Jak pielęgnować skórę twarzy zimą?

Skóra twarzy 

… w okresie zimy jest narażona na kontakt z zimnym, mroźnym powietrzem na zewnątrz i suchym wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń. Pod ich wpływem warstwa zewnętrzna skóry wysusza się silniej niż latem. Zmniejsza się jej nawilżenie i natłuszczenie, co powoduje często uszkodzenie naskórka. Na niekorzystne warunki reaguje najczęściej zaczerwienieniem, szorstkością, łuszczeniem się a czasem pękaniem i obrzękiem. Bakterie i zanieczyszczenia środowiska mogą łatwo wywołać stan zapalny. Poza nieestetycznym wyglądem dokuczają nam swędzenie i ból.

Ważny jest właściwy dobór środków pielęgnujących skórę twarzy odpowiednich dla wieku skóry, jej typu, warunków atmosferycznych i naszej aktywności. Wtedy będą mogły zastąpić osłabioną powłokę ochronną skóry i skutecznie zabezpieczyć ją przed utratą wilgoci i przed szkodliwymi wpływami środowiska. Do nawilżania skóry normalnej i suchej wystarczą kremy nawilżające, które powinny być stosowane zarówno rano jak i wieczorem.
Nasza skóra ma wiele gruczołów łojowych, które sprawiają, że pozostaje elastyczna i miękka, potrzebuje jednak pielęgnacji kremami zawierającymi więcej tłuszczów niż kremy stosowane latem. Gruczoły łojowe znacznie zwalniają pracę w temperaturze poniżej 8ºC. Przed długim spacerem, uprawianiem sportu, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej 4ºC, warto nałożyć grubą warstwę zimowego ochronnego tłustego kremu. Dla kobiet jest to szczególnie ważne, ponieważ ich skóra jest o około 15 procent cieńsza niż skóra mężczyzn i ochładza się znacznie szybciej. Naczynia krwionośne obkurczają się, w wyniku czego komórki skóry nie są dostatecznie dotlenione i odżywione. Skóra blednie, zmniejsza się jej zdolność do regeneracji naskórka.

Nawet bardzo tłuste kremy zawierają wodę (min. 25%), dlatego nie powinno się nanosić ich bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz. Zostawiają małe kropelki wody na twarzy, które w temperaturach poniżej zera zamarzają powodując nieodwracalne uszkodzenia skóry. Warto pamiętać o nawilżeniu i natłuszczeniu skóry twarzy na godzinę przed kontaktem z wiatrem i mrozem, a przed wyjściem delikatnie usunąć jego resztki z twarzy. Po powrocie z mrozu do ciepłego i suchego pomieszczenia zaleca się delikatnie natłuścić skórę.

Częste i intensywne oczyszczanie skóry twarzy usuwa naturalne substancje nawilżające, chroniące skórę przed wysychaniem. Gorące kąpiele, prysznice i inhalacje osłabiają warstwę ochronną skóry. Dlatego powinno się myć ją delikatnie nie częściej niż raz dziennie i tylko ciepłą (nie gorącą!) wodą, herbata ziołową, zieloną lub delikatnym mleczkiem. Zimą najlepiej zrezygnować z użycia wysuszającego skórę mydła, chyba że to jest na pewno mydło o działaniu silnie nawilżającym. Można oczyścić skórę twarzy ciepłym mlekiem z kilkoma kroplami oliwy lub olejków naturalnych. Do usunięcia makijażu lepiej używać środki zawierające tłuszcz, a nie alkohol wysuszający naskórek. Po oczyszczeniu zastosować środki odżywiające skórę wklepując je, gdyż wcieranie dodatkowo podrażnia skórę.

Najkorzystniejsza dla skóry i organizmu wilgotność powietrza wynosi od 40% do 60%, ale z taką rzadko mamy styczność w ogrzewanych zimą pomieszczeniach. W sezonie grzewczym korzystne jest włączenie nawilżacza, umieszczenie na rozgrzanym kaloryferze pojemnika z wodą lub wilgotnego ręcznika. Należy pamiętać o codziennej wymianie wody. Rośliny też przyczyniają się do nawilżenia powietrza. Należy unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach.

Z powodu przewlekłej niskiej wilgotności powietrza i niskiej temperatury skóra powinna być nawilżana również od wewnątrz. Pijmy większą ilość wody (najlepiej mineralnej), niesłodzonych herbatek owocowych i ziołowych. Cukier spożywany w nadmiarze powoduje odwodnienie komórek skóry i szybsze tworzenie się zmarszczek. Silna kawa i czarna herbata również wpływają na szybsze odwodnienie skóry. Na prawidłowe odżywienie komórek skóry wpływa urozmaicona dieta, wspierana aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Już półgodzinny energiczny spacer poprawia krążenie krwi. Pod wpływem promieni słonecznych skóra wytwarza witaminę D, która łagodzi jej stany zapalne. Dlatego kremy z wbudowaną ochroną przeciwsłoneczną powinno się używać z umiarem, podczas długotrwałego przebywania na silnym słońcu, aby nie hamować tego naturalnego procesu.

Niezależnie od pory roku skóra twarzy szybciej regeneruje się, kiedy dostarczymy organizmowi odpowiednia dawkę snu i wypoczynku.

 

Artykuły powiązane:

Pielęgnacja ust zimą. Przepisy na domowe zabiegi.
Domowe maseczki na włosy zimą.

Rady dotyczące pielęgnacji ciała znajdują się na stronie Uroda.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Jak pielęgnować skórę twarzy zimą?

  1. ładna_pani komentarz:

    Mam delikatną cerę i bardzo cierpię pod maseczką bo w pracy za ciepło na zewnątrz mokro i zimno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.