Rady jak prać obrus i bieliznę stołową
Obrus, serwetka, bieżnik…
Rady jak prać obrus bawełniany, obrus haftowany, obrus z koronką i ozdobami, obrus szydełkowany, obrus z kordonku, obrus lniany, obrus jedwabny, obrus z poliestru, obrus z wiskozy, obrus plamoodporny, obrus z ceraty, serwetkę, bieżnik…
Jak rozjaśnić kolor a jak zapobiec szarzeniu białego obrusa? Jaki wybielacz wybrać? Przepis na domowy wybielacz. Przepis na domowy krochmal do obrusów. Przechowywanie czystej bielizny stołowej.
Serwetki, obrusy, bieżniki… Wykorzystuje się je do dekoracji jadalni lub kuchni ponieważ dodają elegancji i powagi nawet zwykłej kolacji.
Ich dobór zależy od gustu gospodyni, jej nastroju, a także od wyglądu całego pomieszczenia. Ale trzeba przyznać, że to śnieżnobiałe obrusy i serwety tak pięknie pasują do wnętrz każdej kuchni czy jadalni o różnym stylu, ożywią nawet nudne pomieszczenie. Aby zachować dobry efekt należy stale dbać o ich czystość. Wiele osób lubi biel lecz nie zawsze jest możliwe zachowanie jej świeżego wyglądu, a powodem tego są stale pojawiające się plamy, które często trudno usunąć.
Ważna jest również właściwa pielęgnacja bielizny stołowej.
Jak prać obrus biały i kolorowy?
Nowe obrusy (zwłaszcza z bawełny) trzeba wyprać przed pierwszym użyciem, aby usunąć resztki poprodukcyjne i wypłukać nadmiar farby. Przed praniem należy posortować bieliznę stołową według koloru i składu tkaniny. Pierze się ją zawsze osobno z dodatkiem odpowiednich detergentów dobrej jakości. Podczas prania obrusów kolorowych z białymi, nawet jeśli te pierwsze nie brudzą wody, te drugie nieuchronnie szarzeją i tracą śnieżnobiały wygląd.
Białe obrusy są często powlekane rozjaśniaczami optycznymi, które podczas prania przenoszą się na inne tkaniny. Do kolorowych obrusów i serwetek używa się proszków dla kolorowych tkanin. Pomagają zachować jasność koloru, nie zawierają chloru i innych składników wybielających.
Nieświeże obrusy i serwety nie powinny czekać długo na pranie, inaczej brud utrwali się i stracą ładny wygląd. Okruchy należy strzepnąć. Plamę na obrusie najlepiej usunąć od razu, np. niewielką ilością wody i detergentu lub mydła żółciowego, następnie wyprać zanim plama wyschnie. Jeśli obrusy są mocno zabrudzone, może być konieczne ustawienie cyklu prania wstępnego. Jeśli obrus nie ma etykiety lepiej wybrać delikatny program prania. Kolorową, lekko zabrudzoną bieliznę stołową pierze się zwykle w temperaturze 30°C – 40°C, białą bieliznę stołową w temperaturze 40°C – 60°C.
Nowoczesne pralki ważą pranie i automatycznie dozują odpowiednią ilość wody. Nie powinno się przepełniać pralki, aby uniknąć pogniecenia bielizny stołowej i uszkodzeń wskutek ścierania. Lepiej zapełnić pralkę obrusami tylko w 1/3.
Dobra rada: mokre tkaniny są jest mniej odporne na rozdarcie niż suche, dlatego powinno się je zawsze ostrożnie wyjmować z pralki.
Jak rozjaśnić kolor albo zapobiec szarzeniu białego obrusa? Jak usunąć zażółcenia na obrusie?
Częste pranie może również powodować blaknięcie koloru, poszarzenie lub żółte przebarwienia na obrusie. Dlatego nie poplamiony obrus warto tylko odświeżyć.
Białe obrusy z delikatnych tkanin odświeża się w wodzie z dodatkiem wody utlenionej a pierze z dodatkiem torebki sody oczyszczonej.
Starym sposobem na żółknięcie obrusa jest moczenie go w zsiadłym mleku przez kilkanaście godzin, wypranie i wysuszenie w słońcu.
Aby biały obrus nie szarzał stosuje się ocet i sodę oczyszczoną. W cieplej wodzie trzeba rozpuścić sodę oczyszczoną, wlać ocet (im większe stężenie składników tym lepiej). W płynie moczyć poszarzały obrus bawełniany, lniany lub z włókien syntetycznych przynajmniej przez 12 godzin.
Mocno poszarzałe białe obrusy wybiela się.
Jaki wybielacz wybrać?
Przy wyborze środka wybielającego trzeba koniecznie przeczytać, do jakich tkanin można go użyć. Wybielacz doskonale nadaje się do wybielania mocnych tkanin, takich jak bawełna i len, ale w przypadku tkanin syntetycznych jest po prostu szkodliwy. Nadtlenek wodoru, czyli znana woda utleniona pomoże szybko i niedrogo wybielić tkaniny o dowolnym składzie. Do odplamiania kolorowych lub delikatnych obrusów stosowane jest mydło żółciowe lub odplamiacz enzymatyczny.
Przepis na domowy wybielacz dla obrusów
W wiadrze z gorącą wodą rozpuszcza się 2 łyżki amoniaku i 2 łyżki nadtlenku wodoru 3%. Jasny lniany obrus moczy się w tej mieszance przez pół godziny, następnie dokładnie płucze w czystej wodzie.
Wyprany biały obrus z mocnego materiału wybiela się gotując go w wodzie z dodatkiem proszku do prania i perhydrolu (skoncentrowany nadtlenek wodoru). Trzeba uważać żeby nie poparzyć się.
Według rodzaju składnika aktywnego wybielacze dzieli się na zawierające chlor lub tlen.
Wybielacz chlorowy
Nowoczesne wybielacze zawierające chlor to złożone kompozycje do wybielania optycznego o działaniu dezynfekującym. Wybielacze chlorowe są tańsze niż inne środki jednak mają szereg wad – przy ciągłym stosowaniu tkanina rozrzedza się i stopniowo niszczy. W przypadku jedwabiu, materiałów syntetycznych czy wełny wybielacz chlorowy niszczy je znacznie szybciej niż tkaniny bawełniane. Nie nadaje się do użycia w pralce razem z proszkiem do prania. Poza tym chlor może powodować alergie.
Wybielacz tlenowy
Wybielacze tlenowe są mniej agresywne chemicznie i nie niszczą struktury tkaniny. Można je stosować do tkanin wełnianych, jedwabnych i delikatnych syntetyków. Ponadto wybielacze tlenowe nadają się nawet do kolorowych ubrań – odświeżają i rozjaśniają kolory tkaniny. Wybielaczem tlenowym można prać w pralce także w niskich temperaturach (30°C-40°C). Wywołuje znacznie mniej alergii niż inne typy środków wybielających. Wadą wybielaczy tlenowych jest ich stosunkowo wysoka cena. Wybielacz tlenowy w płynie ma krótki okres trwałości, przy dłuższym przechowywaniu traci swoje właściwości.
Dobra rada: przed wybielaniem obrusów, serwet i bieżników najpierw pierze się je. Dotyczy to każdego rodzaju środka wybielającego.
Krochmalenie obrusa
Krochmalone obrusy wyglądają elegancko i są też znacznie mocniejsze. Do krochmalenia najlepiej jest użyć zwykłej skrobi – najlepsza jest skrobia ziemniaczana i ryżowa (skrobi kukurydzianej nie zaleca się). Jeśli chce się usztywnić małe serwetki, stosuje się cukier zamiast skrobi. Przed krochmaleniem obrus powinien być wyprany, detergenty dokładnie wypłukane.
Przepis na domowy krochmal do obrusów
Wymieszać 2-4 łyżki skrobi w szklance chłodnej wody tak aby nie było grudek (grudki można przetrzeć przez sitko). Dodać do 3-5 l wrzącej wody w garnku, wymieszać i po zawrzeniu zdjąć z ognia (nie gotować). Płyn wlać do miski, włożyć suchą tkaninę i mieszać, aby krochmal równo pokrył powierzchnię obrusa. Wycisnąć w rękach lub odwirować w pralce (nie płukać!).
Dobra rada: do obrusa krochmal trzeba dodatkowo rozcieńczyć wodą inaczej będzie zbyt sztywny; tylko serwetki krochmali się w gęstszym krochmalu.
Bieliznę stołową można też zanurzyć w wodzie w której gotowały się 4 łyżki białego ryżu (oczywiście bez przypraw). Gęstą wodę po ryżu rozcieńcza się czystą wodą w proporcji przynajmniej 1:1.
Jak prać obrus, serwetkę, bieżnik?
Przed praniem trzeba sprawdzić na wszytej etykietce, z jakiego materiału (mieszanki) jest wyprodukowana bielizna stołowa.
Jak prać obrus bawełniany?
Po zakupie obrus bawełniany należy wymoczyć w zimnej wodzie, a następnie oddzielnie wyprać. W ten sposób usuwa się pozostałości po procesie produkcji i przywraca normalny kształt tkaniny.
Białe obrusy bawełniane można prać w najwyższej temperaturze i wybielić dowolnym środkiem, dlatego z łatwością usunie się z nich nawet uporczywe plamy. Kolorowy pierze się w temperaturze 60° C. Obrus bawełniany wchłania dużo wody, dlatego pralkę napełnia się tylko do połowy i nie stosuje programów oszczędzających wodę. Materiały z czystej bawełny i lnu można usztywnić krochmalem. Krochmal jest dodawany do ostatniego płukania programu prania zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dozowania. Jeśli pralka ma program „Krochmalenie”, krochmal w płynie można wlać bezpośrednio do bębna pralki. Obrus z bawełny 100% prasuje się w temperaturze 220°C (3 kropki na żelazku).
Jak prać obrus haftowany, obrus z koronką i ozdobami?
Delikatne obrusy z haftem, frędzlami, perełkami lub koronką najlepiej prać w siatce do prania lub poszewce na poduszkę w programie do prania ręcznego lub delikatnego prania w temperaturze 30°C – 40°C, oczywiście bez wirowania.
Jak prać obrus szydełkowany, obrus z kordonku?
Przed praniem plamy moczy się płynem do prania, następnie delikatny obrus zrobiony na szydełku wkłada się do worka do prania albo do zamykanej powłoczki na poduszkę. Pierze się w programie dla delikatnych tkanin w temperaturze 40°C bez wirowania. Delikatne wyroby lepiej wyprać ręcznie bez tarcia i wyżymania.
Jak prać obrus lniany?
Lniany obrus ma wiele zalet, jest niezwykle wytrzymały i odporny na rozdarcia, zachowuje kształt nawet po praniu, nie niszczą go mole. Jego długie włókna nie wchłaniają łatwo zabrudzeń a plamy można łatwo zmyć. Naturalny lniany obrus można prać w temperaturze do 60°C, nie skurczy się. Prasuje się na lewej stronie kiedy jest jeszcze wilgotny (!), w najwyższej temperaturze – wtedy znów będzie gładki.
Jak prać obrus jedwabny?
Jedwabne obrusy oddaje się do czyszczenia lub pierze w temperaturze nie przekraczającej 30°C.
Jak prać obrus z poliestru?
Syntetyczna bielizna stołowa nie wymaga prania wstępnego. Obrusy wykonane z poliestru są bardzo łatwe w pielęgnacji – prawie się nie gniotą, są mniej podatne na poplamienie i zachowują żywe kolory. Lekko zabrudzony obrus z poliestru pierze się w temperaturze do 40°C, natomiast poplamiony zwykle można prać w temperaturze do 60°C. Obrus z poliestru i obrus z mieszanki bawełny z poliestrem prasuje się w niskiej temperaturze (110°C lub kropka na żelazku). Ponieważ włókno poliestrowe łatwo topi się najpierw prasuje się tkaninę na lewej stronie, aby sprawdzić czy temperatura nie jest zbyt wysoka.
Jak prać obrus z wiskozy?
Wiskoza nazywana jest sztucznym jedwabiem, ponieważ jest miękka i ma jedwabisty połysk.
Obrusy wiskozowe są znacznie tańsze niż obrusy jedwabne. Można je prać w temperaturze do 40°C w programie dla delikatnych tkanin (przy niewielkich obrotach), prasuje się w niskiej temperaturze.
Jak prać obrus plamoodporny?
Plamoodporne obrusy szyje się z poliestru i pokrywa cienką warstwą teflonu, dzięki czemu rozlane płyny nie wsiąkają w materiał, tylko pozostają na jego powierzchni, więc łatwo da się je zetrzeć ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Ich odporność na zabrudzenia też jest całkiem wysoka. Niestety na obrusach plamoodpornych mogą powstać plamy jeśli nie będą one prawidłowo pielęgnowane. Warstwa ochronna utrzymuje się na tkaninie do kilkudziesięciu prań, po czym stopniowo traci na trwałości. Plamoodpornych obrusów powlekanych np. warstwą akrylu nie wolno prać w detergentach dla wełny, z dodatkiem środka zmiękczającego ani zawierającego wybielacze czy chlor. Uniknie się sklejania włókien, zniszczenia powłoki ochronnej lub samej tkaniny. Plamoodporne obrusy powlekane warstwą ochronną pierze się w temperaturze 40°C prasuje się zawsze na lewej stronie, tzn. spodem do góry!
Jak prać obrus z ceraty?
Bardzo wytrzymałe obrusy mają powłokę PVC, którą można łatwo wyczyścić wilgotną szmatką. Jest idealny na stół w kuchni, zwłaszcza kiedy w domu są małe dzieci, albo do ogrodu. Obrusy ogrodowe wykonane z poliestru lub akrylu prawie nie wchłaniają wody – dlatego łatwiej jest je wypłukać ręcznie w wannie.
Przechowywanie czystej bielizny stołowej
Aby przechowywać świeżo wypraną i wyprasowaną bieliznę stołową, zawiesza się ją w szafie luźno złożoną wzdłuż na wieszaku na spodnie.
Artykuły powiązane:
Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i ubraniach (A-H).
Usuwanie plam po posiłkach na obrusach i ubraniach (J-L).