Czyszczenie pralki

Rady jak wyczyścić pralkę i zapobiec powstaniu pleśni w pralce

 

Jak wyczyścić pralkę od środka? Kiedy trzeba wyczyścić filtr w pralce? Jak wyczyścić filtr w pralce? Dlaczego trzeba wysuszyć pralkę po każdym praniu? Dlaczego powstaje brzydki zapach w pralce? Jak zabić bakterie i grzyby w pralce? Jak usunąć kamień w pralce?
Wysoka wilgoć w pralce, stojąca woda, osadzające się resztki środków do prania, nitki i sierść powodują łatwe mnożenie się w niej grzybów pleśniowych. Niska temperatura prania nie służy utrzymaniu czystości pralki, dlatego powinno się częściej prać w temperaturze 60°C-95°C, aby nie zagnieździła się w niej pleśń.
Wnętrze pralki musi wyschnąć po praniu, dlatego powinno się wytrzeć suchą ściereczką bęben. Przetarcie gumowych uszczelek papką z wody i sodki kuchennej zapobiegnie tworzeniu się na nich pleśniPo każdym praniu uszczelki przy oknie pralki trzeba zawsze wycierać do sucha, zostawić otwartą pralkę, aby do wewnątrz pralki dostało się powietrze. Wilgotne ubrania nie powinny leżeć w bębnie, nawet jeśli klapa jest otwarta, ponieważ nie jest do dobre ani dla wilgotnych ubrań ani dla pralki.

Trzeba dbać o czystość szufladki na proszek do prania i płyn do płukania, oraz o czystość dopływu wody do pralki. Po praniu szufladkę na proszek wyjąć, wytrzeć do sucha, włożyć z powrotem i zostawić niedomkniętą. Resztki proszku i płynu usunie się ciepłą wodą i szczoteczka do zębów. Jeśli szufladka jest mocno brudna zaschniętym proszkiem do prania i kamieniem z wody trzeba włożyć do środkowej przegródki tabletkę do czyszczenia protez i wymoczyć ją w gorącej wodzie. Rozpuszczająca się tabletka doskonale poradzi sobie z brudem i kamieniem.
W niemytej i niesuszonej po praniu szufladce oraz w dopływie do bębna tworzy się pleśń na resztkach proszku i płynu. Aby zapobiec tworzeniu się pleśni, zarówno płynny środek jak i proszek do prania można dodać przed praniem bezpośrednio do bębna. 

Po praniu i odprowadzeniu wody z pralki wąż spustowy powinien być opuszczony. Koniec włożyć do stojącego obok wiaderka lub miski, aby wyciekła z niego reszta wody. W stojącej wodzie rozmnażają się bakterie i grzyby, powstają nieprzyjemne zapachyW wężu spustowym pralki gromadzą się bakterie, dlatego powinno się je co jakiś czas odkręcić, przeczyścić ich końce np. szczotką do mycia butelek i włożyć do gorącej wody na 15 minut.

Kiedy trzeba wyczyścić filtr w pralce?
Dwa, trzy razy w roku trzeba wyczyścić filtr w pralce pod bieżącą wodą, ponieważ nagromadzone w na nim wilgotne włókna materiałów, włosy, sierść zwierząt stanowią dobrą pożywkę dla grzybów. Poza tym w nieczyszczonym filtrze powstaje brzydki zapach. Jeśli pierze się często (2 razy w tygodniu), jeśli w domu są zwierzęta, jeśli często pierze się ubrania z wełny, filtr trzeba czyścić częściej, nawet co 2 miesiące.

Koniecznie trzeba wyczyścić filtr w palce jeśli:
– pralka nie może wypompować resztek wody po praniu/płukaniu,
– program prania/płukania nie może przebiec do końca (często jest przerywany),
– pralka nie wiruje,
– wyprane ubranie jest bardzo mokre,
– pompa głośno pracuje.

Jak wyczyścić filtr w pralce?
Filtr pralki znajduje się pod klapką w dolnej części pralki (tylko w niektórych modelach wewnątrz bębna). Przed otwarciem dolnej klapy z filtrem postawić płaską miskę, aby spłynęły do niej resztki wody z otworu z filtrem. Filtr trzeba wyjąć (wykręcić), opłukać pod silnym strumieniem bieżącej wody. Aby usunąć śluz i nitki z ubrań, wymyć go w gorącej wodzie z dodatkiem balsamu do włosów. Szczoteczką zdejmuje się splątane włosy i sierść. Czyszczenia wymaga również otwór, w którym umieszczony jest filtr (sprawdzi się szczoteczka do zębów lub do czyszczenia butelek). Trzeba sięgnąć głębiej i wyjąć oderwane guziki, monety, resztki chusteczek higienicznych. Czysty i suchy filtr wkłada się na miejsce, klapkę zamyka.
Co jakiś czas trzeba wymienić filtr pralki, zwłaszcza jeśli pralka jest często używana.

Ocet, tradycyjnie używany do dezynfekcji, może uszkodzić metalowe i gumowe części pralki. Silne środki czyszczące są zbędne do wyczyszczenia pralki i szkodliwe dla zdrowia. Dodanie zaledwie kilku łyżek octu do ostatniego płukania nie tylko sprawi, że proszek zostanie dokładniej wypłukany i ubrania będą miękkie, lecz także lekko zdezynfekuje bęben pralki i wąż oraz zapobiegnie osadzaniu się kamienia w zakamarkach pralki.

Stosowanie proszku do prania z wybielaczem zapobiega osadzaniu się pleśni i kamienia w pralce.

Brzydki zapach wydobywający się z pralki można usunąć włączając program prania z temperaturą 60°C-95°C, wsypawszy wcześniej do pustego bębna 40-50 dag kwasku cytrynowego. W wysokiej temperaturze zostaną zabite zarodniki pleśni i bakterie w pralce, usunięte resztki proszku do prania i kamień z wody.

Uszczelki czyści się i dezynfekuje przecierając je sodą oczyszczoną, środkiem do czyszczenia zmywarek, który rozpuszcza pleśń i mydło. Nie powinno się doprowadzić do powstania ciemnych plam pleśni na uszczelkach. Usuwa się je wybielaczem lub wysokoprocentowym alkoholem.

Do czyszczenia obudowy pralki wystarczy ciepła woda i miękką ściereczka.
Do czyszczenia pralki nie należy używać substancji na bazie rozpuszczalników, środków do szorowania, do mycia szkła! Mogą one uszkodzić zarówno plastikowe powierzchnie jak i inne elementy.


Artykuły powiązane:
Jak szybko zrobić porządek w łazience i zapobiec tworzeniu się pleśni?
Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa. 
Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka. 
Czyścimy armaturę. 
Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe. 
Jak prawidłowo dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?
Brzydki zapach w łazience i WC. 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *