Rady jak mrozić chleb, jak rozmrozić chleb i jak odświeżyć chleb

Jak przechowywać chleb i wypieki aby były świeże?

Jak przechowywać pieczywo? Czy można przechowywać chleb w lodówce? Dlaczego chleb pleśnieje? Jak zapobiec pleśnieniu chleba? Dlaczego warto mrozić chleb w zamrażalniku? Mrożenie pieczywa – główne zasady. Jak mrozić kromki chleba a jak mrozić chleb w całości? Jak długo można mrozić chleb?
Jak rozmrozić chleb w piekarniku, na patelni, w kuchence mikrofalowej? Dlaczego chleb rozmrożony w temperaturze pokojowej jest zdrowszy dla cukrzyków? Co to jest skrobia oporna? Jak odświeżyć chleb w piekarniku?


Słusznie uważa się, że chleb na zakwasie zachowuje świeżość dłużej niż chleb na drożdżach. Dzięki kwasom, w które zakwas wzbogaca ciasto chlebowe, upieczony chleb wysycha znacznie wolniej. Długi proces fermentacji składników pozytywnie wpływa na świeżość pieczywa, chleb na zakwasie jest mniej podatny na rozwój grzybów niż chleb zawierający drożdże.
Drożdże zachowują swoją aktywność też po upieczeniu. Są organizmami żywymi i wciąż emitują dwutlenek węgla. Dlatego drożdżowe wypieki szybko wysychają albo pleśnieją.
Na trwałość pieczywa ma wpływ również sposób schłodzenia go po upieczeniu.
Dobra rada: duże bochenki chleba dłużej zachowują świeżość niż małe chlebki, bagietki, bułki i wypieki o cienkiej skórce.

Jak przechowywać chleb, bułki i zachować dobrą jakość wypieków przez dłuższy czas?
Średnio okres przydatności do spożycia chleba z mąki pszennej w oryginalnym opakowaniu wynosi 72 godziny, natomiast z mąki żytniej lub jej mieszanek do 96 godzin. Chleb zawierający mąkę żytnią lub sojową pozostaje dłużej świeży, natomiast dodatek mąki jęczmiennej i kukurydzianej prowadzi do szybkiego twardnienia wypieku.
Aby chleb pozostał świeży przechowuje się go w temperaturze pokojowej w metalowym pojemniku na pieczywo lub w worku lnianym albo płóciennym w szafce kuchennej z dala od kaloryfera, promieni słonecznych i wilgotnych miejsc.

Dlaczego chleb pleśnieje? Jak zapobiec rozwojowi pleśni na chlebie? 
Przy zmianach temperatury powietrza chleb „poci się” i może rozwinąć się na nim pleśń. Najszybciej psuje się białe pieczywo i pieczywo z dodatkiem sztucznych polepszaczy.

Jak uniknąć pleśnienia chleba? 

Oto kilka sprawdzonych sposobów, aby pieczywo nie pleśniało:

  1. dno pojemnika na chleb wykłada się papierowym ręcznikiem;
  2. do pojemnika na chleb wstawia się spodek z solą, która wchłania wilgoć;
  3. nie powinno się przechowywać chleb w plastikowej torbie;
  4. nie przechowuje się różnych rodzajów pieczywa w jednym miejscu – pieczywo z białej mąki znacznie skróci okres przydatności do spożycia ciemnego chleba;
  5. nie przechowuje się w jednym pojemniku wypieków o różnych terminach przydatności.

Oczywiście najsmaczniejszy jest świeżo upieczony chleb. Ale co zrobić, jeśli mamy nadmiar pieczywa? Można je wysuszyć lub zamrozić.

Czy można przechowywać chleb w lodówce?

Są tylko dwa powody, które uzasadniają wkładanie chleba do lodówki:  upał i wysoka wilgotność powietrza. Przyczyniają się do zepsucia wypieków znacznie bardziej niż chłód.

Jak długo przechowywać chleb w lodówce?
Przechowując chleb w lodówce nie przedłuży się jego świeżości. W temperaturze od 0°C do +10°C chleb starzeje się znacznie szybciej.

Świeżo upieczony chleb zawiera dużo wilgoci, dzięki której jest miękki i elastyczny. W lodówce panuje temperatura od 0°C do +5°C, a w takich warunkach wilgoć z produktów mącznych odparowuje szybko. Przydatność do spożycia pieczywa przechowywanego w lodówce jest bardzo krótka, ponieważ parowanie wilgoci z niego przyspiesza wysychanie, twardnienie i pleśnienie. Nawet świeży chleb będzie miał stęchły zapach. Nie należy przechowywać chleba z białej mąki w lodówce – w przeciwieństwie do chleba żytniego ma wysoką zawartość wilgoci, w lodówce zacznie szybko parować.
Porowata struktura wypieków z mąki powoduje, że szybko przejmują obce zapachy. Pieczywo i ciasta przechowywane w lodówce pochłaniają zapachy ryb, warzyw, wędlin, mięsa jednocześnie szybko tracąc swój smak. Szczelnie owinięte w papier wypieki można krótko przechować w lodówce. Papier chroni je przed wysychaniem i pleśnią.

Wypieków nie przechowuje się w folii. Foliowe opakowanie wypełnia się dwutlenkiem węgla, zwiększa się wilgotność wewnątrz opakowania – tworzą się idealne warunki dla rozwoju pleśni na wypiekach. Już w ciągu jednego dnia może ona pokryć ponad połowę powierzchni chleba cienką warstwą.

Chleb w lodówce szybciej stwardnieje, natomiast w zamrażarce proces twardnienia ustaje. Najlepiej zamrażać chleb żytni i pszenny na zakwasie.

Dlaczego warto mrozić chleb z zamrażalniku?

Mrożenie pieczywa nie tylko zachowuje jego jakość i pozwala codziennie cieszyć się smacznym, miękkim i aromatycznym pieczywem. Po zamrożeniu zachowane są wszystkie zdrowotne właściwości chleba, najważniejsze dla człowieka witaminy z grupy B oraz witamina PP. Ponadto pod wpływem niskich temperatur białka stają się bardziej podatne na działanie enzymu pepsyny, jednego z głównych enzymów trawiennych wytwarzanych w żołądku. Oznacza to, że białko to jest lepiej przyswajalne.

W mrożonym chlebie skrobia, która jest składnikiem mąki, zmienia swoją strukturę i staje się oporna na działanie enzymów trawiennych. Przez to zachowuje się jak nierozpuszczalny błonnik pokarmowy, pomaga ustabilizować poziom glukozy we krwi, co jest bardzo ważne dla cukrzyków.

Ta zmieniona, oporna skrobia jest wchłaniana dopiero w jelicie grubym, gdzie służy jako pokarm dla mikroflory i pozytywnie wpływa na ogólny stan organizmu. Ponieważ jest trudno przyswajalna dla  układu pokarmowego, wchłaniane jest tylko około 60% skrobi opornej.

Podczas pieczenia a nawet podgrzewania skrobia traci swoją oporność, z ciepłym pieczywem jest w pełni wchłaniana. Stygnąc, skrobia częściowo odzyskuje utracone użyteczne właściwości, powoduje niższy wzrostu glukozy we krwi niż świeży, ciepły wypiek.

W przypadku świeżego chleba najskuteczniej jest go zamrażać, a następnie rozmrażać w temperaturze pokojowej. Po rozmrożeniu bez  podgrzewania chleb staje się miękki, aromatyczny jak świeży, a zawartość opornej skrobi podwaja się. Chleb staje się dietetyczny, bezpieczniejszy dla cukrzyka.
Dobra rada: raz rozmrożony chleb traci smak po ponownym zamrożeniu.

Jak mrozić chleb? Główne zasady

Po zamrożeniu chleb nie traci smaku ani użytecznych właściwości. Miękisz pozostaje miękki i aromatyczny, a skórka jest chrupiąca, jak po wyjęciu chleba z piekarnika.
Trzeba pamiętać o tym, że:

  1. mrozi się tylko świeży chleb, z wyschniętego chleba można zrobić tylko sucharki!;
  2. pieczywa ze sklepu nie zamraża się w oryginalnych opakowaniach;
  3. nie wkłada się gorącego chleba do zamrażarki – szybko pokryje się szronem i po rozmrożeniu będzie wilgotny;
  4. jeśli na folii zamrożonego pieczywa zacznie gromadzić się lód, czas wyjąć je z zamrażarki;
  5. chleb rozmraża się po wyjęciu z folii;
  6. rozmraża się tyle pieczywa, ile planuje się zjeść;
  7. nie mrozi się drobnych wypieków z cienką skórką;
  8. rozmrożonego chleba nie wolno ponownie zamrażać.

Jak mrozić chleb?
Przed mrożeniem duże bochenki chleba kroi się w ćwiartki, jeszcze lepiej w kromki. Rozsądne jest również pakowanie bułek w małych porcjach po 3 – 5 sztuk.
Należy pamiętać, że chleb po rozmrożeniu będzie dokładnie taki sam, jaki był przed włożeniem go do zamrażarki, tzn. zamrożony świeży chleb po rozmrożeniu pozostanie świeży a zamrożony suchy chleb po rozmrożeniu będzie twardy i niesmaczny.

Jak mrozić chleb krojony?
Kromki chleba dzieli się na porcje tak, aby po rozmrożeniu ich wystarczyły na jeden dzień. Porcje wkłada się do 2 toreb plastikowych przeznaczonych do mrożenia, usuwa powietrze lub kilkakrotnie ściśle owija folią spożywczą. Każda porcję trzeba opisać: dzień włożenia do zamrażarki, rodzaj chleba, wielkość porcji.

Jak mrozić chleb w całości?
Można mrozić bochenek chleba bez krojenia jeśli po rozmrożeniu cały zostanie zjedzony w ciągu dnia. Bochenek chleba kilka razy owija się folią spożywczą lub wkłada do 2 – 3 szczelnych plastikowych toreb do mrożenia, usuwa powietrze i zamyka.
Chleb w papierowej torebce łatwo wchłania obce zapachy innych produktów przechowywanych w zamrażarce.

Jak długo mrozić chleb?
Mrożony chleb powinno się przechowywać wyłącznie w zamrażarce w temperaturze -18°C nie dłużej niż 10 – 20 dni.

Jak rozmrozić chleb po wyjęciu z zamrażarki?

Najlepiej rozmrażać chleb w temperaturze pokojowej, w piekarniku albo w tosterze. Pieczywo można rozmrozić w kuchence mikrofalowej, ale wtedy traci smak.

Jak rozmrozić chleb w temperaturze pokojowej?
Po wyjęciu pieczywa z zamrażarki zdejmuje się folię, owija w czysty lniany lub bawełniany ręcznik kuchenny i kładzie na talerzu. Chleb mrożony w całości rozmraża się zwykle w ciągu 2 – 4 godzin (zależy od wielkości chleba). Kromki chleba luźno rozłożone na płaskiej powierzchni rozmrożą się po około 20 minutach.
Dobra rada: jeśli kromki są sklejone, delikatnie oddziela się je widelcem lub nożem.

Tak rozmrożone pieczywo jest najzdrowsze dla cukrzyków. Natomiast chleb rozmrożony i podgrzany w piekarniku do chrupiącej skórki nie ma już skrobi opornej, za to ma tak samo wysoki indeks glikemiczny jak świeżo upieczony chleb.

Dobra rada: z zamrażarki wyjmuje się tylko taką ilość chleba, która jest potrzebna do jednego posiłku.

Jak rozmrozić chleb w piekarniku?
Aby zaoszczędzić czas, pieczywo rozmraża się w piekarniku. Mrożony chleb wyjmuje się z folii i wkłada na ruszcie do piekarnika rozgrzanego do temperatury 170°C – 180°C na około 25 – 40 minut. Czas zależy od wielkości bochenka – mały bochenek chleba rozmrozi się całkowicie w ciągu 25 – 30 minut. Po wyjęciu chleba z piekarnika powinien ostygnąć w kuchni do temperatury pokojowej. Nie kroi się gorącego chleba!

Jak rozmrozić bułki i kromki chleba w piekarniku?
Bułki i kromki chleba rozkłada się na ruszcie na środkowej szynie, ustawia temperaturę na 180°C – 200°C. Pieczywo pozostawia się w rozgrzanym piekarniku przez 5 – 7 minut. Aby uzyskać chrupiące kromki chleba rozmraża się je w rozgrzanym piekarniku przez około kwadrans. Przed włożeniem ich do piekarniki zwilża się skórkę wodą, aby nie była twarda.

Jak rozmrozić kromki chleba na patelni?
Na suchej patelni rozkłada się zamrożone kromki chleba i podgrzewa na najmniejszym ogniu przez kilka minut. Patelni nie przykrywa się.

Jak rozmrozić pieczywo w kuchence mikrofalowej?
W mikrofalówce nie rozmraża całego bochenka chleba, ponieważ miękisz staje się gumowaty.
Aby uzyskać chrupiącą skórkę, bułkę albo kromki chleba najpierw zwilża się wodą. Kuchenkę mikrofalową nastawia się na 170°C. Rozmrażanie pieczywa trwa nie dłużej niż 25 sekund.

Jak odświeżyć chleb w piekarniku?

W piekarniku lekko czerstwy chleb odzyskuje miękkość i świeżość. Wstawia się go do zimnego piekarnika, chleb powinien być podgrzewany stopniowo. Jest kilka sprawdzonych metod odświeżania chleba w piekarniku.

Jak odświeżyć chleb w płóciennym ręczniku?
Chleb trzeba szczelnie owinąć w czysty, wilgotny ręcznik kuchenny. Kładzie się go na środkowej półce zimnego piekarnika, a następnie nastawia się temperaturę nie wyższą niż 150°C. Po 20 minutach podgrzewania wyjmuje się odświeżony chleb. Koniecznie trzeba go zjeść od razu. Pieczywo odzyskuje świeżość i miękkość tylko na kilka godzin: chleb pszenny na 4 godziny, żytni na 8 godzin.
Dobra rada: aby uzyskać chrupiącą skórkę na odświeżonym pieczywie, z rozgrzanego chleba zdejmuje się ręcznik i podgrzewa go w piekarniku jeszcze około 5 minut.

Jak odświeżyć chleb w folii aluminiowej?
Skórkę chleba delikatnie spryskuje się zimną wodą. Nadmiar wody wyciera się papierowym ręcznikiem. Wilgotny chleb całkowicie owija się folią aluminiową, aby zatrzymać wilgoć. Chleb kładzie się na środkowej półce piekarnika, ustawia temperaturę na 150°C. Duże bochenki chleba odświeża się w ciągu pół godziny. Małe bułki, bagietki i tortille podgrzewa się przez kwadrans.
Po wyjęciu chleba z piekarnika rozchyla się folię, chleb podgrzewa 5 minut, aby przyrumienić skórkę. Chleb będzie miękki tylko przez kilka godzin.

Jak odświeżyć chleb w piekarniku aby uzyskać chrupiącą skórkę?
Aby chleb rozmrożony w temperaturze pokojowej odzyskał chrupką skórkę układa się go na ruszcie na najwyższej półce w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200°C. Po 5 minutach chleb wyjmuje się i studzi w kuchni.

Więcej informacji o prawidłowym przechowywaniu i zamrażaniu żywności zebrane są w dziale Przechowywanie żywności. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *