Jak zapobiegać i zwalczać brzydki zapach stóp


Jak zapobiec przykremu zapachowi stóp? Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach stóp

Nie tylko pielęgnacja stóp, codzienne mycie i kąpiel, lecz również dbałość o czystość noszonego obuwia i skarpet zapobiegają przykremu zapachowi stóp. Noga powinna oddychać, dlatego najlepiej wybierać obuwie z przewiewnych i oddychających  materiałów (bawełna, skóra), a unikać syntetycznych (większość obuwia sportowego). But nie powinien być ciasny, a skarpetka zbyt gruba. Najlepiej wybierać skarpetki z cienkiej bawełny (80%-100%), która nie powoduje wzmożonego pocenia się skóry stóp. Buty powinny być dobrane odpowiednio do pory roku (latem koniecznie otwarte, np. sandały), pogody i naszej aktywności.

Przepisy na domowe sposoby na brzydki zapach stóp

Płyn do naczyń
Brzydki zapach stóp po spoceniu się usunie ciepła kąpiel w wodzie z dodatkiem silnego płynu do mycia naczyń o zapachu mięty. Dobry sposób na szybkie odświeżenie, zwłaszcza w upał i gdy jesteśmy dłuższy czas poza domem – na biwaku, pielgrzymce.

Nadmanganian potasu

Brzydko pachnące stopy mimo mycia można moczyć w wodzie z nadmanganianem potasu. Szczyptę kryształków trzeba rozpuścić w czterech litrach wody o temperaturze ciała. Roztwór powinien być bardzo słaby, o stężeniu ok. 0,005%, w kolorze jasnoróżowym, inaczej może poparzyć skórę stóp. Jest to również jeden ze sposobów walki z grzybicą stóp.

Ocet
Jeśli na stopach nie ma ran i zadrapań, moczyć pocące się i brzydko pachnące stopy w wodzie z dodatkiem szklanki octu. Skuteczny jest również ocet jabłkowy, polecany zwłaszcza dla wrażliwej skóry stóp.

Olejki eteryczne

Aby usunąć nieprzyjemny zapach stóp do ciepłej kąpieli dodać 5-7 kropli olejku z drzewa herbacianego rozpuszczonych w łyżce płynu do kąpieli. Nogi moczyć wieczorem przez 10-15 minut. Wystarczy 10 dni kuracji, jednak najpierw trzeba przeprowadzić próbę, gdyż olejek z drzewa herbacianego może wywołać podrażnienie skóry.
Efekt dezynfekcji skóry stóp daje również olejek tymiankowy – wystarczy kilka kropel dodanych do kąpieli stóp.
Olejki syntetyczne nigdy nie powinny być używane w celach pielęgnacyjnych ani leczniczych.

 Artykuły powiązane:
Pielęgnacja pocących się stóp.
Ziołowe kąpiele przeciw poceniu się stóp.
Gimnastyka poprawia krążenie i zmniejsza pocenie się stóp.
Zapobieganie przepoceniu i brzydkiemu zapachowi butów.
Domowe sposoby na brzydkie zapachy w butach.

 Rady dotyczące pielęgnacji ciała znajdują się na stronie Uroda.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *