Jak pielęgnować i czyścić tapicerkę ze skóry naturalnej?
Jak dbać o skórzane obicia mebli?
Rady jak pielęgnować i czym wyczyścić tapicerkę fotela, kanapy ze skóry naturalnej w domu. Domowe preparaty do pielęgnacji starych, wysuszonych, pękających skórzanych obić ze skóry naturalnej.
Jak zatuszować ślady zużycia i zadrapania na tapicerce ze skóry? Jak usuwać brud na tapicerce z gładkiej skóry, skóry anilinowej a jak na skórze naturalnej szorstkiej (zamsz, nubuk, skóra welurowa, suede)? Czym usunąć tłustą plamę, plamy z tuszu długopisu i z atramentu, ślady markera, plamy po dżinsach, ślady pleśni, zapach stęchlizny na skórzanym obiciu?
Skórzaną tapicerkę trzeba regularnie pielęgnować i czyścić, aby przez długi czas zachowała swój atrakcyjny wygląd. Meble z obiciem ze skóry naturalnej nie powinny stać w nasłonecznionym miejscu. Pod wpływem promieni słonecznych skórzana tapicerka blaknie, wysycha, tworzą się na niej pęknięcia. Podobnie naturalna skóra niszczy się pod wpływem suchego powietrza i centralnego ogrzewania. Meble ze skóry trzeba ustawić w odległości przynajmniej 40 cm od kaloryfera i innych źródeł ciepła, a powietrze w pomieszczeniu trzeba nawilżać, choćby zawiesić na kaloryferze pojemniki na wodę. W wilgotnym pomieszczeniu o słabej cyrkulacji powietrza skórzana tapicerka może pleśnieć.
Skórzane meble powinno się regularnie odkurzać wilgotną (nie mokrą) ściereczką lub delikatną gąbką, okruchy wymiatać bardzo miękką szczotką. Do czyszczenia tapicerki ze skóry naturalnej używa się destylowanej wody lub przegotowanej i odstałej wody z kranu (inaczej powstaną plamy z wapiennym osadem).
Nie każdy rodzaj skóry można myć, najpierw trzeba zrobić próbę w niewidocznym miejscu, zrosić je wodą. Jeśli na skórzanej tapicerce pozostaną kropelki wody, to znaczy, że można ją zmyć na mokro. Jeśli skóra wchłonie wodę, to znaczy, że powierzchnię można odkurzać tylko lekko wilgotną ściereczką.
Kurz i zagubione drobiazgi ze szpar i zagięć wyciągnie odkurzacz (na końcówkę rury wystarczy nałożyć nylonową podkolanówkę).
Aby skórzana tapicerka pozostała miękka powinno się ją 1-2 razy w roku (koniecznie po okresie grzewczym) natrzeć środkiem do pielęgnacji skóry. Artykuły do pielęgnacji gładkiej skóry zawierają olejki: rycynowy, lniany, kokosowy, jojoba, a także wazelinę Vaselinum flavum. Drogie środki można czasem zastąpić domowymi.
Wiele rodzajów obić ze skóry można nawilżać balsamem do ciała lub kremem do opalania. Często używana zmatowiała gładka skóra odzyska blask po wtarciu w nią sztywnej piany z białka jaja.
Ślady zużycia i zadrapania na tapicerce fotela, kanapy ze skóry można lekko zatuszować wcierając dłonią niewielką ilość balsamu do ciała lub kremu do rąk zawierającego przynajmniej 5% gliceryny.
Do pielęgnacji skórzanych obić nie powinno się używać masła, śmietany, oleju sałatkowego, ponieważ z czasem jełczeją w porach skóry.
Skórzane obicie mebli można zaimpregnować, czyli uodpornić na wsiąkanie w nią płynów, przez regularne wcieranie w nią tłustego środka konserwującego skórę.
Domowe środki do pielęgnacji tapicerki ze skóry naturalnej
- W garnuszku doprowadzić do wrzenia 200 ml oleju lnianego, odstawić do ostudzenia. Olej przelać do butelki, połączyć z 200 ml octu, dobrze wymieszać. Preparat nanosić na stare wysuszone, pękające już skórzane obicie za pomocą czystej ściereczki.
- Skórzane obicie na starych meblach (antykach) pielęgnuje mleko z terpentyną. Do 500 ml letniego mleka dodać łyżkę (15 ml) terpentyny, wymieszać, wetrzeć w skórzaną tapicerkę. Następnie wetrzeć małą ilość oleju lnianego.
Jak wyczyścić i czym wyczyścić skórzane obicia?
Tapicerki ze skóry naturalnej nie wolno czyścić środkami rozpuszczającymi tłuszcz, np. płynem do mycia naczyń, ponieważ wysuszają one skórę. Do czyszczenia plam na skórze naturalnej nie nadają się mleczka do czyszczenia, bo zawierają substancje ścierne. Rozpuszczalniki, terpentyna, spirytus, benzyna, aceton i lakier do paznokci bardzo szkodzą skórzanej tapicerce fotela czy kanapy. Podobnie pasta do pielęgnacji butów i podłóg. Czyszcząc skórę nigdy nie powinno się jej mocno trzeć, zwłaszcza jeśli jest mokra.
Brud, zwłaszcza jeśli zawiera kwaśne substancje, łatwo wsiąka w głąb skóry. Dlatego trzeba szybko usuwać zabrudzenia, nie dopuścić do zaschnięcia plamy, ostrożnie dobierając środek czyszczący. Trudne do usunięcia ze skóry naturalnej są plamy z potu (zwłaszcza osób chorych i zażywających leki), nikotyny i farby dżinsów.
Warto pomyśleć o dopasowanym pokrowcu na skórzany fotel czy kanapę, aby uniknąć czasem trudnych decyzji, jak i czym wyczyścić skórzaną tapicerkę fotela, kanapy, sofy…
Domowe środki do czyszczenia skórzanej tapicerki
- Lekkie zabrudzenia na skórze naturalnej usuwa szare mydło (można je kupić w aptece) rozpuszczone w letniej destylowanej wodzie. Aby skóra nie wchłaniała wody najlepiej użyć tylko pianę. Szare mydło nie ma szkodliwych barwników i zapachów, ma neutralne pH, więc nie wysusza skóry. Zwykłe delikatne mydło do pielęgnacji skóry można wykorzystać tylko sporadycznie do czyszczenia brudu na skórzanym obiciu.
- Bardzo dobra jest piana z detergentu do prania wełny. Pianę trzeba zetrzeć ściereczka zmoczona w czystej wodzie, skórę wytrzeć do sucha.
- Zabrudzoną tapicerkę z gładkiej skóry zmywa się wilgotnymi chusteczkami do pielęgnacji (najlepiej dla niemowląt, są bez alkoholu).
- W tłustą plamę na skórzanym obiciu wetrzeć sztywną pianę z białka. Po jakimś czasie zetrzeć ją, skórę przetrzeć wilgotną ściereczką i wysuszyć.
- Skórę anilinową, wrażliwą na przemoczenie, czyści się ściereczką zwilżoną spirytusem (20 %) rozcieńczonym wodą.
- Suche plamy na skórze naturalnej szorstkiej (zamsz, nubuk, skóra welurowa, suede) zetrze bardzo drobny papier ścierny albo pilnik do paznokci. Brudny nubuk wyczyści woda z szarym mydłem (myć rzadko, bo mydło wysusza skórę).
- Płytkie zadrapania na skórzanym fotelu, kanapie zatuszuje oliwa. Trzeba nanieść ją na rysę patyczkiem do ucha i delikatnie polerować miękką ściereczką. Kiedy rysy znikną zetrzeć oliwę ze skóry.
- Świeże plamy po długopisie na skórze gładkiej usuwa się za pomocą papierowej taśmy malarskiej. Następnie resztki tuszu rozpuści spirytus salicylowy, korektor do długopisów, tłuste mleko. Tusz rzadko schodzi od razu, potrzebny jest czas. Starych plam po tuszu długopisu i plam po atramencie na skórze nie usunie się całkowicie. Dopiero po jakimś czasie częściowo wyblakną, zetrą się.
- Ślady markera na skórzanej tapicerce czyści się dobrym zmywaczem do paznokci bez acetonu.
- Niewielkie plamy po dżinsach na skórzanej tapicerce fotela czy kanapy pomoże usunąć szkolna miękka biała gumka.
- Małe trudne plamy na fotelu czy kanapie ze skóry usunie czysty lakier do włosów.
- Niewielkie ślady pleśni na powierzchni skórzanego obicia usuwa się silnym spirytusem. Po całkowitym oczyszczeniu i wysuszeniu kawałka skóry wetrzeć olej. Ocet usuwa pleśń, ale może stanowić pożywkę dla jej resztek na skórze.
- Zapach stęchlizny na skórzanej tapicerce można usunąć przecierając ją szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem spirytusu.
Rada: W sklepie jeździeckim można dostać gotowe mydełka do czyszczenia siodła, które sprawdza się w czyszczeniu nawet mocno brudnej ciemnej tapicerki z naturalnej skóry (najpierw przeprowadzić próbę, bo mydło może rozmazać plamę). Czasem resztki brudu trzeba usunąć bardzo delikatnym papierem ściernym.
Rady jak usunąć plamy ze skórzanej tapicerki znajdują się w artykułach:
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki? Plamy C-J.
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki? Plamy K-L.
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki? Plamy M-P.
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki? Plamy S-W.
Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce… cz. 1.
Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce… cz. 2.
Usuwanie plam pochodzenia biologicznego na tapicerce… cz. 3.
Znajomy polecił mi zapastowanie fotela z gładkiej skóry dobrej jakości pastą do butów. Podobno dobrze konserwuje, czy to prawda?
Pasta do butów wysusza skórzaną tapicerkę mebli. Poza tym brudzi ubranie.
Pozdrawiam, Mama Dobra Rada
Prawda mnie też tak ktoś poradził i miałam problem
To nie buty!
Witam chciałabym się dowiedzieć jaka proporcja octu i oliwy do czyszczenia skóry?
2 części oliwy i 3 części octu, ale najpierw trzeba przeprowadzić próbę reakcji skóry na mieszankę w niewidocznym miejscu.
Spirytus pomógł usunąć zapach na starym skórzanym podnóżku, dziękuję
Bardzo dobry artykuł. Godny przeczytania. Sposoby bardzo mi pomogły
Bardzo się cieszę, że porady są przydatne.
POMOCY! Dostałam fotel z grubej ciemnobrązowej skóry. Wymyłam wodą z mydłem, wszystko ładnie wyschło. skórzana tapicerka brzydko pachnie bo fotel stał w piwnicy. Jest jakiś sposób na stęchły zapach? Perfumy?
Perfumy mogą tylko zaszkodzić. Tapicerkę trzeba najpierw porządnie wytrzepać, wilgotną ścierką albo trzepaczką do dywanów, jeśli skóra jest gruba i mocna. Brzydki zapach skórzanej tapicerki wchłonie soda oczyszczona, trzeba posypać grubą warstwą cały fotel, przykryć dużym prześcieradłem i zostawić na kilka dni. Odkurzyć dokładnie. W ciemnobrązową skórę wciera się mocny napar ze świeżo zmielonej kawy, jest sprawdzonym nieszkodliwym środkiem, ale tapicerka długo pachnie kawą.
Witam,
czym wyczyścić bialą kanapę z eco skóry ?
jest po prostu lekko zabrudzona…
Ekoskórę przeciera się lekko wigotna ściereczką, brud usuwa sie łatwo nawilżającą chusteczką dla niemowląt.
Witam, posiadam fotel skórzany który siedział przez bardzo długi czas w zawilgoconym miejscu, przez co teraz siadając na nim czuć bardzo nieprzyjemny zapach. Był już kilka razy odkurzony, przemyty wodą, nieprzyjemny zapach powraca. Czy koncentrat wody z octem byłby odpowiedni czy koniecznie dodać do tego oliwę? Czy może wcześniej wspomniana soda oczyszczona?
Najlepiej zacząć od wysypania sporej ilości sody oczyszczonej, która dotrze do wszystkich zakamarków. Czynność można powtórzyć. Szczegóły są w odpowiedziach z 13 sierpnia 2019 i 14 grudnia 2019. Do usuwania zapachów dobry jest spirytus, ale naniesiony na dużą powierzchnię skóry bardzo wysusza ja i niszczy.
Pięknie, dziękuję za szybką odpowiedź 🙂