Ziołowe kąpiele przeciw poceniu się stóp

Domowe sposoby na nadpotliwość stóp


Przepisy na ziołowe kąpiele dla pocących się stóp. Kąpiel stóp: czarna herbata, kwiaty rumianku, liście szałwii, liście babki lancetowatej, kwiat lipy, kora dębu… 
Szalwia_i_pokrzywa
Nadmierna potliwość stóp i związany z nią zapach mogą zostać usunięte codziennymi ziołowymi kąpielami przeprowadzonych przed snem. Najpierw trzeba dokładnie wymyć spocone stopy. Przygotowaną letnią wodę z ziołami wlać do miski w takiej ilości, aby zakryła powierzchnię całych stóp. Nie powinno się stosować ani zimnych ani gorących kąpieli.

Wieczorna kąpiel stóp z dodatkiem naparu z czarnej herbaty
2 łyżki liści czarnej herbaty zalać litrem wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzić i dolać litr letniej wody. Moczyć nogi przez 15-30 minut.
Czarna herbata zawiera kwasy, które mają silne właściwości ściągające, zabijają bakterie i zamykają pory i tym samym redukują uciążliwe pocenie się stóp.

Kąpiel stóp w naparze z kwiatów rumianku

7 łyżek kwiatów rumianku zalać 2 litrami wrzącej wody, przykryć i odstawić na godzinę. Po tym czasie w naparze z kwiatów rumianku można wymoczyć dłonie, a następnie stopy.

Ziołowa kąpiel stóp (liście szałwii, liście babki lancetowatej, kwiaty rumianku, kwiaty lipy)
Zmieszać dokładnie po 3 łyżki z każdego zioła suszonych liści szałwii, liści babki lancetowatej, kwiatów rumianku i kwiatów lipy. Dwiema szklankami wrzącej wody zalać 2 pełne łyżki mieszanki i zaparzać pod przykryciem 10 minut, a następnie wlać do miski z chłodną wodą. Kąpiel nóg powinna trwać około 20-30 minut. Kąpiel ziołowa działa antyseptycznie, ogranicza pracę gruczołów potowych oraz łojowych a zarazem nadmierne pocenie się stóp.

Kąpiel stóp w wywarze z kory dębu
Sprawdzonym sposobem jest kąpiel stóp w wywarze z kory dębu. Łyżkę kory dębu zalać litrem wrzącej wody i gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 5 minut. Po 30 minutach przecedzić i stosować do wieczornych letnich kąpieli pocących się dłoni i stóp. Zawarte w korze dębu garbniki przyczyniają się normalizacji gruczołów potowych. Starania opłacą się, bo widoczna poprawa następuje już po 10 dniach stosowania kąpieli stóp lub dłoni w wywarze z kory dębu.

Kąpiel stóp w naparze z liści szałwii
Herbata z szałwii ma dużo silniejsze działanie przeciwpotne, niż inne zioła, dlatego nawet kąpiele stóp trzeba przeprowadzać z ostrożnością i umiarem. Pocenie się stóp można ograniczyć nosząc skarpety, rajstopy płukane w naparze z szałwii.

Artykuły powiązane:
Ziołowe napoje zredukują nadmierne pocenie się.
Ziołowe nalewki przeciw poceniu się.
Zioła zmniejszą pocenie się pod pachami.
Jak zmniejszyć pocenie się ciała? Przepisy na domowe sposoby.
Ziołowe kąpiele przeciw poceniu się stóp.
Gimnastyka poprawia krążenie i zmniejsza pocenie się stóp.
Pielęgnacja pocących się stóp.

Rady dotyczące pielęgnacji ciała znajdują się na stronie Uroda.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Ziołowe kąpiele przeciw poceniu się stóp

  1. Met-Max mówi:

    Czy można zmniejszyć pocenie się stóp stosując jakąś dietę?

    • Mama Dobra Rada mówi:

      Tak, na jakiś czas można by zrezygnować z mleka, kawy, alkoholu, mięsa (zwłaszcza czerwonego), ostrych papryczek, pieprzu, musztardy. Niektóre ziołowe herbatki, zwłaszcza napar z szałwii, ograniczają pocenie się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *