Prawidłowe mycie okien cz.5 Mycie i konserwacja drewnianych ram okiennych

 

W jaki sposób myć okna z drewna?

Drewniane_oknoDrewniane ramy okna powinno się dokładnie czyścić 2-3 razy w roku i sprawdzić przy tym stan pokrywającego je lakieru. Drewniane ramy lakierowane łatwo uszkodzić i porysować, dlatego można je myć tylko lekko ciepłą wodą i delikatnym płynem do mycia naczyń za pomocą miękkiej ściereczki (np. z bawełny, mikrofibry, mikrofazy). Lekkie zabrudzenia usuwać ściereczką z frote zmoczoną w wodzie. Okienne ramy z drewna pokryte ochronnym lakierem można czyścić letnim wywarem z czarnej herbaty lub delikatnym mleczkiem do czyszczenia. Bardzo brudne drewniane ramy okienne doczyszczą specjalne środki czyszczące dla drewna. Po oczyszczeniu warto nanieść pielęgnujący wosk zapobiegający zabrudzeniom. Dopiero po wymyciu ram okna powinno się przystąpić do mycia szyb.

Jakich środków czyszczących nie powinno się używać do mycia drewnianych ram okiennych?

  1. Nigdy nie należy używać agresywnych środków czyszczących zawierających rozpuszczalnik, środki alkaliczne, amoniak, rysujących powierzchnie proszków lub mleczka do urządzeń kuchennych, twardych gąbek, szczotek, drucianych czyścików.
  2. Substancje ścierne i związki chemiczne rozpuszczające i wnikające w powierzchnie powodują zmatowienie powierzchni okiennych ram okna, powstanie mikroporów, w które wnika brud.
  3. Do czyszczenia okiennej ramy z drewna nie należy używać środków do mycia szyb, ponieważ mogą one zniszczyć powłoki lakiernicze, a zawarte w nich barwniki mogą zmienić kolor drewnianej ramy okna. Środki do czyszczenia szyb często zawierają amoniak, który uszkadza lakier pokrywający drewno.

Jak konserwować drewniane ramy okna?

Nowoczesne okienne ramy z drewna są fabrycznie zabezpieczane przed działaniem promieni słonecznych, wiatru czy deszczu. Powłoka lakiernicza powinna zapewniać ochronę przez co najmniej kilka lat, jednak wiele zależy od stopnia zanieczyszczenia środowiska i intensywności jego oddziaływania na dom. Dlatego stan powłoki lakierniczej powinno się sprawdzać 2 razy w roku, jesienią i wiosną. Szczególną uwagę należy zwrócić na zewnętrzne powierzchnie okiennych ram z drewna.

Do konserwacji i pielęgnacji drewnianych ram okien stosować specjalny preparat (np. w postaci pasty czy mleczka). Powinno się go nanieść miękką ściereczką na umytą i nie rozgrzaną słońcem ramę okna. Najlepsza temperatura do przeprowadzenia zabiegu to 10-23°C. Innego preparatu wymagają powierzchnie lakierowane, a innego powierzchnie olejowane lub woskowane.

Zadrapania i otarcia zewnętrznej powierzchni okinnych ram z drewna należy przeszlifować drobnym papierem ściernym o wielkości ziarna 200-400. Następnie ramę należy dokładnie
odkurzyć lub przetrzeć wilgotną ściereczką i nanieść tylko na uszkodzoną powłokę dwie warstwy takiego samego preparatu, którym okna były fabrycznie malowane (lakier lub kryjąca farba). Najczęściej są to farby wodorozcieńczalne, nie odporne na czynniki chemiczne, ale można je w łatwy sposób uzupełniać i nie łuszczą się tak jak dawniej stosowane chemoutwardzalne czy olejne farby.

Po pewnym czasie użytkowania trzeba pomalować również drewniane ramy okienne i ościeżnice. Powierzchnię do malowania należy wcześniej przeszlifować i odkurzyć.

Artykuły powiązane:

Prawidłowe mycie okien. Przygotowania. 
Myjemy ramy okien. 

Mycie i konserwacja ram okien z PCV.  
Mycie i konserwacja drewnianych ram okiennych
Przepisy na domowe preparaty do czyszczenia i polerowania szyb.
Jak usunąć plamy z ram i szyb okien? Sprawdzone domowe sposoby cz.1
Jak usunąć plamy z ram i szyb okien? Sprawdzone domowe sposoby cz.2
Jak prawidłowo dbać o okna? Okucia i uszczelnienia okien. 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *