Niesłodzone soki warzywne i owocowe usuną zaparcie

Świeży sok to dobry sposób na zaparcia

Przepisy na napoje z warzyw lub owoców usuwające zaparcia
Świeże niesłodzone soki warzywne i owocowe są zawsze delikatnym, lecz skutecznym sposobem na pozbycie się zatwardzenia, nie niszczą flory jelitowej, dostarczają witamin i minerałów.
SOKI WARZYWNE na zaparcia
Skuteczne są soki z kiszonej kapusty, marchwi (o łagodnym działaniu, szczególnie polecany dla dzieci), buraków, rzodkwi, surowych ziemniaków (w małych ilościach mogą go pić kobiety w ciąży).
Kiszona kapusta, marchew, warzywa mieszane
Doskonałe są sok z kiszonej kapusty (ze względu na zawarty w nim kwas mleczny), marchewki lub sok wielowarzywny z dodatkiem łyżki świeżego ostrego soku z natki pietruszki, szczypiorku, cebuli, czosnku lub liści rzodkiewki. Pierwszą szklankę soku powinno się wypić na czczo po rozcieńczeniu go wodą w stosunku 1:1. Do południa wypić nawet 1-1,5 l tych soków w 4 dawkach. Sok z kiszonej kapusty uzyskuje się przez mechaniczne wyciskanie kapusty. 

Surowy ziemniak
Sok z surowych ziemniaków jest sprawdzonym domowym sposobem na zatwardzenie, zgagę, problemy z żołądkiem. Łyżeczkę wyciśniętego soku ze świeżo startego ziemniaka (bez skórki) pić 3-4 razy dziennie, a przed snem wypić 2 łyżeczki soku. W takich ilościach można go zażywać nawet w ciąży.
Sok z surowych ziemniaków nie jest smaczny, ale bardzo skuteczny jako domowy środek przeczyszczający. Aby pozbyć się zaparcia, trzeba wypić porcjami 0,5-1 szklankę świeżo wyciśniętego soku z surowych ziemniaków w ciągu dnia.

Sok z surowych ziemniaków i sok z aloesu
Aby wzmocnić działanie soku z surowych ziemniaków można wymieszać go z sokiem z aloesu w proporcji 3:1. Ponieważ sok z aloesu ma bardzo silne działanie można wypić tylko łyżkę mieszanki rano na pusty żołądek, a drugą dopiero przed snem. Aloes jest bardzo skutecznym środkiem przeczyszczającym, lecz trzeba go ostrożnie dawkować – soku z aloesu nie wolno podawać dzieciom, kobietom w ciąży ani osobom z chorym układem pokarmowym.

Rzodkiew
Umytą i obraną rzodkiew zetrzeć na drobnej tarce, odcisnąć świeży sok. Usunąć zaparcie pomoże łyżka świeżego soku z rzodkwi przyjmowana 3 razy dziennie.

Rabarbar
Wiosną warto przygotować syrop z rabarbaru, który jest doskonałym środkiem  na przewlekłe zaparcia u dzieci. Łodygi rabarbaru (najlepiej czerwone) umyć, odciąć oba końce, zdjąć cienką skórkę. Łodygi drobno pokroić lub zmielić. Zasypać je niewielką ilością cukru, wymieszać, przykryć i zostawić, aby puściły sok. Sok zebrać. 350 ml soku mieszać czystą drewnianą łyżką z 0,4 kg cukru tak długo, aż cukier się rozpuści. Przelać do czystego suchego słoika lub butelki, szczelnie zakręcić. Powinien powstać ciemnoczerwony płyn. Podawać dzieciom po 2 łyżeczki 2 razy dziennie. Z syropu można przygotować witaminizujący napój z rabarbaru rozcieńczając go 7 częściami wody. Napój doskonale gasi pragnienie w gorące dni. Łodygi można zbierać do pierwszych dni czerwca, później zawierają duże ilości szkodliwego (szczególnie dla dzieci i chorych) szczawianu wapnia.

NIESŁODZONE SOKI OWOCOWE na zaparcia

Jabłko i gruszka
Przy lekkich zaparciach pić świeżo wyciśnięty nieklarowany niesłodzony sok z gruszki i jabłka z dodatkiem gazowanej wody mineralnej.

Jeżyny, rabarbar, winogrona
Mieszanka niesłodzonych soków z jeżyn i rabarbaru (w stosunku 4:1) lub jeżyn i winogron (w stosunku 3:1) reguluje wypróżnianie wolno pracujących jelit.

Dziki bez czarny
Sprawdzonym sposobem na szybkie usunięcie zatwardzenia jest wypicie w ciągu dnia nie więcej niż 2 szklanek niesłodzonego soku z owoców czarnego bzu z dodatkiem gazowanej wody mineralnej. Sok powinno się wypić do posiłków w kilku dawkach w ciągu dnia. Aby poprawić smak można dodać niesłodzony sok z wiśni lub jeżyn, które także mają rozwalniające działanie.

Artykuły powiązane:

 

Dodaj do zakładek permalink.

2 odpowiedzi na „Niesłodzone soki warzywne i owocowe usuną zaparcie

  1. miki mówi:

    kawa i papieros? To nie jest najlepszy pomysł 🙂 na dłuższą metę razem kiepską dietą i brakiem ruchu są przyczyną zaparć. Ja polecam… zmianę diety oraz porannych nawyków 🙂

  2. iwkacompl mówi:

    O kurcze dobre sposoby tu są na zaparcia,wyczytałam jeszcze o kurkumie że zapobiega wzdęciom i zaparciom.ja stosowałam do tej pory sok jabłkowy,jabłko na czczo,czasem kawa i papieros pomógł…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *