Ekologiczne sposoby na mszyce na roślinach ozdobnych

Ochrona roślin bez chemii. Rady jak usunąć mszyce na roślinach ozdobnych w ogrodzie, w domu, na balkonie…

 

Domowe naturalne sposoby na mszyce na różach w ogrodzie, na ozdobnych roślinach balkonowych i doniczkowych. Przepisy na proste ekologiczne preparaty do oprysków na mszyce przygotowane w domu: woda po ziemniakach na mszyce na różach i na młodych roślinach; mleko na mszyce i na choroby grzybowe; wywar z cebuli na czarne mszyce; napar z czosnku na mszyce i na zarodniki grzybów; szare mydło potasowe na mszyce i na gąsienice; wywar z orzechów piorących na mszyce; wywar z cytryny na mszyce i na przędziorki; herbata z bazylii na mszyce…
Warto zastosować naturalne sposoby na mszyce bez użycia gotowych środków chemicznych i przygotować proste domowe ekologiczne preparaty skutecznie zwalczające szkodniki roślin. Do walki z mszycami na roślinach ozdobnych wykorzystać można zimną wodę, zioła, a nawet popularne produkty spożywcze…

Mszyce po przezimowaniu na drzewach, krzewach i żywopłotach są szczególnie aktywne wiosną i wczesnym latem oraz podczas suchej i gorącej pogody. Atakują głównie rośliny rosnące zbyt gęsto, rośliny osłabione, przesuszone zimą. Te kilkumilimetrowej wielkości owady żywią się bogatymi w węglowodany sokami roślin, które wysysają z  pąków kwiatów, młodych pędów warzyw i drzew owocowych. Pędy nie rozwijają się, pączki opadają, liście zwijają się, a roślina słabnie. Mszyce wydzielają lepki płyn zawierający duże ilości cukrów, zwany spadzią, oklejający liście. Do spadzi przykleja się kurz, rośliny nie mogą oddychać, chorują. Na spadzi rozwijają się grzyby.
Tradycyjnym sposobem pozbycia się mszyc jest ich mechaniczne usuwanie z roślin. Nieduże ilości mszyc można usunąć ręcznie lub za pomocą zimnej wody. Wodę schłodzić w zamrażalniku do temperatury bliskiej 0°C. 2-3 razy w ciągu jednego dnia spryskać nią zaatakowane rośliny ozdobne (szczególnie fuksje). Lodowato zimna woda zaszkodzi bardziej mszycom niż roślinie jeśli zabieg przeprowadzi się w pochmurny dzień. Natomiast mszyce na krzewach ozdobnych można strącić silnym strumieniem zimnej wody z węża.

Przepisy na domowe preparaty na mszyce

 

Woda po kartoflach na mszyce na różach
Mszyce na różach skutecznie usunie oprysk ostudzoną, nierozcieńczoną, niesoloną wodą po ugotowanych ziemniakach w mundurkach (można zagotować same łupiny ziemniaków). Preparat stosuje się na delikatne i młode roślinki ozdobne i warzywne.

Surowe tłuste mleko na mszyce, także na niektóre choroby grzybowe, mączniaka właściwego
W przypadku występowania mszyc surowe mleko (bez śmietany) rozcieńczyć wodą w stosunku 2:1, dodać kilka kropel oleju rzepakowego i dokładnie wymieszać. Dokładnie spryskać mszyce na roślinie, aby się udusiły.
Dobra rada: przy niedużej ilości mszyc, mszycach na pąkach róży wystarczy oprysk z chudego mleka bez oleju. 

Czarna herbata na mszyce na roślinach doniczkowych i balkonowych
2 łyżki dobrze przefermentowanej czarnej herbaty (najlepsza jest tania herbata) zalać litem wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 15-20 minut. Napar przecedzić, ostudzić. Rośliny opryskiwać raz dziennie przez 3 dni.

Wywar z cytryny na mszyce i przędziorki
Pokroić cytrynę wraz ze skórką w plastry, zalać w garnku 2 szklankami wody i doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu 3-5 minut. Ostudzić, przecedzić. Roślinkę opryskiwać wywarem z cytryny codziennie przez 3 dni. Dobra rada: wywar z cytryny skutecznie odstrasza kota i psa od roślin doniczkowych i balkonowych.

Wywar z cebuli na czarne mszyce na różach
Dużą cebulę pokroić drobno, zalać 1,5 l wody i doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu przez 20-30 minut. Wywar ostudzić i przecedzić. Róże opryskiwać 2 razy w tygodniu omijając kwiaty. Wywar z cebuli jest skuteczny zarówno na różach jak i na warzywach.

Napar z czosnku na mszyce
Ząbki czosnku można drobno posiekać lub przepuścić przez praskę, zalać wrzącą wodą i odstawić pod przykryciem. Po pół godzinie przecedzić. Chłodnym nierozcieńczonym naparem spryskać zaatakowane rośliny na balkonie.

Wywar z orzechów piorących na mszyce
W litrze wody gotować 10 orzechów piorących. Wywar ostudzić, przecedzić. Roślinę trzeba opryskać kilkakrotnie. Wywar z orzechów piorących posiada naturalne właściwości ochronne przed szkodnikami.

Herbata z bazylii na mszyce, na przędziorki i na mączlika 
2 łyżeczki liści bazylii zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i zaparzać przez 20 minut. Przecedzić i ostudzić. Herbatką z bazylii opryskać rośliny pokojowe zaatakowane przez szkodniki.

Zimny wyciąg ze świeżej pokrzywy na mszyce na różach i roślinach doniczkowych 
Zapełnić wiadro do połowy pokrzywą, zalać wodą (najlepiej deszczową). Przecedzić po 36-48 godzinach. Nierozcieńczonym wyciągiem opryskać róże zaatakowane przez mszyce (szczególnie spodnią część liści) raz dziennie przez kolejne 3 dni. Zimny wyciąg z pokrzywy jest polecany do zwalczania pluskwiaków na roślinach doniczkowych. Czerwce najlepiej ścierać miękką gąbką zanurzoną w zimnym wyciągu z pokrzywy z dodatkiem łyżeczki czystej wódki.


Domowe sposoby na mszyce w ogrodzie. Przepisy na ochronne preparaty na mszyce. 
Ochrona roślin przed ślimakami w ogrodzie cz. 1. Wieloletnie rośliny odstraszające ślimaki w ogrodzie.
Ochrona roślin przed ślimakami w ogrodzie cz. 2.
Przepisy na ochronne preparaty na ślimaki. 

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Ekologiczne sposoby na mszyce na roślinach ozdobnych

  1. Ulka komentarz:

    Opryskałam moje roślinki czarną herbatą już wiosną, świetny sposób na zielone mszyce, które oblazły wszystko co miałam na balkonie. Niestety zdążyły wyssać dużo soków i roślinki nie przetrwały upałów.

    • Mama Dobra Rada komentarz:

      Po opryskach warto rośliny opłukać z resztek mszyc i przesadzić je do innej doniczki i świeżej ziemi. Starą ziemię wyrzucić, doniczkę wydezynfekować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.