Domowe przetwory z białych porzeczek z cukrem

Białe porzeczki z cukrem do słoików na zimę


Przepisy na domowe przetwory z białej porzeczki na zimę: galaretka z soku z białej porzeczki na zimno, galaretka z białej porzeczki z małą ilością cukru, galaretka z soku z białych porzeczek gotowana, kompot z białej porzeczki bez gotowania z małą ilością cukru, nalewka z białych porzeczek na lepsze trawienie…
Do słoików wkłada się tylko dojrzałe, zdrowe i czyste białe porzeczki. Przygotowując przetwory na zimę warto łączyć białe porzeczki z owocami jagodowymi.

Galaretka ze  świeżego soku z porzeczki białej na zimno
Świeże białe porzeczki zmielić, wycisnąć z nich sok. Na litr świeżego soku z porzeczek białych dodaje się 1-1,5 l drobnego cukru. Następnie miesza, a właściwe uciera drewnianą pałką. Kiedy cukier rozpuści się całkowicie, masę można przełożyć do wygotowanych słoików. Brzegi słoików wytrzeć, słoiki szczelnie zakręcić i wstawić do lodówki. Galaretka z białych porzeczek bez gotowania wymaga sporo wysiłku i cierpliwości, lecz witaminy i wszystkie wartościowe składniki białej porzeczki zostają zachowane przez wiele miesięcy.
Dobra rada: Część soku z białej porzeczki można zastąpić sokiem z porzeczki czerwonej, czarnej lub sokiem z agrestu. Uzupełniają one działanie terapeutyczne galaretki z białej porzeczki, nadają jej ciekawszy kolor. 

Galaretka z porzeczki białej z małą ilością cukru na zimę
Składniki
porzeczki 
litr soku z porzeczki białej 
10-20 dag cukru (można pominąć)
Białe porzeczki przebrać, oczyścić i wypłukać kilka razy. Wsypać do rondla, rozgnieść i podgrzewać. Kiedy porzeczki zaczną wrzeć, gotować jeszcze na małym ogniu przez pięć minut. Masę przetrzeć przez sito drewnianą łyżką, do przecieru dodać sok i cukier. Gotować przez kwadrans. Wrzącą masę szybko przelać do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zakręcić. Słoiki z galaretką z porzeczki białej postawić do góry dnem, przykryć kocykiem. Ponieważ białe porzeczki zawierają dużo pektyn, galaretka stężeje nawet jeśli zawiera mniej cukru niż w tradycyjnym przepisie.

Galaretka z soku z porzeczek białych gotowana
Sok z białej porzeczki gotować na dużym ogniu bez przykrywki mieszając od czasu do czasu. Drewnianą łyżką usuwać tworzącą się pianę. Ilość soku powinna zmniejszyć się o połowę. Do litra soku dodać 0,5 kg cukru, gotować przez około 30 minut. Zrobić test z kroplą: jeśli kropla gotowanego soku tężeje na spodeczku, to znaczy, że galaretka jest gotowa. Przełożyć ją do wygotowanych słoików. Galaretki nie trzeba utrwalać.

Kompot z porzeczki białej bez gotowania z małą ilością cukru
Dojrzałe, zdrowe i oczyszczone owoce umieścić w słoikach, lekko potrząsając nim. Przygotować słodką zalewę. Na 3 kg porzeczki potrzeba 1 l wody i 2-3 łyżki cukru. Cukier wsypać do wody, doprowadzić do wrzenia mieszając, aż całkowicie rozpuści się. Syrop ochłodzić do temperatury pokojowej, zalać nim porzeczki w słoikach. Wytrzeć brzegi słoików, szczelnie zamknąć je. Wstawić do rondla z wodą, podgrzewać najlepiej pod przykryciem. Kiedy woda zacznie falować, przetwory utrwalać przez 5 minut.

Nalewka z porzeczek białych gotowanych, na lepsze trawienie
Składniki
20 dag owoców białej porzeczki (waga po oczyszczeniu)
litr wódki żytniej
20 dag cukru
50 ml wody
mała szczypta ziaren wanilii
Owoce starannie przebrać, usunąć zepsute, liście i wszystkie zanieczyszczenia. Porzeczki wsypać do rondla, dodać 50 ml wody i doprowadzić do wrzenia, ale nie gotować. Po ostudzeniu przelać do słoika, zalać wódką. Słoik szczelnie zamknąć i odstawić na 14 dni. Co 2 dni porządnie wstrząsnąć. Po dwóch tygodniach nalewkę przecedzić do butelki. Przechowywać w ciemnych chłodnym miejscu.

Artykuły powiązane:

Domowe przetwory z białych porzeczek bez cukru.
Biała porzeczka. Właściwości i przepisy terapeutyczne białej porzeczki.

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Rady jak mrozić porzeczki i inne owoce jagodowe, aby zachowały swoje wartości, kolor i kształt można znaleźć w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę.

Podobne wpisy

5 komentarzy

  1. Zrobiłam galaretkę z soku z białej porzeczki. Otworzyłam pierwszy słoiczek smakuje niesamowicie, jest słodziutka mimo że ma tak mało cukru. Szkoda tylko że taka blada. Pozdrawiam cieplutko

  2. Nasza biała porzeczka zaczęła owocować już w drugim roku po posadzeniu. W przyszłym roku na bank zrobię próbną naleweczkę

  3. Galaretka z małą ilością cukru nie zgęstniala na galaretkę. Wyszedł gęsty sok. Coś z tym przepisem jest nie tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *