Jak dbać o płytę nagrobną? Marmur, naturalny kamień i piaskowiec


W jaki sposób czyścić płytę nagrobną z marmuru, naturalnego kamienia, piaskowca i nie zniszczyć jej?

 

Jak czyścić nagrobek z marmuru?

 

Czyszczenie pomnika z marmuru zaczyna się od zmiecenia liści i kurzu szczotką o delikatnym włosiu, a następnie polania go czystą wodą. Do wody można dodać łyżkę czystego spirytusu. Marmurowe powierzchnie powinno się myć tylko ciepłą wodą, na koniec zawsze przetrzeć do sucha miękką szmatką lub skórzaną irchą, aby uniknąć smug. Środków czyszczących do marmuru nie powinno się stosować częściej niż co 1,5-2 lata, dlatego trzeba dbać o jego dobry wygląd domowymi sposobami.

Zaschnięty brud na płycie nagrobnej z marmuru namoczyć (miejsce spryskać ciepłą wodą lub położyć mokrą szmatkę), myć dopiero po upływie 20-30 minut. Brud delikatnie zdrapać gąbką samochodową, miękką szczotką do zębów lub łopatką z miękkiego drewna.

  1. Marmur jest szczególnie wrażliwy na środki zawierające kwasy i wybielacze. Do czyszczenia zabrudzonych miejsc powinno się stosować tylko niejonowe środki czyszczące. Plamy rdzy z marmurowej płyty może usunąć pasta z wody utlenionej i sodki kuchennej wtarta miękką szczoteczką i pozostawiona na kilka minut na wcześniej wymytej powierzchni. Czyszczenie octem z czasem może spowodować zmatowienie płyty nagrobnej, środki odrdzewiające mogą zniszczyć delikatną nawierzchnię. Tłuste palmy na marmurowym nagrobku zmywać rozcieńczonym amoniakiem (wodą amoniakalną), szybko spłukać dużą ilością czystej wody. Plamy po cemencie również usuwać tylko środkami alkalicznymi z wodą. Amoniakiem nie powinno się myć metalowych części.
  2. Po wyczyszczeniu, wypłukaniu i osuszeniu płyty nagrobnej z marmuru można ją zakonserwować specjalnymi preparatami na bazie wosku albo żywicy. Woskowanie pomnika z marmuru pomaga w uszczelnieniu porowatego materiału i zapobiega powstawaniu plam po wodzie czy wosku.

Do czyszczenia marmuru nie wolno używać wybielaczy ani innych substancji kwaśnych (octów, cydru, soku cytryny, kwasku cytrynowego), ponieważ z czasem powodują zmatowienie i zmianę koloru czyszczonego miejsca. Nie nadają się również mydło i olej (pozostawiają cząsteczki przyciągające brud), związki krzemowe (silikony, silany), środki powierzchniowo czynne, środki do usuwania pozostałości po cemencie. Większość środków czyszczących niszczy marmur, ponieważ rozpuszczają cząsteczki wapienia.
Nigdy nie powinno się czyścić zniszczonego marmuru.  Częste stosowanie myjki parowej prowadzi do porowatości marmuru. Porowaty marmur najlepiej poddać renowacji.

Jak czyścić nagrobek z naturalnego kamienia?

Naturalny kamień wystarczy czyścić 1-2 razy w roku szarym mydłem z wodą (mydło nie nadaje się do regularnego czyszczenia kamienia). Można dodać kilka kropli oleju jadalnego, aby zapobiec szybkiemu wysychaniu kamienia naturalnego.

Stary_grob_z_kamienia

Mech, brud naniesiony przez deszcz i wiatr, odchody ptaków na niepolerowanej powierzchni kamienia usunie ocet rozcieńczony wodą. Octu nie powinno się używać do regularnej pielęgnacji kamienia.
Bardzo zabrudzony polerowany kamień doczyści woda amoniakalna, którą szybko trzeba spłukać czystą wodą.

Jak czyścić pomnik z piaskowca?

Piaskowiec jest bardzo delikatny i łatwo go uszkodzić, zwłaszcza stosując środki zawierające kwas. Najlepiej do mycia go wykorzystać tylko ciepłą wodę i gąbkę.

Do usunięcia plam i zabrudzeń na piaskowcu należy używać rozcieńczonego wodą mydła malarskiego, płynu do mycia naczyń i szczotki. Mchy i porosty najpierw dobrze zmoczyć, usuwać miękkim drewnem, szczotką.

Można też zlecić czyszczenie piaskowca zimnym lodem.

 

Powiązane artykuły:
Jak dbać o nagrobek?
Jak czyścić płytę nagrobną i jej nie zniszczyć?
Jak pielęgnować i wyczyścić płytę nagrobną? Granit i lastryko

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Jak dbać o płytę nagrobną? Marmur, naturalny kamień i piaskowiec

  1. Ewa mówi:

    Witam mam nagrobek z granitu a dokładnie river white powstały na nim żółte zacieki podejrzewam został źle spłukać i powstały takie plamy próbowałam chyba wszystkiego ale nic nie pomogło woda utleniania z soda ocet sok z cytryny i nic pewnie uszkodziłam powierzchnię tymi sposobami da się to uratować a zaczęło się od tego że chciałam wyczyścić plamę po soku z liści i się zaczęło

  2. Dominika mówi:

    dziękuję za porady, niektóre na pewno wykorzystam, bo marmur trochę inaczej jednak do tej pory pielęgnowałam, ale do piaskowca nie wystarczy ciepła woda z gąbką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *