Robimy zimowe zapasy z moreli

Rady jak przygotować niskosłodzone przetwory z moreli do słoików na zimę


Przepisy na przetwory z moreli z małą ilością cukru: niskosłodzony dżem morelowy; niskosłodzony dżem morelowy z czarną porzeczką; sok z moreli; przecierany sok z moreli; kompot z moreli i wiśni; kompot z moreli i czarnych porzeczek; delikatna nalewka morelowa; sos morelowy uniwersalny… 

Z moreli można przygotować aromatyczne dietetyczne przetwory. Aby przygotować  dżem z moreli, sok morelowy i przecier z moreli wybiera się miękkie i dojrzałe owoce, nawet lekko przejrzałe. Idealne są morele, które spadły z drzewa, ale wciąż są soczyste. Gotując przecier i dżem morelowy nie powinno się wkładać do garnka więcej niż 1,5 kg owoców. Do kompotu z moreli wykorzystuje się owoce o twardym miąższu, aby nie straciły kształtu podczas gotowania. W przetworach na zimę morele można łączyć z całymi owocami jagodowymi, z przecierem owocowym, z kwaśnym sokiem, który nadaje lekko kwaskowy smak i jednocześnie ma działanie konserwujące.

Dodanie migdałów, orzechów skraca czas przechowywania przetworów. Dodanie aromatycznych ziół np. mięty, może spowodować, że przetwory po jakimś czasie będą miały gorzki posmak. Dlatego proponuję przygotować przetwory z podstawowych składników z małą ilością cukru i przyprawić je dopiero po otwarciu słoika.

Dietetyczne przetwory z moreli z małą ilością cukru do słoików na zimę

Jak przygotować dietetyczny dżem morelowy na zimę? 
Dżem z moreli przygotowywany tradycyjną metodą podgrzewa się wielokrotnie, przez 2-3 dni. Jednak podczas upałów praktyczniej jest przygotować dżem morelowy szybko gotowany. Moreli nie trzeba zasypywać dużą ilością cukru –  na 1 kg moreli wystarczy 10 dag cukru. Zakwasza się je sokiem z cytryny, pomarańczy lub porzeczek, łączy z jabłkami i agrestem, które dostarczają pektyn i zagęszczają dżem.

Dietetyczny dżem morelowy na zimę szybko gotowany
Składniki
2 kg moreli
20 dag cukru
sok z cytryny
Morele zalać wodą, zostawić na kwadrans, aby brud łatwiej odszedł. Wymyć je w kilku wodach, osuszyć na sicie, wyjąć pestki. Trzy części moreli zmielić, pozostałe pokroić w plastry. Przełożyć do emaliowanego garnka, doprowadzić do wrzenia, dobrze wymieszać. Dodać przecedzony sok z cytryny, wsypać cukier, gotować 10 minut mieszając i zdejmując piankę. Wrzący przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zakręcić suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, otulić ciepłym kocykiem i zostawić do całkowitego ostudzenia.

Niskosłodzony dżem morelowy z czarną porzeczką na zimę
Składniki
1,2 kg moreli
50 dag czarnych porzeczek (waga po oczyszczeniu)
10 dag cukru
Morele wymyć, wyjąć pestki, pokroić w plastry. Porzeczki wypłukać w kilku wodach, zdjąć z szypułek, wsypać do rondla, rozgnieść widelcem i szybko doprowadzić do wrzenia mieszając. Gotować pod przykryciem przez 10 minut. Ostudzić, masę przełożyć na sito wyłożone złożoną gazą, wycisnąć sok do rondla. Morele przełożyć do rondla z sokiem, nie przykrywać, doprowadzić do wrzenia. Gotować 10 minut, wsypać połowę cukru, gotować 10 minut mieszając od czasu do czasu. Dodać resztę cukru, gotować kilka minut stale mieszając. Wrzący niskosłodzony dżem morelowy z czarną porzeczką przełożyć do słoików, wytrzeć brzegi, szybko zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, okryć kocykiem i pozostawić do całkowitego ostudzenia.

Niskosłodzony sok z moreli na zimę
Składniki
5 kg moreli
pełna szklanka cukru
1,5 l wody
cytryna
Na sok wybrać dojrzałe, soczyste i miękkie morele, najlepiej spadłe z drzewa. Zalać wodą w dużym naczyniu, zostawić w niej na kwadrans. Wylać wodę, myć kilkakrotnie zmieniając wodę. Opłukać na durszlaku pod bieżącą wodą.
Usunąć pestki, miąższ zmielić, przełożyć do garnka, dodać zimną wodę, wymieszać. Podgrzewać na średnim ogniu mieszając. Kiedy sok zacznie wrzeć zmniejszyć gaz, gotować przez kwadrans zbierając piankę. Sok lekko ostudzić, przecedzić przez sito o drobnych oczkach. Tak przefiltrowany sok z moreli posłodzić, dodać przecedzony sok z cytryny. Ponownie doprowadzić do wrzenia. Gotować nie dłużej niż 5-8 minut. Wrzący sok wlać do słoików, wytrzeć ich brzegi, szybko szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem, owinąć kocykiem i studzić do następnego dnia. Tak przygotowany sok morelowy z małą ilością cukru można przechowywać w kuchennej szafce.

Przecierany sok z moreli z małą ilością cukru na zimę
Przecierany sok z moreli przygotowuje się podobnie jak sok z moreli zmielonych (przepis wyżej). Morele pokroić grubo, wsypać do garnka, dodać kilka łyżek wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut. Po kwadransie owoce przetrzeć przez sito. Zagotować wodę, wsypać pozostały cukier, wymieszać, dodać do przecieru. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 10 minut. Gotujący się sok z moreli przelać do słoików, wytrzeć brzegi, szczelnie zamknąć. Wstawić do rondla, wlać ciepłą wodę o temperaturze do wysokości 3/4 słoików. Niskosłodzony sok morelowy przecierany w słoikach półlitrowych pasteryzować kwadrans, w litrowych 25 minut.

Kompot z moreli i wiśni z małą ilością cukru, pasteryzowany kompot bez gotowania
Składniki
1,5 kg wiśni
1,5 kg moreli
szklanka cukru
1,5-1,7 l wody

Wybrać duże, mięsiste morele, z miąższem jasnopomarańczowego lub pomarańczowo-żółtego koloru. Owoce dokładnie wymyć, osuszyć na sicie. Z moreli wyjąć pestki przecinając owoc na pół, wiśnie wydrylować.
Owoce przełożyć do wygotowanych słoików. Zagotować wodę, rozpuścić w niej cukier mieszając. Zalać owoce w słoikach, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki wstawić szybko do garnka o szerokim dnie, wlać ciepłą wodę o temperaturze 60°C-70°C i podgrzewać. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Kompot w słoikach o pojemności 0,5 l pasteryzuje się 20 minut, w słoikach litrowych przez pół godziny.
Po wyjęciu z wody słoiki postawić do góry dnem, otulić kocykiem i zostawić do całkowitego ostudzenia. Kompot z moreli i wiśni z małą ilością cukru przechowywać w ciemnym i suchym miejscu.

Kompot z moreli i czarnych porzeczek, pasteryzowany kompot bez gotowania
Składniki
1 kg moreli bez pestek
80 dag czarnej porzeczki
pomarańcza
1/2 szklanki cukru
2,5 litra wody
Kompot z moreli i czarnych porzeczek przygotowuje się tak jak kompot z moreli i wiśni (przepis wyżej). 

Nalewka morelowa z małą ilością cukru
Składniki
2 kg dojrzałych moreli
1,2 l żytniej wódki 40-45%
pół szklanki cukru
szczypta cynamonu
4 goździki
Morele dokładnie wymyć, odłożyć do obeschnięcia na sicie. Wyjąć pestki, pokroić na pół, duże owoce na ćwiartki. Przełożyć do słoja, zasypać cukrem, zalać wódką dobrej jakości. Można dodać ulubione przyprawy. Słój szczelnie zamknąć, odstawić do szafki na miesiąc. Od czasu do czasu wstrząsnąć. Nalewkę morelową przefiltrować 2-3 razy, przelać do butelek, szczelnie zamknąć i schować w ciemnym miejscu.
Dobra rada: dla smaku dodaje się soku z cytryny, pomarańczy.

Dietetyczny sos morelowy, uniwersalny
Składniki
1,5 kg moreli
15 dag cukru
pomarańcza lub cytryna
woda
Dojrzałe i miękkie morele wymyć, wyjąć pestki. Owoce przełożyć do rondla, dodać kilka łyżek wody, aby nie przywarły. Przykryć i doprowadzić do wrzenia. Gotować 10 minut.
Zmielić blenderem, dodać cukier. Morele szybko doprowadzić do wrzenia mieszając, gotować na małym gazie 20 minut. Dodać i przecedzony sok z pomarańczy albo cytryny, gotować jeszcze 5 minut. Wrzący sos morelowy przełożyć do słoików, wytrzeć brzegi, szczelnie zakręcić.  Słoiki wstawić do garnka, wlać wodę o temperaturze do 3/4 wysokości słoików.
Sos morelowy w słoikach o pojemności 300 ml pasteryzować 10 minut, w słoikach półlitrowych 20 minut.
Dobra rada: sos morelowy z małą ilością cukru można wykorzystać do przyrządzania słodkich deserów, a po doprawieniu słodko-kwaśnego sosu do ryżu, makaronu, ryb i mięs.

Artykuły powiązane:

Dietetyczne przetwory z moreli bez cukru do słoików na zimę. 
Wartości odżywcze i właściwości lecznicze moreli. Przeciwwskazania. 
Lecznicze przepisy z morelami.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *