Smakołyki z głogu przeciw zmęczeniu i wirusom
Rady jak przygotować zdrowe przetwory z głogu na zimę
Przepisy na głóg z jabłkami duszony bez cukru, przecier z głogu bez cukru krótko gotowany, przecier z głogu z małą ilością cukru, dżem z głogu z cukrem krótko gotowany, niskosłodzony dżem głogowy z kwaskiem cytrynowym, dżem z głogu 3 razy podgrzewany, owoce głogu w soku z jabłek bez cukru, sok z głogu bez cukru z sokownika na osłabione serce, nektar głogowy z cukrem, głóg bez gotowania w syropie cukrowym, syrop z głogu z małą ilością cukru na bezsenność, nerwowość, nadpobudliwość…
Mączysty i lekko słodki owoc głogu zawiera dużo błonnika, witamin, minerałów i innych substancji biologicznie czynnych. Te związki chemiczne są również obecne w nasionach. Nawet po obróbce termicznej znaczna część tych substancji zostaje zachowana.
Lekarze zalecają regularne spożywanie owoców głogu dla poprawy pracy serca, zwiększenia elastyczności ścian naczyń krwionośnych, poprawy krążenia a za tym odżywienia tkanki mięśniowej, regeneracji mięśni i zwiększenia odporności na choroby zakaźne. Dżem głogowy zaleca się cierpiącym na chroniczne zmęczenie, przepracowanie fizyczne lub psychiczne. Aby uzyskać te wszystkie efekty wystarczy wprowadzić do swojej diety czysty dżem głogowy w ilości 1-2 łyżeczek dziennie. Jeszcze zdrowiej jest spożywać go z miodem głogowym. Dżem z głogu, także przygotowany z pestkami, ma przyjemny smak.
Istnieje wiele opcji przygotowania przetworów z głogu, można konserwować go z innymi owocami – kwaśnymi jabłkami lub słodko-kwaśnymi gruszkami. Do przygotowania przecieru i dżemu z głogu nie powinno się używać dużo cukru jak w tradycyjnych przepisach – nawet bez cukru będą gęste i niezbyt kwaśne. Można urozmaicić jego smak, lekko go zakwasić dodając sok z cytryny, pomarańczy lub kwasek cytrynowy. Kwasek wydłuży także trwałość przetworów. Przecier i dżem głogowy bez pestek można przechowywać nawet 3-4 lata. Jeśli w dżemie są pestki to trzeba go spożyć w ciągu pół roku, ze względu na zawarty w nich kwas cyjanowodorowy.
Dobra rada: aby łatwo usunąć grube pestki, owoce głogu zalewa się wrzątkiem, a kiedy zmiękną przeciera przez gęste sito.
Jak czyścić owoce głogu?
Wszystkie przejrzałe owoce czerniejące, ze śladami zgnilizny, pleśni trzeba wyrzucić. Zgniecione, ale nie zepsute owoce można wykorzystać do kompotu do bieżącej konsumpcji. Jagody odcina się nożyczkami, usuwa liście. Owoce trzeba dokładnie wymyć w misce lub zlewie kilkakrotnie zmieniając wodę. Zanieczyszczenia, owady, szypułki wypłyną na powierzchnię wody i łatwo je zebrać.
Dobra rada: podczas zbierania, mycia i rozdrabniania owoców głogu warto mieć rękawiczki. Sok głogu barwi dłonie na brązowo i nie zmywa się łatwo.
Przepisy na zdrowe przetwory z głogu na zimę
Przecier z głogu z małą ilością cukru
Składniki:
1 kg owoców głogu
5 łyżek cukru
0,5 l wody
Umyte jagody głogu gotować w niewielkiej ilości wody na małym ogniu przez godzinę, przetrzeć przez sito, do powstałego puree dodać kilka łyżek wody, cukier, doprowadzić do zagotowania. Wrzący rozlać do wygotowanych słoików, wytrzeć brzegi, szybko zamknąć wyparzonymi, suchymi pokrywkami. Postawić do góry dnem do powolnego ostudzenia pod kocykiem.
Głóg z jabłkami duszony bez cukru
Składniki:
1 kg owoców głogu
2 kg jabłek
woda
ew. pomarańcza lub cytryna
Owoce głogu wsypać do garnka, zalać taką ilością wrzątku, żeby tylko je przykryć. Parzyć pod przykryciem (nie gotować). Jabłka obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Owoce głogu wyjąć z wody. Jeśli przetwory są przeznaczone dla dzieci, głóg przeciera się przez sito. Jabłka przełożyć na rondel, dodać sok z cytryny/pomarańczy lub kilka łyżek wody, w której parzył się głóg. Jabłka dusić na małym ogniu, dodać głóg. Mieszając gotować na małym ogniu aż jabłka całkowicie zmiękną.
Głóg bez gotowania w syropie cukrowym
Składniki:
1 kg dużych owoców głogu
30 dag cukru
litr wody
Zagotować wodę z cukrem, mieszając. Kiedy cukier rozpuści się całkowicie, do wrzątku wsypać całe owoce głogu, garnek zdjąć z gazu i przykryć. Zostawić na 8-10 godzin. Odlać syrop, owoce przełożyć do wygotowanych słoiczków. Zagotować syrop, wlać do słoiczków z głogiem – powinien owoce całkowicie zakryć. Słoiki szybko zamknąć, postawić do góry dnem, przykryć kocykiem. Głóg bez gotowania i pasteryzacji powinien być przechowywany w lodówce. Tak przygotowany głóg spożywa się bez syropu 2-3 razy dziennie po łyżce owoców dla wzmocnienia.
Dobra rada: głóg w syropie zazwyczaj przygotowuje się z wydrylowanych owoców.
Dżem z głogu bez pestek z cukrem krótko gotowany
Składniki:
1 kg przecieru
30 dag cukru
Mocno dojrzałe owoce wrzucić do wrzącej wody na 2-3 minuty. Wyjąć na sito, ciepłe przetrzeć. Przecier przełożyć do rondla, dodać kilka łyżek wody, cukier, podgrzewać na małym ogniu mieszając, aż cukier rozpuści się całkowicie. Bardzo gorący przecier włożyć do wygotowanych słoiczków, wytrzeć brzegi i szczelnie zakręcić. Jeśli przecier będzie przechowywany w kuchni lub przez długi czas, słoiczki trzeba włożyć do szerokiego rondla, wlać do niego ciepłą wodę do wysokości 2/3 słoików i sterylizować 10 minut.
Niskosłodzony dżem głogowy z kwaskiem cytrynowym
Składniki:
2 szklanki przetartych owoców głogu
5 łyżek cukru
pół szklanki wody
kwasek cytrynowy
Mocno dojrzałe owoce głogu wrzucić do wrzącej wody na kilka minut. Wyjąć na sito, ciepłe przetrzeć. Do rondla wlać wodę, wsypać cukier i gotować mieszając, aż cukier całkowicie rozpuści się. Wsypać przetarte owoce, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu około 30 minut. Co jakiś czas mieszać drewnianą łyżką. Wrzący dżem przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi do sucha, a na wierzch dżemu wsypać kilka kryształków kwasku (kwasku nie powinno się gotować z dżemem). Słoiki szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami, odstawić do powolnego ostygnięcia pod kocykiem. Dżemu nie trzeba pasteryzować.
Dżem z głogu 3 razy gotowany
Składniki:
przetarte owoce głogu
cukier
Owoce głogu przetrzeć jak w przepisie wyżej, przełożyć do szklanego słoja lub emaliowanego garnka przesypując cukrem (3 szklanki owoców i 1 szklanka cukru). Wymieszać drewnianą łyżką i odstawić na minimum pół godziny.
Owoce z cukrem przełożyć do szerokiego rondla, podgrzewać na bardzo małym ogniu, często mieszając. Głóg zacznie puszczać sok. Doprowadzić owoce do wrzenia, gotować 5 minut na średnim ogniu usuwając pianę. Zdjąć z ognia, przykryć pokrywką i zostawić w temperaturze pokojowej. Po 6-8 godzinach ponownie gotować 5 minut na średnim ogniu usuwając pianę. Zdjąć z ognia, przykryć i odstawić. Następnego dnia owoce zagotować raz w ten sam sposób. Wrzący dżem włożyć do małych wygotowanych wcześniej słoiczków, wytrzeć brzegi do sucha i szybko zamknąć. Dżem jest tylko lekko słodki, bardzo smaczny.
Przecier z głogu bez cukru krótko gotowany
Składniki:
1 kg owoców głogu
szklanka wody
cytryna
Mocno dojrzałe owoce głogu wsypać do rondelka z wodą i doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu krótko, aż zmiękną. Owoce przetrzeć przez sito, dodać sok z cytryny, doprowadzić do wrzenia i gotować mieszając na małym ogniu. Po 7 minutach wrzący przecier przełożyć do wygotowanych słoików. Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Przecier po pasteryzacji przechowa się do następnego sezonu.
Owoce głogu w soku z jabłek bez cukru
Dojrzałe ale twarde owoce głogu dokładnie wymyć w kilku wodach, zdjąć z szypułek, odłożyć na sito do osuszenia. Przełożyć do niedużych, wcześniej wygotowanych słoików, do wysokości przynajmniej 3/4. Świeżo wyciśnięty sok jabłkowy podgrzać. Kiedy tylko zacznie wrzeć zdjąć z ognia (nie trzeba gotować) i wlać po brzegi słoików. Brzegi wytrzeć do sucha, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Wstawić do szerokiego rondla, wlać ciepłą wodę, podgrzewać. Kiedy woda zacznie falować zmniejszyć gaz do minimum i podgrzewać – małe słoiki 10 minut, litrowe przez 15-20 minut.
Sok z głogu bez cukru z sokownika zalecany przy osłabionym sercu
Składniki:
owoce słodkich odmian głogu
Dojrzałe owoce głogu dokładnie wymyć w kilku wodach, odrzucić popsute i uszkodzone. Zmielić tylko zdrowe owoce, przełożyć do przygotowanego sokownika, przykryć i włączyć gaz. Kiedy woda w dolnym pojemniku zagotuje się, zmniejszyć gaz i gotować ją przez godzinę. Gęsty, mętny sok do wygotowanych buteleczek i szybko je zamknąć. Aby przechować sok przez długi czas trzeba go pasteryzować. Butelki wstawić do szerokiego rondla, wlać ciepłą wodę do wysokości 2/3 słoiczków i podgrzewać. Kiedy woda zacznie falować zmniejszyć gaz do minimum. Przetwory sterylizuje się w temperaturze 85°C – 90°C: butelki półlitrowe przez kwadrans, litrowe 10 minut dłużej.
Zamiast zlewać mętny sok można przecedzić przez sito wyłożone kilkoma warstwami gazy. Przecedzony sok przed rozlaniem trzeba doprowadzić do wrzenia i gotować 3-4 minuty. Sok można przygotować w czystej postaci lub mieszać z bardziej kwaśnymi sokami. Gotowanego soku nie trzeba pasteryzować.
Syrop z głogu z małą ilością cukru na bezsenność, nerwowość, nadpobudliwość
Składniki:
1 kg świeżych owoców głogu
litr wody
duża cytryna
4-5 łyżek cukru
Przebrane, czyste owoce głogu wsypać do emaliowanego garnka, zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 45 minut. Owoce przetrzeć przez sito, przecier przełożyć do czystego garnka. Dodać przecedzony sok z cytryny, cukier i wodę, w której gotowały się owoce. Gotować 5-7 minut mieszając. Wrzący syrop przelać do słoiczków, wytrzeć ich brzegi i szybko zamknąć suchą pokrywką. Słoiczki wstawić do szerokiego rondla, wlać ciepłą wodę do wysokości 2/3 słoiczków. Kiedy woda w rondlu zacznie lekko falować zmniejszyć gaz do minimum i podgrzewać 10 minut.
Nektar głogowy z cukrem
Składniki:
1 kg głogu
50 g cukru
woda
Obrane i dokładnie umyte owoce głogu gotować w niewielkiej ilości wody na małym ogniu, aż do całkowitego zmięknięcia. Ugotowaną masę przetrzeć przez drobne sito, do powstałego puree dodać wodę i cukier. Doprowadzić mieszaninę do wrzenia. Następnie wlać do wygotowanych słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Podgrzewać w temperaturze 90°C jak syrop. Nektar w słoikach półlitrowych podgrzewa się 20 minut, w litrowych 30 minut.
Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory.
Artykuły powiązane:
Informacje o zasadach higieny w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady.