Jak zapobiec silnemu kacowi po powrocie do domu


Domowe sposoby na kaca


Jak zapobiec silnemu kacowi zanim nastąpi „syndrom dnia następnego” po piciu alkoholu?

Wysiłek fizyczny to nie jest dobry sposób na kaca
Należy go ograniczyć. Taniec, sport, praca fizyczna mogą również wywoływać jeszcze silniejsze objawy zatrucia alkoholowego (np. nudności, zaburzenia krążenia i błędnika). Może przyspieszyć metabolizm alkoholu, lecz kaca się nie wypoci.

Lekkie obniżenie temperatury ciała i spacer na świeżym powietrzu 

Po piciu alkoholu rozszerzają się naczynia krwionośne, organizm oddaje duże ilości ciepła. Warto wyjść na kilka minut na świeże powietrze i głębiej oddychać. Chwilowe schłodzenie zapobiegnie poceniu się, a przede wszystkim przegrzaniu organizmu. Jeśli podczas oddychania pojawią się zawroty głowy od nadmiaru tlenu, to znaczy że ćwiczenie oddechowe było zbyt intensywne lub towarzyszył mu stres.

Po powrocie do domu na kaca najlepszy będzie letni prysznic, który spowoduje lekkie zwężenie silnie rozszerzonych przez alkohol i ciepło naczyń krwionośnych. Nie zalecany jest gorący prysznic ani gorąca kąpiel. Szczególnie sauna po piciu alkoholu to wysokie ryzyko nawet dla zdrowego organizmu, ponieważ silnie obciąża serce i cały układ krwionośny. Niekorzystny jest również prysznic gorący i zimny na przemian.

Nie wszystkie napoje są dobre na kaca

 1. Herbata łagodzi zawroty głowy. Posłodzona miodem zapobiega niebezpiecznemu spadkowi poziomu glukozy.
 2. Warto wypić przed snem nawet kilka szklanek wody mineralnej z sokiem z cytryny, koniecznie niegazowanej i niesmakowej, aby uzupełnić straty płynów i wypłukać toksyny. Woda z dodatkiem niedużej ilości soku z cytryny i miodu to dobry sposób na kaca o poranku.
 3. Herbata z lipy, kwiatu bzu czarnego czy sok z brzozy pomoże wraz z potem pozbyć się w nocy części trucizn z organizmu. 
 4. Sok pomarańczowy nie pomaga usunąć złego samopoczucia po piciu alkoholu.

Leki na kaca
Produkty rozpadu alkoholu wzmagają wydalanie płynów i różnych soli przez nerki. Odwodnienie organizmu może prowadzić do bólów głowy. Jednak
 nie powinno się zażywać leków przed snem. Paracetamol obciąża wątrobę i w połączeniu z alkoholem może doprowadzić do jej uszkodzenia, aspiryna może powodować krwawienie z żołądka. Najlepiej wypić wodę z rozpuszczoną musującą tabletką zawierającą magnez i wapń, do tego witaminę C. Jeśli silne bóle głowy nie ustąpią, można ewentualnie wziąć ibuprofen.

Sen najlepszym lekarstwem na kaca
Otworzyć okno w sypialni. Tlen przyczynia się to do szybszego usuwania alkoholu z organizmu. Trzeba jednak uważać, aby nie zmarznąć. 

Organizm zatruty alkoholem potrzebuje dużo więcej snu, niż normalnie.

Warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na kaca, aby rano nie obudzić się z ciężką głową.

 

Artykuły powiązane:
Co pić, kiedy po imprezie sucho w gardle?
Śniadanie złagodzi skutki kaca.
Metabolizm alkoholu u kobiet i u mężczyzn. 

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Jak zapobiec silnemu kacowi po powrocie do domu

 1. Zdobywca mówi:

  Polecam umytą zmiksowaną cytrynę ze skórką i z jabłkiem, x2/x3 razy dziennie. Nie zbyt długo bo znajomy dostał kolki nerkowej od witamy C. ;P

 2. Strus mówi:

  Niezastapiona jest witamina C, najlepiej w postaci zbuforowanej. Spokojnie można np 0,25 g rozpuszczone w wodzie zadawać co 15 minut, aż nam się zacznie przelewać w jelitach . „Zaszkodzi” tylko tym, co mają uszkodzone jelita – objawi się biegunką.
  Bez witamy C wątroba ma trudności zmetabolizować skutki popijawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *