Pleśń w domu. Temperatura, wilgotność powietrza i wentylacja

Prawidłowa wentylacja, ogrzewanie mieszkania i niska wilgotność zapobiegają tworzeniu się pleśni

Jak prawidłowo ogrzewać dom i mieszkanie, aby nie tworzyła się pleśń? Jak prawidłowo wietrzyć dom i mieszkanie?

Trzeba zadbać o wystarczające ogrzewanie wszystkich pomieszczeń, zwłaszcza w te dni, kiedy jest jednocześnie zimno i wilgotno.
Optymalna temperatura w zamieszkanych pomieszczeniach to 19°C-21°C, a wilgotność 40–60%. Temperatura w kuchni powinna wynosić 20°C, w łazience 22°C.
Różnica temperatur w jednym pomieszczeniu w nocy i w dzień nie powinna przekraczać 3°C-4°C, dlatego całkowite wyłączanie  ogrzewania na czas nieobecności w domu nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej ustawić grzejniki na jednakową średnią wartość.

Nawet te pomieszczenia, z których nie korzystamy, muszą być ogrzewane zimą, aby panowała w nich temperatura 14°C-16°C. W pomieszczeniach o niższej temperaturze powietrza panuje wilgoć i rozwija się pleśń. Powstała na ramie i szybie okna para wodna jest dowodem na wzrost wilgotności w pomieszczeniu. W pomieszczeniach zimą może panować wilgotność powietrza w mieszkaniu nie wyższa niż 40%, latem nie wyższa niż 60%. Powinno się zamykać drzwi tych pomieszczeń, które są ogrzewane bardzo mocno lub bardzo słabo, aby zapobiec skrapianiu się pary wodnej na ścianach. Powietrze z ciepłego pomieszczenia nie ogrzeje wychłodzonego pomieszczenia, w którym gromadzi się wilgoć. Prowadzi to do tworzenia się pleśni.

Kaloryfer nie powinien być obudowany, zasłonięty długą zasłoną czy meblami, ponieważ blokują one swobodny przepływ ciepła w ogrzewanym pomieszczeniu.

Aby dodatkowo zmniejszyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinno się zrezygnować z dodatkowych jej źródeł, np. zwilżacza powietrza, fontanny pokojowej, dużej ilości kwiatów w doniczkach. Akwarium powinno być przykryte np. szybą.

Dobra wentylacja i wietrzenie zapobiegną tworzeniu się pleśni

Ograniczony przepływ powietrza często prowadzi do nawiewania powietrza do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne, co może prowadzić do trwałego wyziębienia łazienek, toalet lub kuchni, w których się one znajdują. Kanały przestają wtedy usuwać zanieczyszczenia z pomieszczeń – wilgoć, zapachy, tlenek i dwutlenek węgla. Zaparowane szyby, wilgotne ściany, grzyb i pleśń to skutki złej wentylacji.

Jak prawidłowo wietrzyć dom i mieszkanie?

Najważniejsze w zapobieganiu występowania pleśni w domu i mieszkaniu jest prawidłowe wietrzenie mieszkania i zastąpienie zużytego, wilgotnego powietrza świeżym suchym powietrzem. Jednocześnie trzeba zadbać o to, by świeże powietrze miało dobrą jakość.

 1. Mieszkanie trzeba wietrzyć 2-3 razy dziennie otwierając szeroko okna, najlepiej jednocześnie w naprzeciwległych pomieszczeniach, aby powstał przeciąg. Powinno się wietrzyć wyłącznie przez szerokie otwarcie okien lub drzwi, nigdy nie przez wymianę powietrza z jednego pomieszczenia do drugiego. Trzeba szczególnie zadbać o dobre przewietrzenie sypialni, kuchni i łazienki.
 2. Zimą wystarczy 5-minutowe wierzenie, jesienią i wiosną trzeba wietrzyć przez 10-15 minut, natomiast latem jednorazowe wietrzenie powinno trwać nawet przez pół godziny. Wietrząc pomieszczenia z szeroko otwartymi oknami podczas mrozu, kiedy pada śnieg, deszcz lub podczas mgły szybko wyprowadza się wilgotne powietrze na zewnątrz. Latem wietrzyć rano i wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest niższa.
 3. W czasie zimy i chłodnej, wilgotnej pogody powinno się unikać długotrwałego otwierania okien uchylnie (nawet w łazience). W czasie długiego wietrzenia z uchylnie otwartymi oknami dochodzi do oziębienia okien i ściany przy oknie, osadzania się na nich pary wodnej i powstawania pleśni (zwłaszcza w okresie grzewczym).
 4. Trzeba regularnie sprawdzać, czy nie osadzają się krople wody na szybach, ramach okiennych i drzwiowych, lustrach oraz w miejscach mocowania grzejników na murze, w skrzyniach zewnętrznych żaluzji, w narożnikach, w miejscach połączenia ściany i stropu lub dachu, ściany wewnętrznej i zewnętrznej, na płytach balkonowych. Jeśli zauważymy w tym miejscu wodę, miejsce trzeba szybko osuszyć, a pomieszczenie systematycznie i dokładnie wietrzyć. Szczególnie trzeba uważać po wstawieniu nowych izolowanych okien i częściej wietrzyć pomieszczenie.
 5. Kratek w kanale wentylacyjnym nie wolno zasłaniać ani zaklejać.
 6. Zadbać o prawidłowe uszczelnienie okien. O każdej porze roku korzystać z funkcji rozszczelnienia okna.

Artykuły powiązane:

Jak zapobiegać powstaniu pleśni w domu? Ściany.
Jak uniknąć pleśni w kuchni? 
Jak uniknąć pleśni w kuchni? Lodówka i zmywarka.
Jak prawidłowo czyścić pralkę i uniknąć tworzenia się pleśni? 
Jak szybko zrobić porządek w łazience i zapobiec tworzeniu się pleśni?

Dodaj do zakładek Link.

4 odpowiedzi na „Pleśń w domu. Temperatura, wilgotność powietrza i wentylacja

 1. Adam komentarz:

  Podstawa zapobiegania pleśni to ogrzewanie pomieszczeń i częste wietrzenie. Trzeba sprawdzać dach i mury

 2. ted komentarz:

  Mam radę do miłych Pań aby nie zasłaniały kratek kominów zwłaszcza w kuchni. Wiem że wieje albo brzydko pachnie ALE TO JEST NIEDOZWOLONE I BARDZO SZKODLIWE!!! W kuchni i w łazience musi być stale przewiew

 3. WinRol komentarz:

  Bardzo fajny artykuł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.