Jak chronić się przed komarami?

Lawenda_kwitnie

Domowe środki na komary. Sposoby ochrony przed komarami bez stosowania środków chemicznych

Komary są najaktywniejsze i zarazem najbardziej dokuczliwe o zmierzchu i wieczorem. Lęgną się w wilgotnych i ciepłych miejscach, nie tylko w stawach, na bagnach, w pobliżu rzek i jezior, lecz również w gęstych wilgotnych krzakach, beczkach napełnionych wodą, rynnach pod dachem. Wprawdzie ich ukłucia bardzo rzadko wywołują silne reakcje alergiczne, to ich ukłuć, zwłaszcza u dzieci nie należy bagatelizować.

Jak zapobiegać ukłuciu przez komary?

Najlepszą ochroną przed komarami jest luźne ubranie (przez obcisłe łatwiej im jest wkłuć się w skórę), najlepiej w jasnych kolorach, które nie przyciągają komarów. Nie powinno się zostawiać odkrytych nóg i ramion. Obowiązkowo założyć skarpetki, gdyż komary szczególnie lubią kłuć w stopy, nie tylko pocące się.

 1. Zapach rozgrzanego ciała i potu szczególnie silnie przyciągają komary. Choćby dlatego trzeba dbać o higienę osobistą, zmieniać przepoconą bieliznę i skarpetki. Codzienny prysznic to także ochrona przed komarami spragnionymi naszej krwi.
 2. Należy zrezygnować ze stosowania silnych perfum, które przyciągają zarówno komary jak i osy.
 3. Aby zmienić zapach skóry w ciągu dnia można zażywać witaminę B1, lub spryskać skórę wodą z rozpuszczoną witaminą. Jednak jej działanie nie jest skuteczne u wszystkich.
 4. W ogrodzie czy na tarasie skuteczna będzie podpalona w metalowej miseczce niewielka ilość zmielonej kawy naturalnej. Można wykorzystać wysuszone fusy kawy (bez mleka i innych dodatków).
 5. Na wycieczkę w rejon jezior i bagien warto wziąć ze sobą zaimpregnowane ubrania i namioty oraz moskitiery.
 6. W ogrodzie trzeba usunąć naczynia ze stojącą wodą np. deszczową, wyczyścić i osuszyć rynny dachowe, które są ulubionym miejscem bytowania komarów w pobliżu ludzi.
 7. Pewną ochronę przed komarami daje nam wiele roślin – plektrantus (zwany komarzycą), lawenda (jednak przyciąga pszczoły), pelargonia, geranium, krzaki pomidorów, orzech włoski, rącznik pospolity (rycynus), różne gatunki mięty, kocimiętka (odstrasza także muchy), bazylia (nie lubią jej też muchy i mole), szałwia, macierzanka, hyzop, lebiodka, czosnek (odstrasza też muchy), cebula, cytryna, surmia, która pięknie kwitnie od czerwca do lipca. Komary unikają roślin z rodziny jasnotowatych, wiechlinowatych i mirtowatych. Dlatego warto posadzić te rośliny w ogrodzie, pod oknami lub na parapecie okiennym. Można też zmiażdżyć liście lawendy, pelargonii, geranium, cytryny, mięty, szałwii czy bazylii i wetrzeć sok w odkrytą skórę. Nie bez powodu na wsi przed pracą w polu wtykało się za pazuchę leśne paprocie, świeżo zerwane zioła lub plotło się z nich wianki i zakładało sobie na głowę lub na szyję koni.
 8. Na okna w mieszkaniu, szczególnie w sypialni założyć siatki ochronne o drobnych oczkach, nad łóżkiem i wózkiem dziecka rozwiesić moskitierę.
 9. Komary chętnie zgromadzą się na ścianach, można je usunąć odkurzaczem, (niełatwe zadanie).
 10. Komary nie lubią chłodu, dlatego w biurach powinna być włączona klimatyzacja.
 11. Powinno się wspierać osiedlowe akcje zawieszania budek dla jerzyków, które sprawnie oczyszczają otoczenie z komarów. Pomagają im w tym jaskółki.

Niestety elektryczne urządzenia odstraszające i rozpylające aromaty nie dają skutecznej ochrony przed komarami. Podobnie jest z pochodniami z olejkami eterycznymi. Powinno się unikać świec aromatycznych, które mogą zawierać rakotwórcze substancje. Spirale owadobójcze są zakazane w niektórych europejskich krajach.
Bardzo szkodliwe dla zdrowia są środki do zwalczania komarów, zwłaszcza zawierające DEET (diethyltoluamid) lub icaridin.
Należy unikać opasek na komary na nadgarstek i naklejania plastrów na komary, gdyż nie wiadomo jakich substancji naprawdę użyto. Poddaje się w wątpliwość skuteczność urządzeń wysyłających ultradźwięki w celu ochrony przed komarami. Pułapki świetlno-elektryczne można stosować tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ przyciągają i niszczą pożyteczne owady. Pułapki elektryczne nie mogą być stosowane w strefach zagrożonych wybuchem (np. gazu, benzyny).

Repelentów nie powinno się nanosić na skórę razem z kremem do opalania, lecz po 30 minutach od nałożenia kremu na skórę.

Wiele osób wierzy w to, że komary atakują nas intensywniej, kiedy w naszej diecie jest dużo słodyczy lub tłuszczu, jednak brak jest naukowego uzasadnienia dla tego poglądu.Artykuły powiązane:
Przepisy na domowe preparaty odstraszające komary.
Domowe sposoby łagodzenia podrażnienia skóry po ukłuciu komara.
Domowe preparaty na podrażnienia skóry po pokłuciu przez komary.

 

 

Dodaj do zakładek permalink.

2 odpowiedzi na „Jak chronić się przed komarami?

 1. Roman mówi:

  a co z płytkami elektrycznymi zabijającymi komary??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *