Przepisy na domowe przetwory z malin

Syrop_z_malin_na_zimno

Domowe przetwory z malin. Przepisy na sok malinowy i syrop z malin na zimę 
Do przygotowania syropu malinowego i soku z malin na zimę zawsze powinno się wykorzystywać suche owoce, dlatego trzeba je zbierać tylko w suchy i słoneczny dzień. Maliny zbierane po okresie deszczów i chłodów są mniej smaczne i potrzebują więcej cukru. Owoce trzeba oczyścić ze ślimaczków, liści, trawy, a owoce z larwami odrzucić. Powinno się wykorzystywać wyłącznie zdrowe i świeże maliny.


Jak przygotować w domu syrop malinowy i sok z malin na zimę?

  1. Nigdy nie powinno się myć malin przeznaczonych na przetwarzanie, szczególnie bez gotowania!
  2. Powinno się wykorzystywać tylko szklane lub emaliowane naczynia i drewniane (nie metalowe) przyrządy.
  3. Trzeba dbać o to, aby naczynia, drewniana pałka czy łyżka, a także ręce były czyste i suche.

Przygotowany syrop malinowy i sok z malin trzeba przelać do wygotowanego i suchego słoika (do wysokości najwyżej 3/4). Najlepiej byłoby, gdyby słoik był ciepły, aby nie ostudzić soku. Dokładnie wytrzeć brzegi papierową serwetką, nałożyć czystą i suchą pokrywkę. Szczelnie zamknąć. Słoiki odwrócić do góry dnem i postawić na stole wyłożonym kuchennym ręcznikiem. Przykryć kocykiem. Po ostudzeniu słoiki z przetworami  z malin przechowywać w chłodzie z dala od słonecznego światła. W ciepłej piwnicy (np. w bloku) przetwory, zwłaszcza te przygotowywane na zimno, mogą się popsuć. W takiej sytuacji najlepsza będzie lodówka. Syrop malinowy i sok z malin zamknięte w słoiku można dodatkowo utrwalić przez podgrzewanie w wodzie, czyli przez pasteryzację. Słoiki wstawić do rondla o szerokim dnie (najlepiej wyłożonego kuchennym płóciennym ręcznikiem), nalać zimną wodę do wysokości 2/3 słoika, przykryć pokrywką i powoli podgrzewać. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz i podgrzewać ją przez 10 minut (w przypadku małych słoików) lub przez 20 minut (w przypadku średnich słoików).

Przepisy na syrop malinowy i sok z malin z cukrem na zimę

Syrop malinowy, przygotowany bez gotowania i bez pasteryzacji
Składniki
2 kg świeżych malin
1 l przegotowanej i chłodnej wody
cukier (drobny kryształ)
kwasek cytrynowy

Zdrowe, suche i czyste owoce maliny wsypać do dużego emaliowanego rondla i dokładnie zgnieść drewnianą pałką. Zalać wodą i odstawić na ok. 12 godzin. Powstały sok malinowy przecedzić przez durszlak wyłożony złożoną sterylną i suchą gazą, ręcznie wycisnąć przez gazę tyle soku ile się da. Sok podgrzewać w emaliowanym garnku dosypując 1 kg – 1,5 kg cukru i 5 g – 8 g kwasku cytrynowego na 1 l otrzymanego soku. Podgrzewany sok malinowy mieszać drewnianą łyżką, aby cukier rozpuścił się całkowicie. Powstały syrop malinowy nie powinien się zagotować, tylko ogrzać do temperatury 80°C. Taka temperatura wystarczy, aby słoik zamknął się szczelnie, a syrop z malin nie popsuł się. Poza tym kwasku cytrynowego nie wolno gotować.
Pozostałą masę zalać ponownie wodą, przecedzić i przyrządzić napój do bieżącego spożycia. Jeśli zostało dużo miąższu, można przetrzeć go przez sito i dodać go do przetworów np. duszonych jabłek, gruszek, dyni.

Maliny_w_cukrzeSok z malin przygotowany w słońcu, na zimno lub gotowany
Składniki
5 l świeżych zdrowych malin
0,75 dag-1 kg cukru (drobny kryształ)

Suche maliny przesypać do dużego słoja. Warstwy owoców zasypywać drobnym cukrem, na wierzch nasypać najwięcej cukru (warstwa powinna mieć grubość nawet kilku centymetrów). Słój zakryć złożoną suchą gazą, przymocować gumką (gaza chroni przed muszkami owocówkami i przepuszcza powietrze, konieczne do prawidłowego przebiegu procesu). Słój pozostawić w kuchni na 3-5 dni (w zależności od pogody), nie trzeba nim potrząsać. W miarę tworzenia się soku i rozpuszczania się cukru, zmniejsza się górna warstwa ochronna z cukru – trzeba ją uzupełniać, aż utworzy się z cukru „skorupa” na wierzchu malin. Wytworzony sok malinowy przelać przez plastikowe sitko wyłożone czystą gazą do małych suchych słoiczków i wstawić do lodówki do bieżącego spożycia lub podgrzać do temperatury 80°C i gorący przelać do ciepłych słoików.
Rada: Soku z malin nie powinno się przygotowywać w czasie upału, ani stawiać słoja na silnym słońcu, ponieważ wtedy sok może sfermentować. Z pozostałej masy przygotować sok lub przetwory (jw.).

Sok z malin, przygotowany na zimno bez pasteryzacji
Składniki
maliny
cukier (drobny kryształ)

Maliny przesypać do czystego i suchego szklanego naczynia, dokładnie rozgnieść suchą drewnianą łyżką. Przełożyć na kilkakrotnie złożoną wysterylizowaną i suchą gazę, wycisnąć dokładnie sok. Wsypać cukier i mieszać ręcznie, aż cukier się rozpuści (z przerwami trwa to kilka godzin). Na litr soku z malin na zimno potrzeba 70 dag-80 dag cukru. Podczas mieszania zbierać pianę. Kiedy przestanie powstawać i cukier rozpuści się całkowicie, sok z malin przelać do małych słoiczków. Słoiczków z sokiem malinowym nie pasteryzować, przechowywać w lodówce.
Dobra rada: Przy przygotowywaniu soku z malin na zimno i bez pasteryzacji powinno się zachować szczególną higienę. 

Przepisy na zdrowe przetwory z malin bez cukru i na nalewkę z malin bez cukru znajdują się w artykule
Przetwory z malin bez cukru. 

Informacje o zasadach higieny zawarte są w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady.  

Rady jak zamrozić maliny i inne owoce jagodowe, aby zachowały swoje wartości, atrakcyjny kształt i kolor można przeczytać w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę.

O zdrowotnych właściwościach owoców i liści malin oraz przeciwwskazaniach dla spożywania świeżych malin oraz stosowania kuracji z preparatów z liści malin można przeczytać w artykule Malina. Wartości odżywcze, lecznicze przepisy i przeciwwskazania. 

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *