Pielęgnacja ciała wiosną. Domowe zabiegi pielęgnacyjne

Sucha skóra. Rady jak przywrócić elastyczność skórze


Sucha skóra wymaga starannej pielęgnacji. Przepisy na domowe zabiegi pielęgnacyjne dla wysuszonej skóry pleców, ramion, łokci, kolan i pięt: kąpiel z płatkami owsianymi lub otrębami na stany zapalne i wysuszenie skóry na plecach; kąpiel w rumianku dla elastycznej skóry; maseczka na suchą skórę ramion; okład z miodu na suchą skórę na ramionach; kompres dla bardzo suchej i łuszczącej się skóry na łokciach i na kolanach; maseczka z cytryny zmiękczająca skórę na łokciach i na kolanach; sposoby na suche i popękane pięty… 

Brak witamin prowadzi do wysuszenia skóry i podrażnień. Zrównoważona dieta przez cały rok wsparta wiosną w produkty zawierające witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i cynk, regularne picie wody, spacery na świeżym powietrzu, gimnastyka i masaż przyczyniają się do zdrowej i elastycznej skóry. Poza tym warto sięgnąć po sprawdzone domowe zabiegi pielęgnacyjne. Zapobiegają one typowym wiosennym problemom skóry i leczą je. Kąpiele nie powinny być ani zimne ani gorące, gdyż takie szkodzą skórze. Zabiegi trzeba wykonać na wcześniej oczyszczoną skórę.

Sucha skóra na plecach

Kąpiel z płatkami owsianymi lub otrębami, stany zapalne i  wysuszenie skóry na plecach
2-3 łyżki otrębów owsianych lub płatków zalać 2 litrami bardzo ciepłej wody. Po ostudzeniu napar przecedzić i dodać do lekko ciepłej wody w wannie.
 Po kąpieli w jeszcze mokrą skórę wetrzeć oliwkę dla dzieci lub lub odżywczo-nawilżający krem.

Kąpiel w rumianku, dezynfekuje i poprawia elastyczność skóry na plecach
25 dag koszyczków rumianku zalać 3-4 litrami wrzącej wody, gotować pod przykryciem przez 5 minut. Po tym czasie zdjąć z gazu i zaparzać przez 30 minut. Przecedzić, a wywar wlać do lekko ciepłej wody w wannie.
 Kąpiel brać 2 razy w tygodniu, nie wcześniej niż 2 godziny po obiedzie i godzinę przed snem. Rumianek działa dezynfekującego i przeciwzapalne, poprawia elastyczność skóry, stymuluje tworzenie się nowych komórek, leczy krosty na skórze.

Sucha skóra i gęsia skórka na ramionach

Sucha skóra i gęsia skórka na skórze ramion jest oznaką zwiększonej wrażliwości skóry na tym obszarze. Trzeba zrezygnować z zakładania bezpośrednio na skórę materiałów syntetycznych i wełnianych, ponieważ mają drażniące działanie. Po każdym prysznicu warto pocierać ją zwilżonym gorącą wodą ręcznikiem, aby pobudzić krążenie. Najszybciej osiągnie się oczekiwany efekt nawilżając i odżywiając codziennie skórę, stosując okłady, kompresy i maseczki. Profilaktycznie zabiegi wystarczy przeprowadzać raz na dwa tygodnie.

Maseczka, odżywia i nawilża suchą skórę na ramionach 
Wymieszać łyżkę śmietany, świeże żółtko, łyżeczkę soku z marchwi, nanieść na oczyszczoną skórę na 20 minut.
 Spłukać ciepłą wodą, w wilgotną skórę na ramionach wetrzeć olejek dla dzieci.

Okład z miodu, odżywia i nawilża suchą skórę na ramionach 
Miód podgrzać w kąpieli wodnej do stanu półpłynnego (maksymalnie do temperatury ciała). Rozsmarować na gazie, gazę przyłożyć do wysuszonej skóry, przymocować

bandażem. Założyć ciepły sweter, położyć się pod kocem na 20 minut. Po tym czasie zdjąć okład, skórę wymyć ciepłą wodą i wytrzeć ręcznikiem mocno trąc, aż będzie czerwona.

Sucha skóra na kolanach i na łokciach

Skóra na kolanach i na łokciach jest prawie pozbawiona tkanki tłuszczowej i jest wrażliwa na tarcie. Przy braku witamin szybko staje się sucha. Aby uniknąć problemów ze skórą na kolanach i na łokciach, należy ją regularnie czyścić, zmiękczać i odżywiać. Na wynik nie trzeba długo czekać.

Kompresy dla bardzo suchej i łuszczącej się skóry na łokciach i na kolanach
Oliwę lub olej lniany lekko podgrzać w kąpieli wodnej. W wymytą skórę wetrzeć przed snem oliwę (zakreślać przy tym koła), miejsce owinąć bandażem i położyć się do łóżka. Bandaże zdjąć rano. Kompres nawilży i natłuści skórę.

Maseczka z cytryny, zmiękcza i rozjaśnia skórę 
Wymieszać łyżeczkę soku z cytryny i łyżeczkę dowolnego oleju roślinnego, wetrzeć w skórę kolan i łokci. Po 15 minutach spłukać ciepłą wodą, łuszczącą się skórę trzeć gąbką.
 Wetrzeć krem lub balsam do ciała. Maseczkę stosować codziennie wieczorem po myciu, aż do skutku.

Sucha skóra na piętach, popękane pięty

 Brak witamin i długie noszenie zamkniętego obuwia przyczyniają się również do wysuszenia skóry pięt. Skóra na piętach potrzebuje regularnego nawilżania i natłuszczania.

Nacieranie pięt oliwą 
Wieczorem wetrzeć w wysuszoną i popękaną skórę na piętach lekko podgrzaną w kąpieli wodnej oliwę, założyć grube skarpety i położyć się spać. Zabieg wystarczy wykonać raz w tygodniu, aby utrzymać skórę pięt w dobrej kondycji.

Nacieranie pięt sokiem z cytryny 
Po kąpieli wetrzeć w rozgrzaną skórę pięt kilka kropel soku z cytryny. Nasyci on wysuszoną skórę na piętach z witaminą C i nada jej zdrowy blask.

Maseczka z banana na popękane pięty 
Miąższ bardzo dojrzałego banana (z ciemną skórką) dokładnie rozgnieść i nałożyć grubą warstwą na popękaną skórę pięt. Pozostawić na 10-15 minut, spłukać ciepłą wodą. Kilka zabiegów zmiękczy skórę i wyleczy pęknięcia.

Dobra rada: jeśli mimo zabiegów stan popękanych pięt nie poprawia się, należy zasięgnąć porady lekarza rodzinnego. Popękane pięty mogą być objawem poważnej choroby. 

Porady dotyczące dbania o ciało i urodę domowymi sposobami znajdują się na stronie Uroda (klik!).

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *