Ogród bez chemii. Ochrona roślin przed ślimakami w ogrodzie cz. 1

Sposoby walki ze ślimakami bez stosowania szkodliwych środków chemicznych

 

Sprawdzone ekologiczne sposoby na ślimaki w ogrodzie. Jak uniknąć zniszczenia roślin przez ślimaki w ogrodzie? Których roślin ślimaki nie jedzą? Ozdobne rośliny odstraszające ślimaki
W cienistych i wilgotnych miejscach w ogrodzie ślimaki stanowią prawdziwą plagę, zwłaszcza po ciepłej i wilgotnej zimie (ich jaja wytrzymują temperaturę -11°C). Ślimaki pożerają podziemne i nadziemne części uprawianych warzyw, krzewów i roślin ozdobnych od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Miejscem rozmnażania się ślimaków w ogrodzie są kompostowniki, a kryjówką płożące iglaki, gęsto rosnące trawy, krzewy i rośliny, kamienie, wilgotne drewno, donice. Ślimaki wyjątkowo aktywne są w ogrodach założonych na zwięzłych, lekko zasadowych glebach.

Aby uniknąć ataku ślimaków, dobrze jest podlewać w ogrodzie pojedyncze rośliny rano (ślimaki unikają słońca), nigdy wieczorem, kiedy ślimaki rozpoczynają żerowanie. Poza tym regularnie kosić trawnik, gdyż ślimaki lubią się ukrywać w wysokiej, wilgotnej trawie. Sprzątać resztki roślin: wyrwane chwasty, więdnące rośliny i gnijące ich resztki, opadłe liście i owoce (również niedojrzałe); unikać rozrzucania w ogrodzie ściółki z niedosuszonych roślin, resztek jedzenia. Ślimaki chronią się przed słońcem, upałem, ulewą czy silnym wiatrem pod kamieniami i deskami, wiadrami, dachówkami i materiałami budowlanymi. Dlatego ważne jest utrzymanie porządku w ogrodzie.

W zacisznym miejscu w ogrodzie warto zadbać o schronienie dla zwierząt żywiących się ślimakami. Jeż wprawdzie preferuje dżdżownice, jednak jest pomocny w zwalczaniu ślimaków i larw szkodliwych owadów. Ślimakami żywią się także ptaki (drozdy, kosy, sroki), gryzonie (krety, myszy i ryjówki), chrząszcze i stawonogi (świetliki, kosarze, pareczniki) oraz ptaki, a ich jajami żaby, ropuchy, jaszczurki, padalec. Ponieważ te zwierzęta zjadają nikły procent niechcianych gości, stanowią tylko częściową ochronę przed ślimakami.
Okazuje się, że ślimaki odstrasza zapach wielu roślin ozdobnych*. Dlatego planując ozdobną część ogrodu warto zdecydować się na posadzenie roślin, które omijają ślimaki. Rośliny, które nie smakują ślimakom, często chronią też inne delikatne kwiaty i warzywa, rosnące w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jeśli te gatunki posadzimy wśród roślin ulubionych przez ślimaki, stracą one zainteresowanie rosnącymi wśród nich przysmakami. Sadząc rośliny trzeba wziąć pod uwagę ich wymagania dotyczące stanowiska i pokarmu. Rosnąc w nieodpowiednim miejscu słabną i staja się łatwym łupem szkodników.

Ozdobne byliny, wieloletnie rośliny odstraszające ślimaki w ogrodzie

 

Do wieloletnich roślin okrywowych, których nie lubią ślimaki, dobrze rosnących w zacienionych miejscach i w półcieniu w ogrodzie należą: bambus kępowy i okrywowy, barwinek pospolity, dąbrówka rozłogowa, gajowiec żółty, kopytnik pospolity, miodunka plamista, paprocie. W półcieniu rosną przywrotnik ostroklapowy i żurawka. Winobluszcz pięciolistkowy lubi zarówno cień, półcień jak i miejsca słoneczne.

Brunera wielkolistna rośnie w kępach w miejscach zacienionych. W miejscach półcienistych można posadzić rośliny ozdobne, które stanowią ochronę przed ślimakami w ogrodzie: bergenia, bluszcz hedera, bodziszek, ciemierniki ogrodowe (popularny ciemiernik biały), cyklamen (fiołek alpejski), funkia (tylko odmiany o wysokich łodygach, o twardych lub skórzastych liściach), jarzmianka, języczka Przewalskiego, parzydło leśne, przywrotnik, tawułka chińska, tiarella sercolistna.

W miejscu słonecznym i półcienistym w ogrodzie rozwiną się byliny, których ślimaki unikają: begonia, bergenia, czosnek złocisty (rzadko ogryzany) i fiołek rogaty, floks wiechowaty, hortensja (jednak jej młode listki mogą być ogryzane w deszczową wiosnę), krokosmia, lilia tygrysia, liliowiec ogrodowy, lobelia przylądkowa i lobelia siphilitica (pełne słońce szkodzi barwie kwiatów), makleja sercowata, mydlnica lekarska, nawłoć kanadyjska, odętka wirginijska, orlik ogrodowy, ostrogowiec czerwony, piwonia, rozwar wielkokwiatowy, różanecznik (azalia, rododendron), sasanka, szczeć (dwuletnia), tawułka Arendsa, tojad czyli mordownik (jednak źle znosi silne słońce), ułudka wiosenna, wiązówka, wiciokrzew, pnąca się wisteria (czyli glicynia kwiecista).

W miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych ochronę przed ślimakami w ogrodzie zapewnią: anafalis trójnerwowy, aster alpejski, aster krzaczasty, bylica boże drzewko, chaber wielkogłówkowy, gailardia (dzianwa), gipsówka wiechowata, goździk kropkowany, goździk pierzasty, jeżówka purpurowa, jukka, kocanki włochate, kocimiętka, konwalnik płaskopędowy (trawa ozdobna), lepnica biała (inaczej bniec), mak wschodni, malwa dwuletnia, miskant chiński (trawa ozdobna), nachyłek wielkokwiatowy, ożanka właściwa, pelargonia rabatowa, piwonia bylinowa i drzewiasta, przetacznik, rojnik, rozchodnik kaukaski, rozplenica japońska, róża (nieliczne odmiany znoszą zacienienie), santolina cyprysikowata, starzec dwuletni, trytoma groniasta, turzyca (trawa ozdobna), wielosił, wiesiołek.

Wśród roślin ozdobnych i na grządkach z warzywami warto sadzić wieloletnie zioła, które ozdobią ogród i zapewnią ochronę przed ślimakami: kozłek lekarski, krwawnik, lawenda, melisa, szałwia lekarska, tymianek. Zioła te najlepiej rosną w miejscach lekko ocienionych i słonecznych.

*W ogrodach grasują różne gatunki ślimaków, może się zdarzyć, że jakiś z nich jest mniej wrażliwy na olejki eteryczne roślin stanowiących ochronę przed ślimakami. Dlatego należy unikać monokultur roślin pełniących rolę bariery przed szkodliwymi mięczakami.

 

Tanie naturalne sposoby ochrony przed ślimakami, przepisy na ochronne gnojówki znajdują się w artykule Ochrona roślin przed ślimakami w ogrodzie cz. 2. 

Artykuły powiązane:

Domowe sposoby na mszyce w ogrodzie. Przepisy na ochronne preparaty na mszyce. 
Ekologiczne sposoby na mszyce na roślinach ozdobnych. Przepisy na ochronne preparaty na mszyce. 

Dodaj do zakładek permalink.

2 odpowiedzi na „Ogród bez chemii. Ochrona roślin przed ślimakami w ogrodzie cz. 1

  1. Viola71 mówi:

    Wokół grządek wysiałam rudbekię, roślinkę nie wymagającą pielęgnacji. Nie ma śladu ślimaków na kalarepie, jarmużu ani sałacie. Rudbekię przycinam i nie zacienia grządki. Sprawdzają się rośliny z włoskami na liściach.

  2. Mirek mówi:

    Rozmnażam tymianek przez odkłady i sadzę gdzie się da. Nawet pod porzeczką i agrestem, bo w ubiegłym roku tym potworom smakowały ich korzenie. Tymianek rzeczywiście trzyma ślimaki z daleka. Po szałwii w półcieniu czasem chodzą, w dużej kępie oregano mają kryjówkę, tylko ich nie zjadają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *