Niskosłodzone przetwory z jagód

Dietetyczne domowe przetwory z jagód z małą ilością cukru


Przepisy na zdrowe domowe przetwory z jagód do słoików na zimę: niskosłodzony dżem jagodowy; niskosłodzony dżem z borówek czarnych sokiem z cytryny; dietetyczny dżem z jagód i czarnych porzeczek; czarne jagody w soku własnym z małą ilością cukru; dietetyczny kompot z jagód…

Dżem z jagód jest jednym z najsmaczniejszych i najzdrowszych, lubiany zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Jagody w soku własnym i kompot z jagód podaje się przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Na dżem można wykorzystać lekko przejrzałe jagody, do przygotowania jagód w soku własnym i kompotu z jagód wybiera się dojrzałe, jędrne i całe jagody.

Tradycyjnie do przetworów z jagód dodaje się dużą ilość cukru, jednak przy ścisłym zachowaniu zasad higieny można przygotować smaczne dietetyczne przetwory z jagód z małą ilością cukru. Te niskokaloryczne przetwory z jagód zakwasza się czarną porzeczką, sokiem z cytryny lub pomarańczy, ponieważ mają właściwości konserwujące.
Aby przygotować domowe przetwory z jagód trzeba wybrać dojrzałe i zdrowe jagody, wsypać do naczynia z czystą wodą. Na wierzch wypłyną listki, resztki runa, owady. Koniecznie odrzucić popsute jagody. Zmieniając wodę ostrożnie płukać, aby nie tracić cennego soku. Oczyszczone jagody przesypać na sito, zostawić do przeschnięcia.

Do domowych przetworów wykorzystuje się wymyte, wygotowane i nie wyszczerbione słoiki oraz szczelne, dokładnie wymyte i krótko parzone we wrzącej wodzie pokrywki bez obcych zapachów. Jeśli przetwory z jagód są przeznaczone do spożycia zimą lub będą stały w temperaturze pokojowej to trzeba je utrwalić przez pasteryzowanie. Zamknięte słoiki wstawić do garnka z wodą sięgającą do 3/4 wysokości słoików, podgrzewać. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Półlitrowe słoiki z dietetycznym dżemem i kompotem z jagód podgrzewać przez 10 minut, litrowe przez kwadrans.
Dobra rada: jeśli przetwory są chłodne wstawia się je do chłodnej wody, jeśli są ciepłe, używa się ciepłej wody.

Przepisy na niskosłodzone przetwory z czarnych borówek na zimę


Niskosłodzony dżem jagodowy na zimę

Składniki
4 szklanki czarnych jagód
0,5 szklanki cukru
Czyste i osuszone na sicie jagody wsypać na rozgrzany rondel, mieszając podgrzewać na małym ogniu, aby puściły sok. Nie rozgniatać. Posypać równomiernie cukrem dopiero wtedy, gdy jagody zagotują się. Wymieszać, zdjąć tworząca się pianę, mieszając gotować 8 minut. Wrzący dżem z jagód wlać do słoików, wytrzeć brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami i postawić do góry dnem. Szczelnie przykryć kocykiem, zostawić do całkowitego ostudzenia. Dietetyczny dżem jagodowy z małą ilością cukru przechowywać w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. 

Niskosłodzony dżem jagodowy z sokiem z cytryny
Składniki
2 kg czarnych jagód
20 dag cukru (szklanka)
50 ml-100 ml wody
cytryna
Pół kilograma jagód zmielić (można rozgnieść), przełożyć do rondla, dodać połowę cukru, wodę, wymieszać, podgrzewać. Kiedy jagody w syropie zagotują się dodać resztę jagód. Mieszając doprowadzić do wrzenia, gotować 10 minut zdejmując pianę, dodać resztę cukru. Zmniejszyć gaz, gotować przez kwadrans, dodać przecedzony sok z cytryny i gotować stale mieszając przez 5 minut. Jeszcze wrzący dżem przełożyć do słoików, wytrzeć brzegi, szczelnie zamknąć, postawić do góry dnem do ostudzenia. Dietetyczny dżem jagodowy z sokiem z cytryny i małą ilością cukru przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Dietetyczny dżem z jagód i czarnych porzeczek na zimę
Składniki
1,5 kg czarnych jagód
0,75 kg czarnych porzeczek
szklanka cukru
sok z pomarańczy
Wybrać dojrzałe i zdrowe czarne jagody i czarne porzeczki, dokładnie wypłukać z kurzu, liści i owadów. Wsypać na sito i osuszyć. Porzeczki zdjąć z szypułek. Większą część porzeczek i jagód zmielić, dodać cukier, wymieszać i odstawić na 20-30 minut, aby cukier rozpuścił się. Puree podgrzewać w rondlu mieszając od do czasu, a kiedy zagotuje się dodać resztę owoców, przecedzony sok z pomarańczy, ponownie doprowadzić do wrzenia. Zmniejszy gaz i gotować jeszcze 10 minut. Aby dżem był bardziej gęsty zdjąć pokrywkę. Mieszać. Wrzący dżem z jagód i czarnych porzeczek przelać do słoików, wytrzeć brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Niskokaloryczny dżem z jagód i czarnych porzeczek ma ciekawy, lekko kwaskowy smak.
Dobra rada: można dodać więcej czarnych porzeczek, ale mają one silniejszy aromat niż czarne jagody.

Jagody w soku własnym z małą ilością cukru na zimę
Składniki:
litr jagód
cukier
Czyste i suche jagody wsypać do słoików o pojemności pół litra po brzegi. Słoiki wstawić do wysokiego garnka, przykryć pokrywkami (nie zakręcać). Do garnka wlać chłodną wodę do wysokości 4/5 słoików, przykryć pokrywą. Powoli podgrzewać wodę w garnku. Podczas gotowania jagody osiadają puszczając sok. Po około 40-50 minutach gotowania, kiedy jagody będą już całkowicie pokryte własnym sokiem, słoiki ostrożnie wyjąć, do każdego wsypać łyżkę cukru. Wytrzeć brzegi, słoiki szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Jagody w soku własnym z małą ilością cukru przechowywać w chłodnym miejscu.

Kompot z czarnych borówek 
Składniki:
1 kg jagód
2 pełne łyżki cukru
duża cytryna
Przebrane, wypłukane i osączone na sicie jagody wsypać do słoików. Przygotować słaby syrop. Zagotować wodę, dodać cukier i przecedzony sok z cytryny. Gotować 5 minut. Wrzącym syropem całkowicie zalać jagody w słoikach zostawiając 3 cm wolnego miejsca od brzegów słoików, wytrzeć ich brzegi. Szybko szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami, słoiki wstawić do rondla z wodą o temperaturze 60°C-70°C, podgrzewać. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Kompot z jagód w litrowych słoikach pasteryzować około 12-15 minut. Dietetyczny kompot z jagód z małą ilością cukru przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. 

Artykuły powiązane:

Domowe przetwory z jagód bez cukru lub z miodem. Opisy przygotowania przetworów z jagód bez cukru, jagód z miodem, jagód bez gotowania dla cukrzyków, dla dzieci, dla seniorów.

Lecznicze właściwości borówki czarnej. O wartościach odżywczych i zdrowotnych borówki czarnej. Przepisy lecznicze z czarnymi jagodami.

Rady jak mrozić owoce jagodowe, aby zachowały swoje wartości, kolor i kształt można przeczytać w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę.

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Informacje o zasadach higieny zawarte są w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *