Jak prać i suszyć firanki?

Jak w domu prać firanki ręcznie i w pralce oraz jak je wysuszyć?

 

Rady w czym moczyć firanki przed praniem, jak wkładać firanki do pralki, w czym prać firanki ręcznie i w pralce. Jaki program prania wybrać, żeby firanki nie zbiegły się i i nie pogniotły? Przepis na krochmal do firanek. Jak suszyć firanki? Jak prasować firanki?
Firanki powinno się prać przynajmniej raz na 6 miesięcy, przed i po sezonie grzewczym. Te ze sztucznego materiału, wiszące w oknach kuchni i od strony ruchliwej ulicy trzeba czyścić i prać częściej. Firanki zdjąć z okna najlepiej bezpośrednio przed praniem. Na tarasie lub przez okno strzepnąć z nich kurz, pyłek kwiatów, owady czy suche liście. Usunąć wszystkie nie przytwierdzone na stałe części (np. szpilki), a odrywające się falbanki, frędzle i in. ozdoby przyszyć. Ostre części usunąć. Metalowe części mogłyby w praniu zostawić rdzawe plamy lub zniszczyć delikatne włókno.

Przed praniem firanki wymoczyć, a w czasie ich wielogodzinnego moczenia wymyć okna, w okresie grzewczym też kaloryfery i piece.

Moczenie firanek przed praniem

 1. Zakurzone firanki włożyć do wanny/miski z czystą letnią wodą, moczyć przynajmniej przez kilka godzin (można zostawić je w wodzie na noc). Im dłużej moczą się firanki, tym łatwiej usunąć z nich plamy i zabrudzenia. Wodę warto zmienić 2-3 razy, jeśli firanki są wyjątkowo mocno zakurzone.
 2. Firanki pożółkłe od dymu papierosów lub tłuszczu unoszącego się z parą wodną w kuchni, źródeł ciepła (kaloryferów czy pieca, słońca) moczyć w wodzie z dodatkiem kilku łyżek sodki kuchennej (mocno pożółkłe potrzebują nawet 40-50 dag sodki na 10 l wody) i 2 łyżek płynu do mycia naczyń. Nieduże np. „zazdroski” wystarczy wymoczyć w 5 l wody z dodatkiem łyżki sody lub opakowania proszku do pieczenia.
 3. Szare firanki moczyć w chłodnej wodzie z dodatkiem garści soli kuchennej. Częste stosowanie soli osłabia włókna, dlatego warto zastanowić się nad zafarbowaniem starej firanki lub jej wymianą.
 4. Szare i pożółkłe firany moczyć przez noc w wodzie z dodatkiem niebieskiego atramentu z 2 nabojów. Następnego dnia wyprać.
 5. Kremowe firanki, które trochę wyblakły, moczyć w wodzie z dodatkiem mocnego naparu z czarnej herbaty, aby nadać im równomierny kremowy kolor.
 6. Tylko wyjątkowo mocno poplamione i brudne firanki trzeba moczyć w środkach wybielających z chlorem.

Firanki koniecznie muszą być prane oddzielnie, ponieważ są niszczone i gniecione przez cięższe tkaniny. Można je wyprać w pralce lub ręcznie. 

Jak wkładać firanki do pralki?

 1. Firanki z frędzlami, falbanami lub koronkowe oraz mające przymocowane na stałe części mogące oderwać się lub uszkodzić pralkę, ułożyć luźno w torbie z siatki przeznaczonej do prania delikatnych rzeczy lub w dużej białej poszewce na poduszkę.
 2. Nie wkładać do bębna więcej niż 1/4-1/3 wagi zwykle ładowanej (jeśli do pralki można załadować max. 4 kg, to włożyć nie więcej niż 12 m² lub 1 kg firanki).

W czym prać firanki?

 1. Sam zwykły proszek do prania może nie przynieść pożądanego efektu. Zalecany jest proszek do prania firanek.
 2. Drogi proszek do firanek można zastąpić zwykłym proszkiem do prania z domieszką 1-3 torebek proszku do pieczenia i 2 łyżkami octu. W tej mieszance można usunąć silniejsze zabrudzenia na firankach.
 3. Pożółkłe firanki wypierze i wybieli proszek do prania białych tkanin z dodatkiem 1-2 łyżek sody.
 4. Kolorowe firanki prać w płynie do prania kolorowych materiałów, do ostatniego płukania dodać kilka łyżek octu jabłkowego (jest słabszy niż spirytusowy i nie zaszkodzi metalowym częściom pralki).
 5. Lepiej nie dodawać środków do zmiękczania tkanin, ponieważ nie zawsze dają korzystny efekt w przypadku firanek.

Jaki program prania wybrać dla firanek?

 1. Włączyć krótki program dla delikatnych materiałów bez wirowania (np. dla wełny). Firany z materiałów syntetycznych nie powinny być prane w gorącej wodzie, lecz w temperaturze 30°C-40°C, ponieważ w gorącej wodzie powstają silne zagniecenia. Białe firanki trzeba prać w temperaturze 40°C, aby mogły zadziałać wybielacze zawarte w proszku.
 2. Najlepiej powtórzyć płukanie, aby pozbyć się resztek proszku z włókna, które mogłyby uszkodzić delikatne firanki.
 3. Po wypłukaniu firanek nie wyjmować ich z pralki, tylko zostawić w otwartym bębnie do ocieknięcia i po 5 minutach odpompować wodę jeszcze raz.

Ręczne pranie firanek

 1. Wypłukane firanki przełożyć do wody z rozpuszczoną wybielająca pastą do prania lub proszkiem do prania z dodatkiem sodki. Woda powinna mieć temperaturę max. 40°C (sprawdzić ręką). Prać delikatnie ugniatając, nie trzeć. Wypłukać w dużej ilości chłodnej wody.
 2. Do ostatniego płukania firanek ze sztucznego materiału można dodać łyżkę lub garść soli kuchennej (w zależności od powierzchni materiału), aby lekko usztywnić firankę.
 3. Do ostatniego płukania firanek kolorowych dodać ocet spirytusowy (1 łyżka octu na 1 litr wody).
 4. Firany z nadrukiem, fotofirany można prać tylko ręcznie i trzeba je wielokrotnie płukać.

Płukanie wypranych i wypłukanych firanek w krochmalu zapobiega gnieceniu się firanki i osiadaniu na niej kurzu. Firanki ze mieszanych materiałów lepiej płukać w krochmalu przygotowanym ze skrobi ziemniaczanej, bawełniane i lniane natomiast w krochmalu ryżowym.

Przepis na domowy krochmal
2-4  łyżki skrobi ziemniaczanej wsypać do kubka, wlać pół szklanki zimnej wody, dokładnie wymieszać łyżeczką. Kiedy skrobia całkowicie rozpuści się (musi być bez grudek), dolać litr wrzącej wody i wymieszać. Krochmal można gotować przez kilka minut, aby był trwalszy.
Krochmal wlać do wiadra, uzupełnić do połowy chłodną czystą wodą. Włożyć wypraną i wypłukaną firankę, tylko lekko uciskać, aby cała pokryła się roztworem. Przed rozwieszeniem powiesić na krótko na suszarce do ocieknięcia. Im bardziej gęsty roztwór, tym lepszy efekt.  Schłodzony krochmal można też wlać do pralki, włożyć do niej firankę i włączyć program płukania bez wirowania.  

Jak suszyć firanki? Jak prasować firanki?

 1. Firan nie wolno suszyć w suszarce elektrycznej, ponieważ w cieple zbiegają się.
 2. Po praniu i dokładnym wypłukaniu powiesić firanki na suszarce nad wanną lub na sznurku do ocieknięcia. Jeszcze lekko wilgotne (woda nie może z nich ściekać na podłogę), powiesić w oknie upinając. Wilgotne białe firanki nie powinny być wieszane w ciągu dnia w południowych oknach, aby nie zżółkły pod wpływem promieni słonecznych.
 3. Lekkie fałdy na wilgotnym materiale same wyprostują się, znikają najpóźniej po 3 dniach. Jeśli firanki są mocno pogniecione (szczególnie podatne są firanki z naturalnego  i mieszanego włókna), trzeba je wyprasować w niskiej temperaturze. Spód żelazka musi być idealnie czysty, do pojemnika można wlać destylowaną wodę z łyżeczką całkowicie rozpuszczonej soli, która usztywni wiotki materiał.

Artykuły powiązane:
Jak usunąć plamy na firankach?
Prawidłowe mycie okien

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *