Jak zmniejszyć zakwaszenie organizmu?


Aby zmniejszyć zakwaszenie organizmu, musimy zmienić nawyki. Gimnastyka, alkalizujące kąpiele, okłady

 

  1. Codziennie spacerować zdecydowanym krokiem  na świeżym powietrzu przez 30-40 minut (najlepiej dwa razy dziennie).
  2. Uprawiać gimnastykę o umiarkowanym natężeniu. Więcej ruchu oznacza lepszą przemianę materii, oczyszczanie organizmu, dotlenienie tkanek i organów wewnętrznych. Obciążenie ciężką pracą fizyczną lub intensywnym treningiem prowadzi do zakwaszenia organizmu.
  3. Ćwiczyć prawidłowe oddychanie.
  4. Wysypiać się (w czasie snu nerki intensywnie pracują).
  5. Rzucić palenie (w ogóle, a nie na rzecz również szkodliwych e-papierosów) i unikać tzw. biernego palenia.
  6. Zmienić dietę.
  7. Stosować kąpiele odkwaszające skórę, dbać o higienę całego ciała.

Kąpiele i okłady

Kąpiel najlepiej wziąć wieczorem po spacerze na świeżym powietrzu leżąc płasko w wannie. Woda nie powinna sięgać powyżej poziomu serca, a po kąpieli skóry nie spłukiwać czystą wodą, tylko założyć ciepły szlafrok. Kąpiel powinna trwać długo, ponieważ dopiero po 45 minutach zaczyna się jej działanie na zakwaszony organizm. Długa kąpiel ma takie samo działanie jak 3-dniowa ścisła dieta odkwaszająca organizm. W sanatoriach przeprowadza się alkalizujące kąpiele trwające nawet przez 3 godziny, jednak nie powinno się ich przeprowadzać w domu bez konsultacji z lekarzem.

Soda spożywcza, oczyszczona (wodorowęglan sodu, kwaśny węglan sodu) dodawana do kąpieli ma działanie odkwaszające, kojące i oczyszczające skórę z wypryskami, pobudza krążenie krwi.

Przeciwwskazaniem do stosowania alkalizujących kąpieli jest występowanie chorób układu krążenia lub nerek, cukrzyca i przewlekłe choroby, dlatego przed przystąpieniem do kuracji zawsze trzeba zasięgnąć porady lekarza.

Kąpiel odkwaszająca skórę
Do wanny wlać wodę o temperaturze 37°C-38°C i dodać 15-20 dag sody oczyszczonej. Można dodać też płaską łyżkę soli morskiej. Kąpać się przez co najmniej 60 min. dolewając gorącą wodę, aby nie zmarznąć. Co jakiś czas trzeć skórę rękawicą z frotte lub miękką szczotką, aby zwiększyć jej przekrwienie. Nie dodawać innych składników do kąpieli i unikać dostania się wody do oczu! Kapać się 2 razy w tygodniu. Uważać, aby temperatura nie przekraczała 38°C. Początkujący i osoby o wrażliwej skórze mogą najpierw wsypać do kąpieli tylko 3-5 pełnych łyżek sody. Kąpiel polecana także dla dzieci i seniorów cierpiących na choroby skórne (kurację trzeba skonsultować z lekarzem).

Prysznic z masażem skóry pastą alkalizującą
W ciągu godziny przed masażem wypić 2 szklanki herbaty ziołowej (z pokrzywy, mięty, melisy lub szałwii). Zmoczyć ciało ciepłą wodą, masować skórę  rękawicą z frotte lub miękką szczotką, aby ją lekko rozgrzać. Na rękę nanieść domową pastę rozcieńczoną małą ilością ciepłej wody, natrzeć nią ramiona, klatkę piersiową, brzuch, pośladki i nogi. Skład pasty: płaska łyżeczka sody kuchennej, 2 pełne łyżeczki drobnej soli, 2 łyżki płynnego miodu. Pastę wcierać okrężnymi ruchami. Rozgrzaną skórę dokładnie opłukać ciepłą (nie gorącą) wodą. Masaż ma lepszy skutek, kiedy w łazience jest bardzo ciepło. Po masażu wypić szklankę czystej wody.

Mycie obszaru genitaliów
Rozpuścić szczyptę sody kuchennej w litrze wody o temperaturze 37°C-38°C.

Kąpiel stóp, zakwaszenie organizmu i bóle głowy
Wsypać 2-3 łyżeczki sody kuchennej do miski wypełnionej do połowy ciepłą wodą (38°C-41°C) i trzymać w niej stopy przez 30-60 minut (co jakiś czas dolewać trochę gorącej wody). Krótkie kąpiele powtarzać nawet codziennie, dłuższe stosować 2-3 razy w tygodniu. Do kąpieli stóp można dodać płaską łyżeczkę soli morskiej. Jeśli na stopach są rany wstrzymać się od kąpieli.

Okład na stopy na noc, zakwaszenie organizmu i bóle głowy
W szklance ciepłej wody całkowicie rozpuścić pół łyżeczki sody i szczyptę soli morskiej, przez 5 minut moczyć w niej dwie czyste nie prane w proszku do prania bawełniane skarpetki, dobrze wyżąć. Założyć na łóżku kiedy są jeszcze ciepłe (w temp ciała). Skarpety powinny być o jeden numer większe niż stopa. Na nie naciągnąć grubsze i jeszcze większe skarpety, położyć się spać. W sypialni powinno być bardzo ciepło. Soda może lekko szczypać delikatną skórę stopy. Jeśli na stopach są ranki i otarcia wstrzymać się do czasu ich wygojenia.

Można stosować ten okład na dłonie zakładając rękawice. Postępować jw.

Zakwaszenie organizmu spowodowane chorobą powinien leczyć lekarz.

 

 

Powiązane artykuły:
Dlaczego równowaga kwasowo-zasadowa jest tak ważna dla naszego zdrowia?
Jak dochodzi do zakwaszenia organizmu?
Żywność powodująca silne zakwaszenie organizmu
Żywność powodująca powstanie zdrowych kwasów w organizmie
Lista zasadotwórczych produktów spożywczych 
Jak zmniejszyć zakwaszenie organizmu? Dieta

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Jak zmniejszyć zakwaszenie organizmu?

  1. Marcell mówi:

    Mam bardzo kwaśny zapach potu nie tylko w upały, dlatego zainteresowały mnie instrukcje z sodą kuchenną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *