Łatwe ciepłe dania z fasolką z puszki


Przepisy na szybkie ciepłe danie z fasolką z puszki: ziemniaki z brokułami, fasolką szparagową i wędliną na ostro, włoska kapusta duszona z mięsem mielonym i białą fasolką z puszki, ciepła sałatka z ziemniaków, fasolki szparagowej z resztkami wędliny…
Ciepłe dania z fasolką rozgrzeją w chłodne dni, dostarczą sporo składników mineralnych. Proste i przygotowane z dostępnych składników.

Ziemniaki z brokułami, fasolką szparagową i wędliną na ostro
Składniki (4 porcje)
1 kg ziemniaków
średni brokuł
150 ml wywaru warzywnego
mały strąk słodkiej czerwonej papryki
6-8 łyżek zielonej fasolki szparagowej z puszki
resztki wędliny
mała cebula
łyżka oliwy/oleju
sól, pieprz, chili, tymianek
nasiona dyni
Ziemniaki wyszorować, wymyć, obrać i wypłukać pod bieżącą wodą. Brokuł wypłukać, odciąć róże od głąba. Pokrojone w kostkę ziemniaki włożyć do gotującego się wywaru, posolić i gotować na średnim ogniu pod przykryciem. Po 10 minutach położyć na nie różyczki brokuła, przykryć i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Paprykę wymyć, miąższ pokroić w kostkę lub cienkie paski. Cebulę obrać, drobno posiekać, posolić. Nasiona dyni podprażyć na suchej patelni, przesypać na talerzyk. Fasolkę z puszki odcedzić, wypłukać z sosu na sitku pod bieżącą wodą. Oliwę wlać na rozgrzaną patelnię, zeszklić na niej cebulę. Dodać paprykę i krojona wędlinę, wymieszać i dusić pod przykryciem, aż papryka lekko zmięknie. Wsypać fasolkę szparagową, przyprawić. Na talerzu potrawę posypać nasionami dyni.

Włoska kapusta duszona z mięsem mielonym i białą fasolką z puszki
Składniki (3 porcje)
0,5 kg kapusty
35-40 dag marchewki
150 ml wody
2 cebule
2 łyżeczki masła
sól, pieprz
biała fasolka z puszki wypłukana z sosu
ew. 6 łyżek mielonego mięsa z drobiu

Marchew wymyć, odciąć końce, oskrobać i wypłukać. Pokroić lub zetrzeć w cienkie talarki. Cebule obrać, pokroić w kostkę i posolić. Usunąć zewnętrzne liście kapusty, wyciąć głąb. Kapustę wypłukać pod bieżącą wodą i poszatkować. Rozgrzać rondel, rozpuścić masło i mieszając podsmażyć na nim marchew i cebulę. Wsypać kapustę, wlać podgrzaną wodę i dusić pod przykryciem przez 20 minut. Dodać mielone i dusić razem przez 10 minut. Pod koniec gotowania przyprawić, wsypać wypłukaną fasolkę z puszki i dobrze wymieszać. Podawać na ciepło same warzywa lub z ziemniakami z wody albo kromką pełnoziarnistego pieczywa.

Ciepła sałatka z ziemniaków, fasolki szparagowej z resztkami wędliny
Składniki(2 porcje)
35 dag ziemniaków
25 dag świeżej fasolki szparagowej (może być też mrożona lub z puszki)*
cebula
po gałązce tymianku i cząbru (lub mała szczypta suszonych ziół)
1-2 łyżki oleju
sól, pieprz
ew. resztki wędliny

Do dwóch garnków wlać niedużą wodę i postawić na gaz. Ziemniaki włożyć do miski z ciepłą wodą. Po kwadransie dokładnie wyszorować i opłukać pod bieżącą wodą.
Wrzucić do osolonego wrzątku, gotować pod przykryciem nie dłużej niż przez 20 minut (nie powinny się rozpaść). Świeżą fasolkę wymyć, odciąć końce, pokroić na 3-5 cm kawałki, wrzucić do osolonego wrzątku i gotować przez 10-15 minut. Mrożona gotować krócej, zgodnie z informacja na opakowaniu. Cebulę obrać, pokroić w piórka. Świeże zioła opłukać, strzepnąć wodę. Ugotowaną fasolkę przełożyć na sitko. Ziemniaki odcedzić, lekko ostudzić, obrać i pokroić w grube plastry.
Rozgrzać rondel z olejem, na jednej połowie ułożyć ziemniaki z cebulą i krojoną wędliną, a na drugiej fasolkę z ziołami. Posypać solą i pieprzem, smażyć na średnim ogniu przez 5-8 minut potrząsając od czasu do czasu patelnią.
*Fasolkę szparagową z puszki wystarczy przecedzić i podgrzać na rondlu z ziemniakami.


Artykuł powiązany:
Jakie wartości odżywcze ma groch, fasola, bób, soczewica i ciecierzyca?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *