Polskie tradycyjne potrawy wielkanocne


Przepisy na tradycyjne polskie potrawy na Święta Wielkanocne: schab faszerowany suszonymi morelami, sos do jaj, szynki, mięsa i ryb na zimno, sałatka jarzynowa, zakwas na żur owsiany, żurek świąteczny, biała kiełbasa


Schab faszerowany suszonymi morelami

Schab_z_morelami3Składniki
schab bez kości
suszone morele
słonina

sól, czarny mielony pieprz, suszony majeranek 

2 szpilki do mięsa i rękaw do pieczenia

Mięso wymyć, osuszyć papierowymi ręcznikami. Natrzeć solą i pieprzem,  włożyć w zamkniętym naczyniu do lodówki na przynajmniej pół godziny (najlepiej na kilka godzin). Włączyć obie grzałki w piekarniku. W schabie wyciąć nożem z jednej strony kieszeń, włożyć do niej garść suszonych moreli, kieszeń zapiąć szpilkami. Mięso obficie oprószyć suszonym majerankiem, obłożyć cienkimi plastrami słoniny, aby nie wyschło podczas pieczenia. Włożyć do rękawa, szczelnie zapiąć. Piec na średniej szynie w piekarniku rozgrzanym do 190°C-200°C. 1 kg schabu piec przez około 60 minut. Schab podawać na ciepło w sosie własnym lub na zimno z pieczywem.
*Rada: Schab przechowywać w lodówce w rękawie. 

Sos do jaj, szynki, mięsa i ryb na zimno

Składniki
3 jaja
2 cytryny
szklanka lekko kwaśnej śmietany
2 pęczki szczypiorku
cebula
chrzan świeżo starty
5 gałązek koperku (lub pietruszki)
sól i cukier puder do smaku

Jaja wymyć i ugotować na twardo. Żółtka utrzeć na jednolitą masę z sokiem z cytryn, białka drobno posiekać i wymieszać ze śmietaną. Szczypiorek i koperek opłukać w ciepłej wodzie, osuszyć. Szczypiorek, koperek i cebulę pokroić bardzo drobno (cebulę najlepiej zetrzeć na drobnej tarce, nie odlewać soku), posolić. Do śmietany z białkiem dodać pół łyżki cebulki i pół łyżeczki chrzanu. Całość wymieszać, przyprawić i odstawić na 2 godziny w chłodne miejsce.

Sałatka jarzynowa

Składniki
duża marchew
mały seler
średnia pietruszka lub pasternak
2 duże ziemniaki
biała część pora lub mała cebula
2 jaja ugotowane na twardo
słodkie miękkie jabłko

duży ogórek kiszony
filet śledzia matiasa 

zielony groszek z puszki
śmietana wiejska 12%
jogurt naturalny 5%
sól, czarny pieprz mielony
do ozdoby pół małej czerwonej papryki i natka pietruszki 

Salatka_warzywna_swietaFilet włożyć do miski z z zimną wodą i odstawić. Marchew, pietruszkę, seler i ziemniaki dokładnie wymyć i wyszorować, ugotować w osolonej wodzie bez obierania. Przecedzić, ostudzić. Zdjąć cienko skórkę, pokroić w drobną kostkę razem z jajem, ogórkiem i porem. Dodać 3 pełne łyżki groszku, przyprawić pieprzem i wymieszać. Ze śmietany, jogurtu, soli i pieprzu przygotować sos. Część dodać do sałatki jarzynowej, wymieszać, przykryć i wstawić do lodówki na 30 minut. Przełożyć do schłodzonej salaterki. Bezpośrednio przed podaniem sałatkę jarzynową polać resztą sosu, przybrać paskami papryki i gałązkami pietruszki.

Zakwas na żur owsiany

Zakwas_zur Składniki
1 szklanka mąki owsianej lub 1,5 szklanki płatków owsianych
skórka razowego chleba (zastąpi ją łyżka gotowego zakwasu)
3 ząbki grubo siekanego czosnku
3 szklanki wody o temperaturze pokojowej

wymyty i wyparzony słoik, bawełniana chustka

Mąkę lub płatki (mogą być całe lub zmielone), skórkę i czosnek zalać w dużym słoju ciepłą wodą, wymieszać. Woda musi przykrywać składniki warstwą 10 cm. Słoik przykryć chustką (żur musi mieć dostęp powietrza, inaczej popsuje się) i postawić w ciepłym miejscu na 3 dni. Żur długo kiszony staje się gorzki i traci przyjemny aromat. Zakwasu nie mieszać, wodę zlać znad osadu. Wykorzystać do przygotowania żurku z gotowanymi ziemniakami, białą kiełbasą i grzybkami (mogą być pieczarki). Przyprawić pieprzem i majerankiem.
Płatki owsiane mogą być zanieczyszczone glutenem.

Żurek świąteczny

Zurek_swietaŻurek przygotowuje się z zakwasu mocno rozcieńczonego mięsno-warzywnym wywarem. Przyprawiony tradycyjnie czosnkiem, odrobina tartego chrzanu, majerankiem, solą, pieprzem podawany jest obowiązkowo z jajem, a w okresie świąt z kiełbasą i grzybami.

Biała kiełbasa
Białej kiełbasy nie gotuje się. Bezpośrednio przed śniadaniem wkłada się surową białą kiełbasę do garnka z bardzo gorącą, prawie gotującą się wodą na 15-30 minut (w zależności od wielkości). Przezroczysta błonka powinna zmienić kolor na biały. Aby nie popękała warto nakłuć ją przed włożeniem do wody.
Natomiast sparzoną białą kiełbasę tylko podgrzewa się przez 2-3 minuty.
Po wyjęciu z wody trzeba odłożyć ją na krótko na talerz, aby woda odparowała. Serwowana jest najczęściej z chrzanem, ćwikłą lub musztardą.
Białą kiełbasę je się nożem i widelcem. Po zdjęciu skórki kroi się ją stopniowo w trakcie jedzenia w cienkie plasterki.

 

 

 

Dodaj do zakładek permalink.

Jedna odpowiedź na „Polskie tradycyjne potrawy wielkanocne

  1. Magellan mówi:

    To jest smakowite:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *