Jak dbać o nagrobek?

 

Stary_grobDo sprzątania grobu najlepiej zabrać ze sobą szczotkę i szufelkę, miękką ściereczkę i gąbkę, drewnianą łopatkę, miękką szczotkę do szorowania, termos z gorącą wodą, konewkę, delikatny środek czyszczący o pH 7-9 (np. płyn do mycia naczyń, szare mydło, szampon samochodowy), nieduże wiadro, rękawice ochronne, grabki oraz worek na śmieci.
Porządkowanie grobu najlepiej rozpocząć od uprzątnięcia wypalonych zniczy, starych ozdób i zwiędniętych kwiatów. Trzeba zmieść i wyrzucić opadłe liście, igły i drobne gałązki, usunąć mech nieostrym przedmiotem (np. plastikową skrobaczką, kawałkiem miękkiego drewna). Trawę i chwasty obrastające grób, wyrastające spomiędzy szczelin chodnika powinno się wyrwać, ziemię zgrabić.

Mosiężne lub wykonane z brązu krzyże i ozdoby na płycie nagrobnej doczyści spirytus lub delikatny rozpuszczalnik, a patynę usunie szczotka ryżowa.
Litery
używane do napisów na grobach często wystarczy tylko dokładnie wyczyścić używając czystej wody oraz miękkiej ściereczki (silniejsze zabrudzenia usuwać benzyną lub rozcieńczonym płynem do podłogi). Metalowe litery łatwo śniedzieją, dlatego najlepiej przy kupnie zdecydować się na litery dobrego gatunku, które dobrze wyglądają nawet po kilku latach. Zaśniedziałe, czy brudne litery na nagrobku można wyczyścić pastą do metalu lub specjalnym preparatem do czyszczenia liter na nagrobkach. Środki zawierające tłuste albo żrące składniki (wybielacze) trwale je niszczą. Dlatego czyszcząc lub impregnując płytę nagrobną warto okleić szeroką wodoodporną taśmą litery i metalowe części, aby pod wpływem reakcji chemicznej nie zostały uszkodzone. Odpadające metalowe litery i ozdobne elementy przymocuje się silikonowym uszczelniaczem.
Napisy na marmurowych tablicach można poprawić farbą emulsyjną, a po wyschnięciu wygładzić je szlifując.

Przymocowane do płyty nagrobnej porcelanowe lub szklane zdjęcia zmarłych wyczyści woda i miękka ściereczka. Ostra szczotka i druciak mogą porysować lub zetrzeć zdjęcie.

Zaschnięty brud, ptasie odchody na nagrobnej płycie zmoczyć wodą i nanieść na miejsce pianę z szamponu do samochodu. Trudne do starcia przykryć mokrą gazetą nawet na kilka godzin. Brud usuwać skrobiąc plastikowym czyścikiem lub miękką szczotką.

Zaschniętą stearynę, parafinę czy wosk ze zniczy na nagrobku polać gorącą wodą z termosu i zeskrobać plastikową skrobaczką lub kawałkiem miękkiego drewna.

Zniszczona_plyta_nagrobna

Płyty nagrobne czasem się kruszą a nawet łamią. Najlepiej jest wtedy skorzystać z usług kamieniarza, szczególnie jeśli pękł granitowy nagrobek. Nagrobki lastrykowe łatwiej skleić za pomocą zaprawy zawierającej cement. Klej do glazury może okazać się zbyt słaby. Delikatne pęknięcia na pomniku z innych materiałów można wypełnić silikonem dobranym do koloru płyty nagrobnej. Wykorzystuje się silikon do zabezpieczania materiałów nasiąkliwych, wykonanych z betonu lub kamienia.

Sztuczne kwiaty na cmentarzu tracą po deszczu świeży wygląd. Aby zachować ich kolor lub usztywnić płatki i listki wystarczy spryskać je lakierem do włosów lub nabłyszczaczem do włosów. Wtedy długo będą świeżo wyglądały bez względu na aurę.

Na nagrobku kładzie się wiązanki i stawia się znicze najlepiej na ozdobnych podstawkach, aby uniknąć plam.

Powiązane artykuły:
Jak czyścić płytę nagrobną i jej nie zniszczyć?
Jak pielęgnować i wyczyścić płytę nagrobną? Granit i lastryko
Jak pielęgnować płytę nagrobną? Marmur, naturalny kamień i piaskowiec 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *