Domowe przetwory bez octu. Przepis na przecier pomidorowy na zimę


Domowe przetwory z pomidorów bez octu na zimę

Przepis na domowy przecier pomidorowy ze słodką papryką bez octu na zimę

Gotowana_papryka
Składniki
15 kg mięsistych pomidorów (Lima)
2-2,5 kg czerwonej słodkiej papryki
3 duże ząbki czosnku
3 łyżki soli kamiennej niejodowanej
15-20 ziaren pieprzu
olej

Przecier_pomidorowy_domowy
Pomidory i paprykę wymyć, usunąć niejadalne części, pokroić w kostkę. Do dużego garnka wlać kilka łyżek wody, zagotować. Włożyć pomidory i gotować pod przykryciem od czasu do czasu mieszając. Rozgrzać rondel o płaskim dnie, wlać 2 łyżki oleju. Wsypać paprykę na podgrzany olej i lekko podsmażyć stale mieszając. Papryka powinna tylko lekko zmięknąć nie zmieniając koloru. Dolać gorącej wody i gotować pod przykryciem, aż papryka całkowicie zmięknie.
Po ugotowaniu pomidory i paprykę zmielić blenderem, przełożyć do dużego garnka, dodać zmiażdżony czosnek i całe ziarna czarnego pieprzu, przyprawić solą. Gotować bez przykrycia na małym ogniu przez około 20 minut, aby sok lekko odparował i przecier się zagęścił. Mieszać od czasu do czasu. Gotujący się przecier przelać do słoików, wytrzeć brzeg do sucha, nałożyć i dobrze dokręcić wygotowane, suche pokrywki. Słoiki postawić do góry dnem na ręczniku. Można przykryć kocykiem, aby ciepło dłużej się utrzymywało. Następnego dnia słoiki wstawić do rondla o szerokim dnie, wlać chłodną wodę do wysokości 2/3 słoików i powoli podgrzewać. Kiedy woda zacznie falować, zmniejszyć gaz i podgrzewać słoiki przez 20 minut w temperaturze bliskiej wrzenia. Po tym czasie wyłączyć gaz, słoiki zostawić w wodzie do ostygnięcia. Tak przygotowane domowe przetwory przechowywać w ciemnym i suchym miejscu.

Tak przygotowany domowy przecier pomidorowy bez octu jest wyjątkowo bogaty w witaminę C. Przecier pomidorowy możemy wykorzystać do do przygotowania zupy, sosu do makaronu, do ryżu, do dań mięsnych i warzywnych…
Rada: Część przecieru pomidorowego na zimę można przygotować na ostro dodając niedużą ilość ostrej papryki chili.

Informacje o zasadach higieny w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady. 

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *