Zdrowa nalewka z lipy

Nalewka lipowa, przygotowanie i zastosowanie

Przepisy na leczniczą nalewkę z kwiatów lipy na wódce i na spirytusie:  
– nalewka z lipy na wódce na niestrawność;
– nalewka lipowa z miodem na wódce na kaszel;
– nalewka z lipy na spirytusie;
– nalewka z kwiatów lipy z imbirem i miodem na wódce;  
– wykwintna nalewka z suszonych kwiatów lipy z propolisem;
– kwaśno-gorzka nalewka z kwiatów lipy, z oregano i malinami; 
– nalewka z kwiatów lipy z wanilią i miodem na bezsenność;
– gorzka nalewka lipowa z ziołami na lepsze trawienie;
– nalewka z kwiatów lipy i soku z agrestu na wzdęcia…
 Jakie są p
rzeciwwskazania dla spożywania nalewki z lipy?

Nalewki ziołowe zawsze były wysoko cenione, a przepisy na nie przekazywano z pokolenia na pokolenie. Nalewka z kwiatów lipy musi być przygotowana z alkoholu dobrej jakości, tylko wtedy pięknie pachnie, doskonale smakuje, zwłaszcza po dodaniu miodu lipowego lub wielokwiatowego, ziół, przypraw, owoców czy jagód. Miód podkreśla szlachetny aromat lipy. Można zastąpić go cukrem ale smak i zapach jest słabszy. Do przygotowania nalewki z lipy można użyć zarówno kwiaty lipy zebrane tego samego dnia jak i świeżo suszone.
Kwiaty lub całe kwiatostany lipy (z łodyżkami i przylistkiem) zalewa się wódką żytnią lub spirytusem etylowym rozcieńczonym przegotowaną i ostudzoną wodą, zamyka szczelnie, odstawia na określony w przepisie czas. Co 2-3 dni nalewką trzeba wstrząsnąć. Następnie płyn zlewa się najlepiej przez gazę złożoną w kilka warstw, w rękach wyciska alkohol z kwiatów. Na tym etapie uzyskuje się terapeutyczną nalewkę z lipy.
Nalewka z kwiatów lipy ma słomkowy kolor, przygotowana z całych kwiatostanów ma kolor zielonkawy. Jeśli ma być klarowna filtruje się ją bezpośrednio przed spożyciem, najlepiej przez papierowy filtr do kawy.

Nalewka lipowa działa relaksująco, można delektować się nią w dobrym towarzystwie i rozgrzać w zimne miesiące. Ma działanie terapeutyczne, m.in. działa napotnie, zapobiega przeziębieniom, łagodzi przewlekły kaszel, uspokaja wewnętrznie, ma korzystny wpływ na układ trawienny i moczowo-płciowy. Nalewkę z lipy zarówno w celach leczniczych jak i towarzyskich pije się w umiarkowanych ilościach. 

Przeciwwskazania dla spożywania nalewki z lipy

Zdrowe osoby nie powinny wypijać na raz więcej niż 100 ml nalewki z lipy (nawet do posiłku), w przeciwnym mogą cierpieć na problemy żołądkowe.
Nalewki nie powinny pić kobiety w ciąży, także w celach leczniczych, a tym bardziej dzieci.
Spożywanie nalewki lipowej jest przeciwwskazane przy chorobach układu krwionośnego.

Nalewka z lipy dla zdrowia – przepisy

Nalewka z lipy na wódce na niestrawność
Składniki:
świeże kwiatostany lipy
wódka żytnia 40%
W czystym słoiku pokrojone kwiatostany lipy zalewa się czystą wódką dobrej jakości, szczelnie zamyka. Alkohol powinien je tylko przykryć. Słoik przechowuje się zamknięty w szafce. Po 5-7 dniach nalewkę trzeba przefiltrować, zlać do butelki, zamknąć i odstawić do szafki na miesiąc. Pije się po 10-15 kropli nalewki przed posiłkami.

Nalewka lipowa z miodem na wódce na przeziębienie, na uporczywy kaszel
Składniki:
20 dag świeżych kwiatostanów lipy
0,5 litra wódki żytniej (40%-45%)
2 cytryny
1-2 łyżki płynnego miodu lipowego lub wielokwiatowego
Kwiatostany lipy zalewa się całkowicie dobrej jakości wódką w słoju, zamyka szczelnie i odstawia na 2-3 tygodnie w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Co 2-3 dni nalewką trzeba wstrząsnąć. Po tym czasie płyn zlewa się najlepiej przez gazę złożoną w kilka warstw, wyciska płyn zawarty w kwiatostanach. Do otrzymanej nalewki cienką strużką wlewa się miód zmieszany z sokiem z cytryny, miesza drewnianą łopatką. Nalewkę przechowuje się w szczelnie zamkniętym naczyniu w ciemnych i chłodnym miejscu przez 3 – 4 dni. Po tym czasie zlewa się nalewkę znad osadu.

Nalewka lipowa z imbirem i miodem na wódce wzmacniająca przeciw przeziębieniu
Składniki:
500 ml wódki żytniej 40%-45%
pełna łyżka świeżych kwiatów lipy
2 łyżeczki płynnego miodu lipowego
łyżeczka tartego imbiru
cytryna
Do czystego i suchego słoika wsypać kwiaty lipy (bez łodyżek i przylistków), dodać przecedzony sok z cytryny, zalać wódką. Słoik zamknąć szczelnie, lekko wstrząsnąć i wstawić do szafki na 3 tygodnie. Przefiltrować przez gazę, lekko wycisnąć. Do otrzymanego alkoholu dodać starty imbir i płynny miód lipowy, szczelnie zamknąć w słoiku. Wstawić do kuchennej szafki. Delikatnie wstrząsać codziennie, aby miód rozpuścił się – lepiej nie podgrzewać. Po 3 dniach zlać nalewkę znad osadu, przefiltrować, przelać do butelki. Szczelnie zamknąć i przechowywać w ciemnym, suchym miejscu nie dłużej niż 5 lat. Imbir nadaje nalewce lipowej ostrzejszy smak.

Nalewka z kwiatów lipy na spirytusie
Składniki
0,5 l spirytusu 90%
0,5 l wody
10 dag kwiatostanu lipy
gałązka mięty pieprzowej
3 łyżeczki miodu lipowego lub wielokwiatowego
Do słoja wsypać kwiatostany lipy i miętę, całkowicie zalać alkoholem, szczelnie zamknąć i odstawić do szafki na tydzień. Po tym czasie przecedzić alkohol przez gazę, wycisnąć go jak najwięcej z kwiatów. Zagotować 500 ml wody, ostudzić. W szklance wody o temperaturze pokojowej rozpuścić miód. Dodać do alkoholu, szczelnie zamknąć i odstawić na miesiąc. Przefiltrować, przelać do butelki, szczelnie zamknąć. Przechowywać w ciemnym miejscu.    

Kwaśno-gorzka nalewka lipowa z oregano i malinami
Składniki:
6 dag świeże kwiaty lipy (bez przylistków)
3 dag liści oregano
10 dag świeżych malin lub 3 łyżki suszonych
0,5 l spirytusu 90%
0,5 l wody

ew. łyżeczka miodu lipowego lub wielokwiatowego
Do słoika wsypuje się świeże kwiaty lipy i pokrojone liście oregano. Dodaje się rozgniecione maliny i zalewa spirytusem. Szczelnie zamknięty słoik przechowuje się w szafce przez tydzień. Co dwa dni wstrząsa się nim lekko. Po tym czasie filtruje się płyn przez kilka warstw gazy, w rękach wyciska resztę alkoholu z sokiem. Wodę trzeba zagotować, koniecznie ostudzić do temperatury pokojowej. Można rozpuścić w niej miód, dodać do alkoholu. Wstawić do szafki przynajmniej na miesiąc. Kwaśno-gorzka nalewka z lipy wzmacnia w okresie infekcji wirusowych.

Wykwintna nalewka lipowa z ziołami i propolisem przeciw grypie
Składniki:
garść suszonych kwiatostanów lipy
3 dag owoców suszonej dzikiej róży
łyżeczka suszonego tymianku 
łyżka suszonego oregano
2 dag propolisu
łyżka miodu wielokwiatowego
litr wódki żytniej
5 łyżek ostudzonej, przegotowanej wody
Zioła, pokruszone owoce dzikiej róży i kawałki propolisu wsypać do słoja, zalać dobrej jakości alkoholem. Szczelnie zamknięty słoik przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu przez 2 miesiące. Po tym czasie alkohol przelać przez kilka warstw gazy, dodać do niego wodę z rozpuszczonym miodem i przelać do butelek. Wstawić do ciemnej szafki. Jeśli nalewka ma być klarowna, po kilku dniach można ją przefiltrować przez filtr do kawy. Wykwintna nalewka lipowa z ziołami i propolisem ma działanie lecznicze. Pije się 50 ml nalewki na rozgrzanie zimą i wzmocnienie odporności przed grypą.

Gorzka nalewka z lipy i ziół na lepsze trawienie
Składniki:
5 dag suszonych kwiatostanów lipy
5 g nasion kolendry
5 g nasion kminku
litr wódki żytniej 40%
Nasiona wsypać na sitko i przelać wrząca wodą, osuszyć i lekko rozgnieść. Wsypać do słoja, dodać pokrojone kwiatostany lipy, zalać wódką dobrej jakości. Szczelnie zamknięty odstawić do szafki w kuchni na 2 tygodnie. Lekko wstrząsać 2-3 razy w tygodniu. Po tym czasie nalewkę przefiltrować przez gazę, przelać do butelek. Szczelnie zamknięte przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. 
Do głównego posiłku pije się 30-50 ml nalewki.

Nalewka z lipy i agrestu na wzdęcia
Składniki:
3 dag świeżych kwiatów lipy
0,5 l soku z bardzo dojrzałego agrestu
3 łyżki miodu wielokwiatowego
0,5 l spirytusu 96%
0,5 l wody przegotowanej i ostudzonej
Same kwiaty lipy wsypać do słoika, ubić lekko drewnianą łyżką, całkowicie zalać spirytusem. Słoik szczelnie zamknąć i wstawić do szafki. Po tygodniu przefiltrować, dokładnie wycisnąć płyn z kwiatów. Przygotować sok z agrestu. Sok wyciska się z wymytych i zdrowych owoców. W ostudzonej wodzie rozpuścić całkowicie miód. Sok i wodę z miodem dodać do alkoholu, przelać do szklanego naczynia, szczelnie zamknąć i wstawić do szafki. Po 2 tygodniach przefiltrować, najlepiej przez papierowy filtr do kawy. Przechowywać w ciemnym miejscu. Nalewkę lipowo-agrestową pić na pół godziny przed głównym posiłkiem w ilości 30-40 ml.

Nalewka z kwiatów lipy na spirytusie, na niepokój i bezsenność
Składniki:
3 garści świeżych kwiatów lipy
500 ml spirytusu 96%
mały kawałek świeżej laski wanilii
500 ml wody
łyżka miodu lipowego lub wielokwiatowego
Kwiaty lipy (bez łodyżek i przylistków) wsypać do słoika i zalać spirytusem. Kwiaty lekko ubić drewnianą łyżką. Szczelnie zamknięty słoik odstawia się w ciemnym miejscu. Co kilka dni lekko potrząsa się nim – kwiaty powinny pozostać całkowicie pokryte alkoholem. Po 2 tygodniach nalewkę można przefiltrować przez złożoną gazę, dobrze wycisnąć w rękach cały płyn. Do garnka wlewa się pół litra wody, wrzuca kawałek przekrojonej wzdłuż laski wanilii (powinna być świeża, wilgotna!) i doprowadza do wrzenia. Z ostudzonej wody wyjmuje się wanilię, rozpuszcza miód mieszając drewniana łyżką. Słodką wodę dodaje do alkoholu i całość przelewa do butelek. Nalewkę lipową przechowuje się w szczelnie zamkniętej butelce w ciemnym miejscu do późnej jesieni. 

Artykuły powiązane:

Kwiaty lipy dla zdrowia. Właściwości lecznicze lipy (przepisy).
Kwiaty lipy dla urody. Domowe sposoby na suchą skórę, zwiotczałą, starzejącą się.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *