowiska osłoniętego przed wiatrem, oraz żyznej, wilgotnej gleby zawierającej trochę wapnia.

Morela
Morele dobrze rosną na stanowiskach ciepłych, słonecznych, jasnych, osłoniętych od wiatru, przy murze lub ścianie domu. Wymagają żyznej gleby piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym. Morele źle rośną na glebach kwaśnych i zimnych. Szkodzi im zanieczyszczone powietrze. Morela lubi nawożenie kompostem, obornikiem, gnojówką z żywokostu. Najlepiej wybrać dla niej miejsce z dala od innych upraw.
Morele sadzi się w odległości 5 m od innych drzew owocowych. Idealnym towarzystwem dla moreli są nagietki, nasturcja, aksamitki, mięta, krwawnik, wrotycz. Ochronę przed mszycami na moreli zapewniają czosnek, cebula, melisa. Pokrzywa i chrzan zapobiegają występowaniu chorobom grzybiczym. Złocień maruna, czerwona naparstnica mają pozytywny wpływ na zdrowie moreli i ochronę przeciw gumozie i rakowaceniu. Szpinak siany jesienią jest dobrym nawozem zielonym.
Pod koroną moreli nie powinno się sadzić szałwii, zawilców, przylaszczki pospolitej, rannika zimowego. W pobliżu moreli nie powinno się sadzić owsa, ziemniaków (konkurencja o składniki odżywcze), ani pomidorów, ponieważ pod ich wpływem słabo rozwijają się korzenie drzewa.

Morwa
Morwę powinno się sadzić w miejscach ciepłych, słonecznych, w glebie żyznej, wapiennej. Morwa dobrze rośnie w glebie gliniastej ale przepuszczalnej, nawet trochę suchej.
Pod morwą warto wysadzić konwalię, która ma pozytywny wpływ na jej plenność.

Nektaryna
Nektaryna ma wymagania podobne do brzoskwini, jednak potrzebuje miejsca jeszcze cieplejszego i bardziej ukrytego przed wiatrem i mrozem, ponieważ silnie wymarza przez późny przymrozek.
Sadzi się ją przy południowej ścianie budynków, a gleba nie powinna wysychać. Nektaryna wymaga stałego nawożenia wapniem i magnezem.
Nektaryna potrzebuje ochrony przed mszycami, dlatego sadzi się pod nią szczypiorek, cebulę, niską nasturcję. Złym sąsiedztwem dla nektaryny są jabłonie, ziemniaki i pomidory.

Nieszpułka
Nieszpułkę sadzi się w przepuszczalnej ale trochę wilgotnej glebie gliniastej, bogatej w wapń. Nieszpułka wymaga około 4 m wolnej przestrzeni, stanowiska osłoniętego od wiatrów. Lubi miejsce słoneczne lub półcień.

Orzech włoski
Wbrew pozorom orzech włoski jest delikatnym drzewem, potrzebuje dużo ciepła i słońca, żyznej i lekkiej gleby zasobnej w próchnicę i wapń. Orzech włoski nie znosi gleby podmokłej, ponieważ korzeni się bardzo głęboko. Jest wrażliwy na silny mróz i późne przymrozki. W pobliżu 8-9 m nie powinno się sadzić innych drzew. Orzech włoski nie powinien być sadzony na małej działce – w miejscu jednego silnie rosnącego orzecha włoskiego można posadzić 12 drzewek karłowych.
Pod orzechem włoskim warto urządzić miejsce do odpoczynku, ponieważ zapach orzecha włoskiego odstrasza gryzonie i szkodliwe owady latające: muchy, komary, mszyce, mole. Wiele roślin źle rośnie w jego pobliżu, zwłaszcza, jeśli nie są usuwane jego opadłe liście (zawierają substancje hamujące wzrost roślin). Pod orzechem włoskim można wysiać trawę, miętę, posadzić zawilce gajowe i jeżyny.

Pigwa
Pigwa ma płytki system korzeniowy i dlatego wymaga żyznej i stale wilgotnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Powinno się ją sadzić w miejscu nasłonecznionym, ciepłym i chronionym przed mrozem. Pigwy niskopienne można sadzić w odstępach 2.0 m x 3.5 m, dobrze rosną w pobliżu zbiornika wodnego. Pod koroną pigwy powinny rosnąć szafirki, czosnek, mniszek lekarski, łoboda, jasnota biała (głucha pokrzywa), facelia.
Złym sąsiedztwem dla pigwy są krzewy jagodowe, szałwia, drzewa iglaste.

Śliwa, mirabelka, renkloda
W odległości nawet 3 m – 4 m od śliwy niskopiennej nie powinno się sadzić innych drzew, ponieważ śliwa ma rozległy i płytki system korzeniowy.
Śliwy i mirabelki najlepiej rosną w miejscu słonecznym, ciepłym i chronionym przed wiatrem. Wymagają lekko ciężkiej, próchniczej i stale wilgotnej gleby o neutralnym odczynie.
W przypadku gumozy i rakowacenia śliwy lecznicze działanie ma rosnąca pod drzewem czerwona naparstnica. Korzystny wpływ na zdrowie śliwy mają także złocień maruna i nagietki.
Wysiew nasturcji pod śliwami daje ochronę przed ślimakami, mszycami i karczownikami. W pobliżu śliwy warto uprawiać czosnek, cebulę i chrzan, które odkażają glebę. Pod koronami śliw wysiewa się sałatę, koniczynę, facelię, łobodę, a pod koniec lata gorczycę na nawóz zielony. Obok śliw wysadza się bodziszki, jaskry wiosenne, kokorycz, które korzystnie wpływają na zdrowie drzewa.
W pobliżu śliw nie powinno sie sadzić ziemniaków. Złymi sąsiadami dla śliw są zawilce, przylaszczka pospolita, rannik zimowy, ponieważ przenoszą choroby grzybowe atakujące śliwy. W bezpośrednim sąsiedztwie śliw nie powinno się sadzić jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni, porzeczek i malin. Porzeczki posadzone przy śliwie słabo rosną. Leszczyna, brzoza, jodła źle wpływają na śliwę.
Warto zwabić do ogrodu złotooki, biedronki, skorki, które żywią się mszycami, przędziorkami, pluskwiakami, małymi gąsienicami szkodliwych motyli bytujących na śliwie i innych drzewach owocowych.

Śliwa wiśniowa, ałycza
Ałycza najlepiej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej z dodatkiem próchnicy. Źle znosi glebę zarówno piaszczystą jak i ciężką, zbitą i nadmiernie wilgotną.
Śliwa wiśniowa lubi stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Wysiana pod nią niska nasturcja chroni ją przed atakiem norników.

Wiśnia
Wiśnie sadzi się w rozstawie 2,5 m x 4 m. Wiśnia źle rośnie w ciężkiej, zimnej i podmokłej glebie, a także w miejscach bardzo gorących. Korzystna jest dla niej luźna gleba piaszczysto-gliniasta. Wiśnia lubi nawożenie kompostem i gnojówką z żywokostu (1-2 razy w roku).
Wiśnie lepiej owocują kiedy w ich w pobliżu rosną czarne porzeczki. W przypadku gumozy i rakowacenia wiśni lecznicze działanie ma przede wszystkim rosnąca pod drzewem czerwona naparstnica. Korzystny wpływ na zdrowie wiśni mają także złocień maruna, nagietki, nasturcja i dzwonek brzoskwiniolistny, które powinno się wysiewać w pobliżu pnia wiśni. Nasturcja chroni wiśnie przed karczownikami, a bylica piołun przed mrówkami. Pod koroną wiśni można wysiewać aksamitkę, która wpływa na poprawę stanu gleby i chroni przed nicieniami. Konwalie mają zmniejszać podatność wiśni na brunatną zgniliznę (moniliozę). Czosnek, cebula i chrzan mają lekkie działanie grzybobójcze i odkażające glebę. Dobry wpływ na zdrowie wiśni ma krwawnik, wrotycz, bodziszek, koniczyna. Poza tym pod koroną wiśni mogą rosnąć sałata, szpinak, gorczyca na nawóz zielony. Dobrymi sąsiadami są krzewy winorośli i czarnego bzu lekarskiego.
W pobliżu wiśni nie powinno się sadzić śliw, ze względu na ich płytki i rozległy system korzeniowy oraz możliwość przenoszenia zakażeń grzybiczych. Jabłonie i grusze stanowią zbyt silną konkurencję dla wiśni. Złymi sąsiadami dla wiśni są morela (wydzieliny jej korzeni podtruwają wiśnię), maliny (powinno się je sadzić w najdalszej części ogrodu), agrest, truskawki i barwinek. Ziemniaki, papryka, pomidory, kolcowój przenoszą choroby wirusowe na wiśnie. Pszenica nie powinna być wysiewana przy sadzie wiśniowym.

Więcej informacji znajduje się w artykule  Dobre sąsiedztwo dla drzew owocowych cz. 1

Tekst opracowany na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji, lektury „Działkowca” od 1990 roku oraz książek:
Baake K.H. „Ogrodnik”, wyd. 2015
Gugenhahn E. „777 x ogród w pytaniach i odpowiedziach”, wyd. Ulmer 2002.
Weinrich Ch. „Mischkultur im Hobbygarten”, wyd. Ulmer 2008.

Więcej artykułów dotyczących planowania ogrodu, uprawy współrzędnej warzyw i ziół na grządce oraz krzewów w ogrodzie, płodozmianu, terminów siewu i sadzenia, ekologicznych sposobów zwalczania szkodników, przepisy na ekologiczne preparaty wzmacniające rośliny znaleźć w zakładce Ogród. 

Dodaj do zakładek Link.

15 odpowiedzi na „Dobre sąsiedztwo dla drzew owocowych cz. 2

 1. Wiola mówi:

  Dzień dobry, czy można jarzębinę posadzić niedaleko drzewek owocowych? Jeśli nie, to dlaczego? I jaka najmniejsza bezpieczna odleglosc?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Jarząb pospolity ma dużo odmian, niektóre osiągają wysokość nawet do 20-25 m. Sadzony jest pojedynczo, ponieważ potrzebuje dużo słońca, poza tym płytko wypuszcza wiele korzeni bocznych. W cieniu rozwija się słabiej z dużą ilością odrostów korzeniowych. Nie zaleca się sadzenia popularnej jarzębiny w małym przydomowym sadzie owocowym.

   • Wiola mówi:

    Dziękuję za odpowiedź. Chciałabym posadzić na brzegu działki z drzewkami i ogródka wzdłuż wjazdu na posesję. Znalazłam drzewka rosnace do 5 metrow. Nie chce ich sadzic miedzy drzewkami owocowymi. Zastanawialam sie, czy sa jakies przeciwskazania dotyczace np. chorob albo wplywu na drzrwka. Pozdrawiam!

    • Wiola mówi:

     Aha, miejsce jest słoneczne, bo oprocz małych jeszcze drzewek owocowych i tuj teren w wiekszosci jest nieobsadzony.

 2. beba mówi:

  Witam. Proszę o radę. Muślę o posadzeniu cisów na niski żywopłot w sąsiedztwie leszczyny purpurowej jarząbu pospolitego wiśni śliwowiśni. Jaki może mieć to wpływ na dzrzewa?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Zarówno nasiona jak igły i kora cisów są trujące, dlatego trzeba bardzo uważać na dzieci. Cis korzeni się głęboko, w jego sąsiedztwie dobrze rosną karłowe drzewa ozdobne i krzewy.

 3. Anna mówi:

  1. Wypowiedź na temat jabłoni :”Dobre sąsiedztwo dla jabłoni to grusza, czereśnia, śliwa”.”
  2. Wypowiedź na temat śliwy: „W bezpośrednim sąsiedztwie śliw nie powinno się sadzić jabłoni, wiśni i czereśni”.
  Jak powinnam to rozumieć?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Śliwa ma wyjątkowo płytko rozmieszczone, rozległe korzenie (sięgają kilka metrów dalej niż korona drzewa), konkuruje o wodę nawet z krzewami. Dlatego w pobliżu śliw lepiej nie sadzić drzew z płytkim systemem korzeniowym (czyli m.in. jabłoni, wiśni, czereśni). Grusza, czereśnia i śliwa mogą rosnąć w sadzie z jabłoniami, nie hamują ich wzrostu. Jednak lepiej zachować duże odległości między drzewkami.

 4. Smutna mówi:

  Mam na działce jarzębinę, ale zmarniała mi w tym roku. Mocno wyschły czubki gałązek i ma mało owoców. W pobliży rośnie czarny bez, też chorował i nie miał owoców. Zależy mi na obu drzewkach, ale obawiam się, że wzajemne towarzystwo im nie służy. Czy mam rację?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Towarzystwo nie powinno być dużym problemem, chociaż oba drzewka wyciągają z gleby dużo wody (ale też nie lubią jej nadmiaru). To może być choroba bakteryjna lub grzybowa. Suche gałązki trzeba szybko wyciąć, zebrać wszystkie liście, resztki owoców i wynieść z ogrodu.

  • Emilia mówi:

   Czy pod wiśniami mogę posadzić kapustę dynie lub cukinie? A jesli nie to Jakie inne warzywa

   • Mama Dobra Rada mówi:

    Korzenie wiśni znajdują się płytko, łatwo je uszkodzić sadząc pod nią rośliny. Pod koroną wiśni, w słonecznych miejscach, sadzę tylko fasolkę szparagową. Po zbiorach pozostawiam korzenie w glebie, ponieważ wzbogacają ją w azot. Dynia bardzo wyczerpuje glebę z zapasów pokarmowych, powinna być uprawiana na osobnej grządce, cukinia i kapusta także potrzebują dużo pokarmu i stanowiłyby zbyt dużą konkurencję dla wiśni.

 5. Elwira mówi:

  Jeszcze nie mamy drzew owocowych, chciałabym w tym roku posadzić śliwę, porzeczki i maliny. Czy mogę jeszcze posadzić morwę, nie jest za późno? Działka jest otoczona pięknymi tujami.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Trochę za późno, choć listopad w tym roku jest wyjątkowo ciepły. Morwa potrzebuje około 6 tygodni na ukorzenienie się. Przy sadzeniu trzeba uważać na jej korzenie, które są bardzo delikatne. Morwa lubi miejsca osłonięte, ale tuje to złe towarzystwo dla drzew i krzewów owocowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *