Dieta zmniejszy zakwaszenie organizmu. Produkty zasadotwórcze

Aby zachować zdrowie powinno się ograniczyć spożywanych produktów zakwaszających organizm. Zaleca się codziennie jeść 3-4 razy więcej produktów zasadotwórczych niż kwaśnych, nawet jeśli nie występują wyraźne oznaki zakwaszenia organizmu. Produkty bogate w sód, potas, wapń, magnez i żelazo działają alkalizująco na organizm.

Popularne produkty zasadotwórcze

 

Codziennie trzeba spożywać warzywa i owoce, zwracając uwagę na to, aby w diecie było dwa razy więcej warzyw niż owoców. Najlepiej byłoby, gdyby występowały w każdym posiłku, czyli 5 razy dziennie: warzywa świeże w surówkach i gotowane w zupie, a owoce zarówno świeże jak i suszone oraz w formie świeżych soków. W diecie powinny występować całe ziarna i rośliny strączkowe. Prawidłową dietę przeciwdziałająca zakwaszeniu organizmu doskonale wspiera ruch na świeżym powietrzu i redukcja stresu.

Lista zasadotwórczych produktów spożywczych

 

1. Owoce: awokado, grejpfrut, kokos (świeży), wiśnie, limonka, cytryna, mandarynka, suszone owoce (morele, daktyle, figi, szczególnie rodzynki) mają działanie alkalizujące.

2. Warzywa: bakłażan, cukinia, cykoria, dynia, por, boćwina, groszek cukrowy (strąki), ogórki, papryka słodka i ostra, pasternak, rzodkiew, rzodkiewka, rabarbar, zielona fasola szparagowa, suszona biała fasola „Jaś”, kapustne (za wyjątkiem brukselki), kapusta kiszona, brukiew, burak, sałaty, skorzonera, karczochy, seler, pomidory (świeże), ziemniaki (szczególnie obierki), rzeżucha, szczaw, świeży szpinak działają zasadotwórczo.

3. Ziarna, nasiona, orzechy: proso, kasza jaglana; źdźbła owsa i jęczmienia, kiełki soi; migdały, orzechy laskowe i brazylijskie, kasztany działają alkalizująco.

4. Zioła i przyprawy: świeże zioła (mniszek lekarski, pokrzywa, melisa, bazylia, kolendra, mięta, pietruszka, szczypiorek, tymianek, rozmaryn, lubczyk, szałwia, chrzan, cebula, rzeżucha); papryka chili, curry, imbir, nasiona gorczycy, nasiona kopru, kminek, cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, sól organiczna, sól himalajska, sól morska maja działanie zasadotwórcze.

5. Napoje: czysta woda, świeże mleko, serwatka, większość świeżych soków z warzywnych, herbaty ziołowe, słaba zielona herbata, mleko owsiane, mleko migdałowe działają alkalizująco. 

Suszone owoce warto podjadać jako deser lub przekąskę między posiłkami. Łatwy i szybko przygotowany przecier z suszonych moreli i śliwek skutecznie usuwa zaparcia nękające zakwaszony organizm. Dobrze smakuje sam i jako dodatek do deseru.

Przecier z suszonych owoców

Suszone_owoce_zaparciaSkładniki

2 pomarańcze
5 moreli suszonych najlepiej w słońcu
7-8 suszonych śliwek bez pestek
ew. imbir
Morele i śliwki wypłukać, pokroić w plastry. Zdjąć skórkę z pomarańczy i błonkę z filetów. Owoce wymieszać. Jeśli suszone śliwki i morele są twarde, owoce odstawi na 20 minut, aby zmiękły w soku pomarańczy. Dodać świeży tarty imbir do smaku. Całość zmielić blenderem. Po przetarciu przez sito masa będzie delikatniejsza. Można ją przechować w lodówce w zamkniętym słoiczku przez kilka dni.

Zakwaszenie organizmu spowodowane chorobą powinien leczyć lekarz.


Powiązane artykuły:

Dlaczego równowaga kwasowo-zasadowa jest tak ważna dla naszego zdrowia?
Jak dochodzi do zakwaszenia organizmu?
Żywność powodująca silne zakwaszenie organizmu
Żywność powodująca powstanie zdrowych kwasów w organizmie
Jak zmniejszyć zakwaszenie organizmu? Dieta
Zmiana nawyków, alkalizujące kąpiele i okłady

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *