Pielęgnacja ust. Przepisy na domowe zabiegi


Porady, jak pielęgnować usta w zimne miesiące. Przepisy na łatwe domowe zabiegi pielęgnacyjne

Delikatna skórka warg jest tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne nadające jej typowy czerwony kolor. Skóra na ustach nie ma gruczołów potowych ani gruczołów łojowych, dlatego jest wrażliwa na niekorzystne warunki atmosferyczne. Różnice temperatur, zimno, wiatr, suche klimatyzowane ogrzewane pokoje – wszystko to prowadzi do wysuszenia warg, które nieświadomie liżemy, niszcząc i tak bardzo słabą ich warstwę ochronną. Skóra staje się szorstka, łuszcząca, powstają bolesne pęknięcia.Należy zrezygnować z picia zarówno gorących jak i zimnych napojów przy silnym wietrze w wilgotne dni i na mroźnym powietrzu.

Oddychanie przez usta prowadzi do silnego wysuszenia ust i gardła.

 • Skórę warg trzeba pielęgnować regularnie, nie tylko z początkiem zimnej pogody. Warto też zadbać o nawilżenie ogrzewanego i klimatyzowanego pomieszczenia, w którym spędzamy dużo czasu. Zaleca się częste stosowanie środków, które zmiękczają skórę i chronią przed chłodem, wiatrem i mrozem, np. wazelinę czy maść ochronną zawierającą witaminę A, wosk lub miód pszczeli. Zimą lepiej zrezygnować z makijażu matującego, gdyż silnie wysusza skórę.
 • Zamiast często uczulających kosmetyków można zastosować z powodzeniem niesolone masło, wiejską śmietanę, stopiony tłuszcz gęsi lub borsuka. Smak i zapach niektórych środków nie są zbyt przyjemne, ale doskonale chronią usta.
 • Zaleca się natłuszczanie warg przed każdym wyjściem na mroźne powietrze. Ponieważ usta zawierają bardzo niewiele pigmentów, są one prawie nie zabezpieczone przed promieniowaniem UV. Dlatego podczas uprawiania sportów w górach w słoneczne dni śnieżnej zimy powinno się nanieść na skórę warg grubą warstwę tłustego kremu lub specjalny krem o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej.

Do pielęgnacji ust zimą doskonale nadają się domowe maseczki. Trzeba jednak pamiętać, aby nanosić je na przynajmniej godzinę przed wyjściem na zimno. Stosowanie ich bezpośrednio przed wyjściem może przynieść odwrotny skutek.

Maseczki najlepiej działają nakładane wieczorem – dla odżywienia i regeneracji skóry ważna jest stała i ciepła temperatura oraz relaks.

Proste domowe zabiegi kosmetyczne znacznie poprawiają kondycję skóry warg i wygląd ust.

 • W przypadku skóry bardzo wrażliwej na zimno można zapobiegawczo nałożyć na usta maseczkę z niewielkiej ilości mąki owsianej (lub zmielonych płatków) wymieszanej z sokiem jabłkowym i śmietaną. Papkę zostawić na co najmniej pół godziny, ale lepiej na godzinę. Można zastosować ją również na całą twarz wieczorem.
 • Maseczka z twarogu zmiękcza skórę warg i nadaje jej delikatną gładkość. Twaróg powinien być dokładnie zmielony i przypominać konsystencją krem. Można dodać do niego miód w stosunku 1:1. Po piętnastu minutach zdjąć maseczkę papierowym ręcznikiem lub zmyć ciepłą wodą.
 • Maseczka ze zmielonego twarogu i soku z marchwi ujędrnia wargi. Wystarczy nałożyć na 10-15 minut, zmyć ciepłą wodą. Następnie na wargi nanieść cienką warstwę oliwy lub oleju roślinnego.
 • Miód regeneruje i odżywia skórę. Rozprowadzić na wargach miód, a po 15 minutach spłukać ciepłą wodą.
 • Oliwa (prawdziwa, z oliwek) stosowana codziennie na noc sprawia, że wargi pozostają miękkie i elastyczne. Nałożyć przed snem kilka kropli oliwy z oliwek na wargi i lekko wklepać.
 • Świeże soki owocowe i owoce dostarczają witamin, zmiękczają i wygładzają skórę. Wystarczy wetrzeć w skórę warg świeży sok owocowy lub zgniecione owoce (nie kwaśne).
 • Wazelina ma działanie ochronne. Nałożyć na wargi wazelinę, wmasować ją delikatnie opuszkiem palca (ruchem okrężnym) i pozostawić na 2 minuty. Pozostałości zdjąć ostrożnie ręcznikiem zwilżonym ciepłą wodą.
 • Wazelinę, podobnie jak oliwę i miód można wmasować w skórę przed snem i pozostawić na noc.

Delikatną skórę warg można zahartować przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych stosując codziennie dwuminutowy masaż bardzo miękką szczoteczką (nieużywaną do mycia zębów), moczoną w ciepłej wodzie. W bardzo wrażliwe usta należy wcześniej wklepać cienką warstwę wazeliny.

Artykuły powiązane:
Pielęgnacja ust. Pękanie naskórka. 
Pielęgnacja ust. Domowe zabiegi dla wysuszonych i spierzchniętych warg.
Opryszczka wargowa. Domowe sposoby na „zimno”.

Porady dotyczące pielęgnacji ciała znajdują się na stronie Uroda (klik!).

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.