Plamy po lekach, maściach, środkach dezynfekcyjnych i odkażających

Jak usunąć plamy po lekach, plamy po maściach, plamy po środkach dezynfekcyjnych i odkażających? Lista plam M-W

Rady jak usunąć plamy z maści leczniczej, plamy z maści cynkowej, plamy po maści Vioform, plamy z nadmanganianu potasu, plamy z Pigmentum Castellani czyli barwnika Castellaniego, plamy z pioktaniny inaczej gencjany lub fioletu gencjanowego, plamy z rezorcyny, plamy z Rivanolu, plamy z syropu na kaszel, plamy po środkach do dezynfekcji, plamy po ziołach, ślady po wodzie utlenionej…

Jak usunąć plamę z maści?
Plamy po maści trzeba szybko usuwać. Resztki maści najpierw ostrożnie zebrać tępą stroną noża.

  1. Świeże tłuste plamy po maści posypać mąką ziemniaczaną. Po dłuższym czasie odkurzyć lub lekko wyszczotkować. Materiał poplamiony maścią długo moczyć w płynie do prania, następnie wyprać.
  2. Pod plamę z maści na materiale podłożyć bawełnianą ściereczkę, przyłożyć czystą ściereczkę nasączoną alkoholem etylowym. Wcześniej wykonać próbę w niewidocznym miejscu. Wymoczyć i wyprać.

Jak usunąć plamę po maści cynkowej?
Resztki maści zebrać tępą stroną noża.
Materiał pobrudzony maścią cynkową zmoczyć wodą, w plamę wetrzeć mydło żółciowe/mydło galasowe. Zanurzyć w ciepłej wodzie z dodatkiem sody kuchennej i płynu do mycia naczyń, moczyć przez 12 godzin. Resztki plamy z maści cynkowej doprać w proszku do prania z dodatkiem sody.
Plamy po maści cynkowej białym płótnie, białej bawełnie, mocnym materiale z trwałym kolorem usunie ocet rozcieńczony wodą (1:1). Materiał trzeba gotować przez 20 minut, lekko mieszając.

Jak usunąć plamę z maści ichtiolowej?
Kliknij w Ichtiol. 

Jak usunąć plamę po maści Mikulicza?
Kliknij w Azotan srebra. 

Jak wywabić plamę po maści Vioform?
Resztki maści zebrać łyżką lub tępą stroną noża. Materiał zaplamiony maścią Vioform moczyć w 2% roztworze kwasu octowego (wystarczy rozcieńczyć wodą ocet spirytusowy).
Jak wywabić plamę z nadmanganianu potasu (KMnO4)?
Plamy po roztworze nadmanganianu potasu mają czerwono-fioletowy kolor, z czasem stają się brązowe. Poplamione miejsca na materiale stają się szorstkie, bez blasku.

  1. Plamy z roztworu nadmanganianu potasu zbledną po czyszczeniu sokiem z cytryny, papką z kwasku cytrynowego i niewielkiej ilości wody lub octem.
  2. Plamy po nadmanganianie potasu na białym materiale usunie moczenie materiału w wodnym roztworze jodku potasu (20 g jodku potasu w 100 ml wody destylowanej o temperaturze 25°C). Moczyć do całkowitego zaniku plam. Tak oczyszczony materiał przemyć kilka razy w zimnej wodzie.
  3. Stare brązowe plamy z nadmanganianu potasu przemywa się roztworem jodku potasu, a następnie materiał moczy się przez 10 minut w occie spirytusowym. Pozostałe przebarwienia przemyć 15% roztworem chlorku sodu.


Czym wywabić plamy z Pigmentum Castellani, barwnika Castellaniego?

  1. Zabrudzony barwnikiem Castellaniego materiał moczyć w wodzie z dodatkiem tabletki Javel. Ponieważ zawiera chlor, nigdy nie łączyć jej z octem, sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym czy innymi kwasami.
  2. W plamę po barwniku Castellaniego wetrzeć szare mydło, skropić czystym alkoholem, potrzeć i wyprać.
  3. Ślady po Pigmentum Castellani na skórze trudno usunąć. Jeśli nie powstają rany na skórze, można trzeć ją namydloną szczoteczką.

Jak usunąć plamę z pioktaniny, gencjany, fioletu gencjanowego?

  1. Plamy po gencjanie na skórze ciała usunie spirytus salicylowy.
  2. W poplamiony pioktaniną materiał wetrzeć dobry płyn do naczyń, lekko zmoczyć wodą i zostawić nawet na kilka godzin. Wypłukać, wyprać.
  3. Na plamę po fiolecie gencjanowym na białym materiale można wywabić przykładając na nią papkę z niedużej ilości wody i sody kuchennej. Po jakimś czasie spłukać czystą wodą, jeśli trzeba powtórzyć. Wyprać.
  4. Plamy po pioktaninie na meblach, podłodze doczyści rozcieńczony kwas solny. Koniecznie trzeba przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, aby ich nie zniszczyć.

Jak usunąć plamę z rezorcyny?
Rezorcyna zostawia brązowe plamy. Plamy po rezorcynie
 najlepiej usuwa kwasek cytrynowy (jeśli nie ma go pod ręka, plamę zalać sokiem z cytryny).

Czym wywabić plamę z Rivanolu (Rywanol, Riwanol, mleczan etakrydyny)?

Plamy po rivanolu mają żółtawy kolor. Bardzo trudno jest je całkowicie usunąć domowymi środkami. Ciepło utrwala plamę z rivanolu.

  1. Świeżą plamę z rivanolu na białym materiale może wywabić sok z cytryny, kwasek cytrynowy zmieszany z letnią wodą, witamina C w kropelkach lub soda kuchenna i długie moczenie w letniej wodzie z mydłem dla dzieci. Materiał suszyć w słońcu.
  2. Plamę z rivanolu na białym materiale można usunąć zwilżając ją 3% roztworem amoniaku (można użyć wody amoniakalnej). Amoniak pozostawić na 2-3 godziny. Następnie spłukać plamę wodą i natychmiast nanieść na plamę kilka kropli roztworu pirosiarczynu potasu (6%). Plamę przemyć kilka razy czystą wodą, osuszyć czystą ściereczką i pozostawić do wyschnięcia, biały materiał najlepiej w słońcu. Na kolorowym materiale najpierw przeprowadzić próbę koloru. Amoniak niszczy niektóre sztuczne włókna.
  3. Trudną plamę po rivanolu można częściowo usunąć 5% wodnym roztworem hydrosulfitu (ditionin sodu, podsiarczyn sodu). Resztki dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.
  4. Żółte plamy po rivanolu na skórze i włosach usunie sok z cytryny lub papka z niewielkiej ilości letniej wody i kwasku cytrynowego. Zażółcenia na skórze zejdą z czasem same wraz z naskórkiem.

Jak usunąć palmy po syropie leczniczym, syropie na kaszel?

  1. Plamy po syropie leczniczym powinno się jak najszybciej usuwać, ponieważ trudno je wywabić. Zawarte w syropie barwniki roślinne mogą zostawić trwałe przebarwienia.
  2. Plamy z syropu na kaszel na materiale wypłukać pod bieżącą chłodną wodą, następnie długo moczyć w chłodnej wodzie z płynem do prania.
  3. Plamy po syropie które nie zeszły po moczeniu ścierać wodą amoniakalną (zrobić próbę, amoniak może zniszczyć kolor materiału).
  4. Jeśli na plamę z syropu na kaszel nie pomoże amoniak, przyłożyć watę nasączoną etanolem lub benzyną. Następnie materiał wypłukać w ciepłej wodzie z płynem do prania. Suszyć w słońcu.
  5. Plamy po syropie na kaszel prać tylko dobrym proszkiem do prania. Plamy po syropie, które nie schodzą po praniu, przetrzeć rozcieńczonym salmiakiem do czyszczenia i wypłukać wodą, a następnie spirytusem metylowym (jest trujący).
  6. Plamy po syropie z sosny lub świerku przetrzeć tłuszczem lub benzyną do czyszczenia (wtedy żywica zmięknie). Następnie wyczyścić wywabiaczem do plam lub wyprać w dobrym proszku do prania.

Czym usunąć plamy po środkach do dezynfekcji na bazie chloru, aldehydów, alkoholu i peroksydu?
Plamy po środkach odkażających szybko spłukać strumieniem zimnej wody, materiał wyprać.

Taniny, garbniki roślinne, preparaty ziołowe
Plamy po ziołach zawierających taniny i po preparatach ziołowych usuwa się octanem ołowiu(II), zwanym cukrem ołowianym. Taniny występują m.in. w korze dębu, liściach i łupinach orzecha włoskiego, liściach jeżyny, maliny i poziomki, owocach borówki czarnej.

Woda utleniona
Woda utleniona na kolorowych tkaninach może trwale zniszczyć kolor. Jak najszybciej wypłukać pochlapany nią materiał w czystej zimnej wodzie.


Artykuły powiązane:

Porady dotyczące usuwania innych plam w artykule Plamy po lekach, maściach, środkach dezynfekcyjnych i odkażających (A-L).

Sposoby usuwania plam z różnych materiałów i powierzchni znajdują się w artykułach w zakładce Plamy. 

Podobne wpisy

9 komentarzy

  1. Próbowałam usunąć plame po rywanolu na spódniczce wybielaczem i zszedł kolor. Teraz musze coś tam przyszyć

    1. Krople żołądkowe zawierają ekstrakty ziołowe – ich składników nie usunie się łatwo w praniu. Dużo zależy od rodzaju materiału. Może lepiej przyszyć jakąś ładną aplikację na plamie?

    1. Lanolina firmy Ziaja na szczęście nie zawiera ziołowych dodatków. Plamę z lanoliny usunie mydło żółciowe w płynie. Wystarczy zalać plamę mydłem, lekko wetrzeć je, zostawić na kwadrans i następnie spłukać wodą. Przy starej plamie trzeba wetrzeć mydło żółciowe jeszcze raz. Ubranie pierze się w najwyższej dopuszczalnej temperaturze. Można spróbować też usunąć lanolinę w ten sam sposób płynem do naczyń. Mydło żółciowe i skoncentrowany płyn do naczyń mogą zniszczyć kolor na delikatnym materiale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *