Pielęgnacja ust. Wysuszone i spierzchnięte wargi


Wysuszone i spierzchnięte wargi. Porady i przepisy na domowe maseczki

Pod wpływem niekorzystnych dla skóry czynników atmosferycznych – silnego wiatru, niskich lub wysokich temperatur, dużych jej wahań, małej wilgotności powietrza, działania słońca – naskórek warg wysusza się. Szybko traci gładkość, staje się szorstki i zaczyna się łuszczyć. Osłabiona skóra pęka, powstają drobne ranki, które zaczynają krwawić. Mówimy wtedy o pierzchnięciu warg. Nie powinno się ogryzać ani skubać odchodzącego naskórka, gdyż powstaną krwawiące i piekące ranki. Przemywanie ust tonikiem z alkoholem lub dezynfekowanie ranek na wargach alkoholem powoduje zbyt silne wysuszenie i odwodnienie skóry. Należy pozbyć się nawyku oblizywania i przygryzania warg, aby nie pogorszyć sytuacji. Nie powinno się również otulać twarzy szalikiem, gdyż wydychana para skrapla się i zamarzając na skórze rani ją.

Na wysuszoną skórę ust skutecznie działają bogate w witaminy oleje roślinne, w szczególności oliwa, olej palmowy, olej migdałowy, olej jojoba. Systematycznie stosowane sprawią, że suchy naskórek złuszczy się, a jego powierzchnia stanie się elastyczna i gładka. Powinny być nakładane na oczyszczone, suche usta, najlepiej przed snem i rano po posiłku.
Skutecznym środkiem zmiękczającym i ochronnym jest wazelina. Nanosi się odpowiednio grubą jej warstwę na skórę warg, wklepuje palcami przez dwie minuty, a następnie usuwa pozostałości wysuszonego naskórka ręcznikiem nasączonym ciepłą wodą. Ten zabieg sprawia również, że naskórek jest bardziej elastyczny, mniej skłonny do dalszych uszkodzeń i szybciej się regeneruje. Po zabiegu na skórę powinno się zastosować balsam odżywczy lub miód. Trzeba jednak pamiętać, że wazelina nie leczy, tylko chroni skórę przed niekorzystnymi warunkami, dlatego warto nanieść ją na skórę warg zawsze przed wyjściem na zewnątrz. Na popękaną skórę z rankami nie powinno się stosować maseczek z twarogiem, jogurtem,śmietaną, gdyż mogą powstać bakteryjne zakażenia.

Kojące i regenerujące maseczki są łatwe do przygotowania w domu. Użyte na uszkodzoną skórę natychmiast po przygotowaniu dają widoczne efekty.

Przepis na maseczkę zapobiegającą pękaniu skóry warg

Wymieszać łyżkę kwaśnej śmietany z dowolnym olejem roślinnym i kilkoma kroplami soku z cytryny. Nałożyć na wysuszone wargi na 15 minut. Zmyć ciepłą wodą i delikatnie wytrzeć usta. W skórę wklepać krem.

Przepis na domową maseczkę na wysuszoną skórę warg

Miąższ dojrzałego banana trzeba dobrze rozgnieść, następnie wymieszać z tłustą śmietaną. Można dodać trochę ciepłego mleka. „Śmietankę” nałożyć wieczorem na usta na 5-10 minut, a następnie usunąć za pomocą wacika. Usta wymyć ciepłą wodą i osuszyć. Przed snem pokryć cienką warstwą miodu. Maseczka zapobiega tworzeniu się ranek na wysuszonych wargach.

Jeśli usta są spierzchnięte i popękane, trzeba smarować je maścią gojącą z witaminą A, pastą z cynkiem i kremem zawierającym pantenol (prowitaminę B5). Koniecznie zrezygnować ze stosowania szminki.

Maseczki na spierzchniętą skórę warg

Miód, ze względu na swój skład, ma terapeutyczny wpływ na cały organizm. Usta nie są wyjątkiem – miód wspiera szybkie gojenie pęknięć i ranek. Nałożyć grubszą warstwę na spierzchniętą skórę, wmasować i wklepać opuszkami palców i pozostawić na 15 minut a następnie zmyć ciepłą wodą. Stosowany przed snem, może pozostać na wargach przez całą noc. Rozgrzany miód usuwa łuszczący się naskórek. Lekki masaż i oklepywanie zwiększają przepływ krwi, a tym samym przyspieszą metabolizm i regenerację komórek.

Przepis na maseczkę odżywiającą i nawilżającą spierzchnięte usta

Miąższ dojrzałego awokado rozgnieść dokładnie widelcem, aż powstanie krem i nanieść na skórę warg na 15 minut. Następnie zdjąć go papierową serwetką a usta posmarować wazeliną lub balsamem odżywczym. Miąższ dojrzałego awokado składa się z ogromnej ilości kwasów tłuszczowych.

Przepis na domowy balsam kojący i dezynfekujący skórę warg

Maseczka z miąższu ogórka nałożona na 5-10 minut na usta doskonale nawilży popękany naskórek i przyniesie ulgę. Po oczyszczeniu ust wystarczy wklepać w nie dowolny olej roślinny. Sok ze świeżego ogórka można nanosić na wargi kilka razy dziennie.

Przepis na wykwintny balsam odżywczy i przeciwzapalny

Dokładnie wymieszać jedną łyżkę miodu, 2 krople olejku pomarańczowego, pół łyżki oleju migdałowego, płyn wyciśnięty z dwóch kapsułek Capivitu A+E lub Vitaminum A+E. Dodać trochę naturalnego wosku pszczelego, która odgrywa rolę środka zagęszczającego, antybakteryjnego i przeciwzapalnego (wosk pszczeli można nabyć w aptece lub w sklepie pszczelarskim). Masę nałożyć na usta, delikatnie wklepać i pozostawić na 20 minut. Zmyć ciepłą wodą.

Przepis na maseczkę zmiękczającą i kojącą skórę warg

Wymieszać łyżeczkę miodu z taką samą ilością gliceryny i  świeżym żółtkiem. Pastę nałożyć na skórę warg. Gdy maseczka wyschnie, przemyć usta ciepłą wodą, osuszyć i zastosować balsam lub wazelinę. Maseczkę można też położyć na wysuszoną skórę twarzy, po jej zmyciu na skórę trzeba zastosować krem odżywczy odpowiedni dla danego typu skóry.

 

 Artykuły powiązane:
Pielęgnacja ust. Pękanie naskórka. 
Pielęgnacja ust. Przepisy na domowe zabiegi w zimie.
Pielęgnacja ust. Domowe zabiegi dla wysuszonych i spierzchniętych warg.

Porady dotyczące pielęgnacji ciała znajdują się na stronie Uroda (klik!).

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *