Czyszczenie pralki

Jak prawidłowo czyścić pralkę i zapobiec powstaniu pleśni w pralce?

 

Wysoka wilgoć w pralce, stojąca woda, osadzające się resztki środków do prania, nitki i sierść powodują łatwe mnożenie się w niej grzybów pleśniowych. Niska temperatura prania nie służy utrzymaniu czystości pralki, dlatego powinno się częściej prać w temperaturze 60°C-95°C, aby nie zagnieździła się w niej pleśń.
Wnętrze pralki musi wyschnąć po praniu, dlatego powinno się wytrzeć suchą ściereczką bęben. Przetarcie gumowych uszczelek papką z wody i sodki kuchennej zapobiegnie tworzeniu się na nich pleśniPo każdym praniu uszczelki trzeba zawsze wycierać do sucha, zostawić uchyloną klapę pralki. Wilgotne ubrania nie powinny leżeć w bębnie, nawet jeśli klapa jest otwarta.

  1. Trzeba dbać o czystość szufladki na proszek do prania i płyn do płukania, oraz o czystość dopływu wody do pralki. Po praniu szufladkę na proszek wytrzeć i zostawić niedomkniętą. W niemytej i niesuszonej po praniu szufladce oraz w dopływie do bębna tworzy się pleśń na resztkach proszku i płynu. Aby temu zapobiec, zarówno płynny środek jak i proszek do prania można dodać przed praniem bezpośrednio do bębna.
  2. Kilka razy w roku pod bieżącą wodą trzeba wyczyścić szczoteczką filtr, ponieważ wilgotne włókna materiałów i sierść zwierząt stanowią dobrą pożywkę dla grzybów.
  3. Przed otwarciem postawić płaską miskę, aby spłynęły do niej resztki wody. Czyszczenia wymaga również otwór,w którym umieszczony jest filtr (sprawdzi się szczoteczka do zębów lub do czyszczenia butelek).
  4. Po praniu i odprowadzeniu wody z pralki wąż spustowy powinien być opuszczony. Koniec włożyć do stojącego obok wiaderka lub miski, aby wyciekła z niego reszta wody.
  5. W wężach gromadzą się bakterie, dlatego powinno się je co jakiś czas odkręcić, przeczyścić ich końce np. szczotką do mycia butelek i włożyć do gorącej wody na 15 minut.

Ocet, tradycyjnie używany do dezynfekcji, mógłby uszkodzić metalowe i gumowe części pralki, a silne środki czyszczące są zbędne i szkodliwe dla zdrowia.

Brzydki zapach wydobywający się z pralki można usunąć włączając program prania z temperaturą 60°C-90°C, wsypawszy wcześniej do pustego bębna 40-50 dag kwasku cytrynowego. Przy okazji zostaną usunięte zarodniki pleśni, bakterie, osiadły proszek i kamień.


Artykuły powiązane:
Jak szybko zrobić porządek w łazience i zapobiec tworzeniu się pleśni?
Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa. 
Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka. 
Czyścimy armaturę. 
Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe. 
Jak prawidłowo dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?
Brzydki zapach w łazience i WC. 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *