Kwaśny kompost

Jak zrobić kwaśny kompost w ogrodzie ekologicznym?


Jak zrobić kompost z igieł sosny, świerku, jodły? Jak zrobić kompost z trocin z roślin iglastych? Jak zrobić kompost z mchu? Jak wykorzystać kwaśny kompost w ogrodzie ekologicznym?
Kwaśny kompost
uzyskuje się kompostując igły sosny, świerku czy jodły, szyszki, trociny i korę roślin iglastych, mech, liście rododendronów…
Kompostowanie igliwia trwa długo, szczególnie sosny. Igły świerku trzeba kompostować przez 2-3 lata, ponieważ pokryte są warstwą wosku. Kompost z igieł jodły i jałowca powstanie trochę szybciej. Najdłużej rozkładają się szyszki i kora. Kwaśny kompost przygotowuje się osobno, nigdy razem z kompostem uniwersalnym. Do kwaśnego kompostu nie dodaje się nigdy popiołu, wapna ani słomy. Aby powstał mocno kwaśny kompost zielone resztki z ogrodu mogą być tylko niewielkim dodatkiem. Do kompostowania używa się tylko zdrowych igieł, nie zarażonych chorobami grzybowymi ani nie zaatakowanych szkodnikami, inaczej w ogrodzie ekologicznym po rozrzuceniu kompostu rozprzestrzenią się choroby (szczególnie narażone są róże i jabłonie). 
Jeśli w ogrodzie jest niewiele kwasolubnych roślin, warto układać wokół nich wymoczone w gnojówce z pokrzywy igły sosny lub pocięte drobne gałązki jałowca pospolitego albo korę iglaków, zmieszać je z torfem wysokim lub własnym kompostem i podlewać deszczówką, zamiast długo czekać na powstanie kwaśnego kompostu w kompostowniku.
Dobra rada: gałązki popularnych żywotników (tuje) zawierają wyjątkowo dużo związków żywicznych, olejków eterycznych hamujących rozkład. Najlepiej wykorzystać je na ściółkę zamiast czekać kilka sezonów na własny kompost z nich. Nadmiar igliwia można wywieźć do lasu i wyłożyć w miejscu wskazanym przez leśniczego. 

Jak zrobić kwaśny kompost z igliwia świerku, sosny, jodły?
Aby powstał kwaśny kompost z igliwia układa się warstwami ziemię ogrodową albo dojrzały kompost (kwaśny lub uniwersalny), igliwie (można dodać do nich trochę pociętych drobnych gałązek, drobnej kory, drobnych szyszek, trocin/wiórów z drzew iglastych), trawę oraz torf wysoki. Niewielka ilość zielonych resztek z ogrodu i skoszonej trawy dostarczą potrzebny roślinom azot, gałązki i trociny wzbogacą kompost w związki węgla. Każdą warstwę polewa się gnojówką z pokrzywy lub liści dzikiego bzu czarnego (można ją lekko rozcieńczyć ciepłą wodą), aby przyspieszyć rozkład ułożonych resztek i dostarczyć dodatkową dawkę azotu. Gnojówki i dojrzały kompost zastępują szczepionkę do kompostu. Najtwardsze składniki, szyszki, korę i trociny, warto wymoczyć w gnojówce z pokrzyw przez przynajmniej kilka dni, co przyspieszy ich rozkład.
Aby powstał lekko kwaśny kompost pod rośliny ozdobne w ogrodzie ekologicznym igliwie, trociny powinny stanowić tylko 10%-15% kompostowanych resztek. Taki kompost powstaje o wiele szybciej. Składowane resztki powinny być często wzruszane i być stale wilgotne.
Jeśli nie ma miejsca na ułożenie stosu z igliwia albo kompostownika, zebrane igliwie  kompostuje się w workach. Przesypuje się je warstwami kompostu lub ziemi ogrodowej, zlewa ciepłą wodą lub gnojówką, worek zawiązuje i dziurawi igłą. Można wykorzystać mocne worki po ziemi ogrodowej.
Kwaśny kompost z igliwia stosuje się pod rośliny kwasolubne, czyli pod borówki amerykańskie, brusznice i czernice, żurawinę, hortensje, azalie, różaneczniki, lawendę, kamelie, magnolie, skimię japońską lub dla obniżenia pH gleby zasadowej.

Jak zrobić kompost z trocin z roślin iglastych?
Trociny trudno rozkładają się, ponieważ są ubogie w azot. Dlatego, aby dostarczyć przyspieszającego rozkład azotu, miesza się trociny z rozdrobnionymi roślinami (najlepiej motylkowymi i chwastami) i koniecznie zalewa gnojówką z pokrzyw. Jeśli trociny dodatkowo zmiesza się z obornikiem, otrzyma się cenną próchnicę. Aby kompost z trocin nie był zbyt kwaśny, dodaje się do niego dolomit. Kompost z trocin tworzy wartościową próchnicę, bardzo poprawia strukturę ciężkiej i zbitej gleby. Przykopuje się go jesienią lub wykłada jako ściółkę wokół kwasolubnych roślin.

Jak zrobić kompost z mchu?
Mech długo rozkłada się w kompostowniku i nigdy nie powinien być kompostowany w warstwach, tylko dobrze wymieszany ze składnikami przyspieszającymi jego rozkład. Wysuszony w słońcu mech miesza się dokładnie z wymoczonym w deszczówce (lub gnojówce roślinnej) i rozdrobnionym papierem falistym lub wytłoczkami na jaja, aby zapobiec nadmiernemu zbiciu się mchu pod wpływem wilgoci. Każdą warstwę mchu zmieszanego z papierem posypuje się mączką mineralną, dolomitem lub bentonitem, układa na przemian z resztkami roślin, zmieszanymi z warstwą ziemi ogrodowej w stosunku 1 część mchu i 3-5 części roślinnych. Mech stanowi więc mniejszą część kompostowanych składników. Jeśli mchu jest mało, dodaje się do niego warstwę ziemi lub świeżego kompostu zmieszanego z  rozdrobnionymi liśćmi i suchą trawą. Rozkład kompostowanego mchu przyspiesza gnojówka roślinna (do mchu najbardziej polecana jest gnojówka z kwiatów kozłka lekarskiego). Kwaśny kompost z mchu lubią maliny, borówki, żurawiny, rododendrony, azalie. 

Rady jak przygotować swój kompost i wykorzystać go w ogrodzie ekologicznym znajdują się w cyklu artykułów Jak zrobić i wykorzystać kompost w ogrodzie ekologicznym?

Artykuły dotyczące planowania ogrodu warzywnego, ogrodu ozdobnego i sadu, dobrego sąsiedztwa roślin, korzystnego przedplonu i poplonu, zwalczania szkodników, przepisy na preparaty roślinne można znaleźć w zakładce Ogród.  

(jak zrobić i wykorzystać kompost)
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *