Domowe przetwory bez octu. Przepis na przecier pomidorowy na zimę


Domowe przetwory z pomidorów bez octu na zimę

Przepis na domowy przecier pomidorowy ze słodką papryką bez octu na zimę

Gotowana_papryka
Składniki
15 kg mięsistych pomidorów (Lima)
2-2,5 kg czerwonej słodkiej papryki
3 duże ząbki czosnku
3 łyżki soli kamiennej niejodowanej
15-20 ziaren pieprzu
olej

Przecier_pomidorowy_domowy
Pomidory i paprykę wymyć, usunąć niejadalne części, pokroić w kostkę. Do dużego garnka wlać kilka łyżek wody, zagotować. Włożyć pomidory i gotować pod przykryciem od czasu do czasu mieszając. Rozgrzać rondel o płaskim dnie, wlać 2 łyżki oleju. Wsypać paprykę na podgrzany olej i lekko podsmażyć stale mieszając. Papryka powinna tylko lekko zmięknąć nie zmieniając koloru. Dolać gorącej wody i gotować pod przykryciem, aż papryka całkowicie zmięknie.
Po ugotowaniu pomidory i paprykę zmielić blenderem, przełożyć do dużego garnka, dodać zmiażdżony czosnek i całe ziarna czarnego pieprzu, przyprawić solą. Gotować bez przykrycia na małym ogniu przez około 20 minut, aby sok lekko odparował i przecier się zagęścił. Mieszać od czasu do czasu. Gotujący się przecier przelać do słoików, wytrzeć brzeg do sucha, nałożyć i dobrze dokręcić wygotowane, suche pokrywki. Słoiki postawić do góry dnem na ręczniku. Można przykryć kocykiem, aby ciepło dłużej się utrzymywało. Następnego dnia słoiki wstawić do rondla o szerokim dnie, wlać chłodną wodę do wysokości 2/3 słoików i powoli podgrzewać. Kiedy woda zacznie falować, zmniejszyć gaz i podgrzewać słoiki przez 20 minut w temperaturze bliskiej wrzenia. Po tym czasie wyłączyć gaz, słoiki zostawić w wodzie do ostygnięcia. Tak przygotowane domowe przetwory przechowywać w ciemnym i suchym miejscu.

Tak przygotowany domowy przecier pomidorowy bez octu jest wyjątkowo bogaty w witaminę C. Przecier pomidorowy możemy wykorzystać do do przygotowania zupy, sosu do makaronu, do ryżu, do dań mięsnych i warzywnych…
Rada: Część przecieru pomidorowego na zimę można przygotować na ostro dodając niedużą ilość ostrej papryki chili.

Informacje o zasadach higieny w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady. 

Przepisy na inne zdrowe przetwory znajdują się w zakładce
 Przetwory.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *