Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy S-Ż

Świeże i stare plamy po kosmetykach cz. 4

 

Rady jak usunąć plamy po kosmetykach: plama ze szminki, plama z tuszu do rzęs, plama z wody po goleniu, plama po żelu pod prysznic…

Jak wyczyścić plamę ze szminki do ust na ubraniu?
Szminka zawiera tłuszcze i zawsze zostawia trudne do usunięcia plamy. Trzeba uważać, aby czyszcząc nie powiększyć powierzchni plamy i nie wetrzeć szminki we włókna materiału. Nigdy nie używać do jej usuwania wody (zwłaszcza gorącej) i nie dopuścić do wyschnięcia plamy.
Po delikatnym zebraniu resztek białą bawełnianą ściereczką lub papierem toaletowym, zalać plamę wysokoprocentowym alkoholem i wypłukać ciepłą wodą. Nie trzeć!

 1. Zabrudzone szminką miejsce na kolorowym materiale wypłukać ciepłą wodą i zalać delikatnym szamponem do włosów. Nie trzeć, lecz przyłożyć do poplamionego miejsca białą bawełnianą chustkę, w którą wsiąknie płyn z resztkami szminki. Wypłukać ciepłą wodą i wyprać.
 2. Plamę po szmince do ust na białym materiale wypłukać ciepłą wodą i zalać dobrym płynem do naczyń. Resztki plamy usunąć z materiału szamponem.
 3. Plamę ze szminki do ust na białym materiale spryskać pianką do golenia bez mentolu i in. dodatków (wcześniej zrobić próbę w niewidocznym miejscu). Nie trzeć, lecz wypłukać ciepłą wodą z dodatkiem sodki i wyprać.
 4. Plamę ze szminki spryskać lakierem do włosów, po 10 minutach materiał wyprać.
 5. Plamy po szmince można usunąć z jedwabiu lub innej delikatnej tkaniny rozcieńczonym spirytusem. Nie trzeć, lecz przyłożyć do poplamionego miejsca nasączoną nim białą bawełnianą chustkę. Następnie wypłukać czystą wodą i wyprać.
 6. Resztki plamy ze szminki na mocnym białym materiale delikatnie oklepać watą nasączoną wybielaczem lub benzyną, lecz wcześniej wykonać próbę w mało widocznym miejscu. Następnie wypłukać czystą wodą i wyprać.
 7. Do plamy ze szminki do ust na mocnej tkaninie przyłożyć tampon z waty nasączony benzyną do czyszczenia lub wywabiaczem do plam (wcześniej wykonać próbę). Wypłukać i wyprać.
 8. Uporczywe plamy po szmince czyścić alkoholem metylowym (wcześniej wykonać próbę), a następnie uprać w roztworze płynnego detergentu z salmiakiem.
 9. Świeże plamy ze szminki do ust opryskać lakierem do włosów. Wcześniej wykonać próbę w mało widocznym miejscu. Po 10 minutach wypłukać czystą wodą i wyprać.
 10. Stare i wysuszone plamy po szmince trudno usunąć z ubrania. Zabrudzone miejsce skropić olejkiem eukaliptusowym, nie trzeć lecz przyłożyć białą ściereczkę. Wcześniej wykonać próbę w mało widocznym miejscu.
 11. Na tkaninie ze sztucznych włókien wysuszony lub stary ślad po szmince do ust można rozpuścić nakładając na pół godziny wazelinę. Nie trzeć, lecz przepłukać ciepłą wodą i moczyć w ciepłej wodzie z płatkami mydlanymi.
 12. Zaschnięte plamy ze szminki trzeba najpierw zwilżyć gliceryną, następnie wyprać w mydlanej wodzie lub odpowiednim dla tkaniny detergencie.

Oporne plamy po szmince na jasnych materiałach można czyścić wodą amoniakalną (konieczna próba i ostrożność).

Jak usunąć plamę z tuszu do rzęs na odzieży?
Plama po tuszu do rzęs nie powinna zaschnąć, gdyż wtedy jest trudno ją usunąć z materiału.

Zabrudzenie po tuszu do rzęs przepłukać ciepłą wodą, a następnie wyczyść miejsce gorącą gliceryną lub kwasem octowym przykładając nasączoną nimi bawełnianą białą ściereczkę.

 1. Na plamę z tuszu do rzęs przyłożyć wacik z benzyną. Jeśli plama całkowicie nie zejdzie, polać ją płynem do mycia naczyń. Po 30 minutach materiał wyprać w odpowiednim środku piorącym.
 2. Miejsce z wyschniętą już plamą po tuszu do rzęs moczyć w wodzie z płatkami mydlanymi (najlepiej przez noc) i wyprać.
 3. Do świeżej plamy z tuszu do rzęs przyłożyć watę nasączoną płynem do demakijażu oczu.

Czym wyczyścić plamę z wody po goleniu na ubraniu?
Plamy po wodzie po goleniu usunąć z materiału rozcieńczonym letnia wodą czystym spirytusem.

Czym usunąć plamy po żelu pod prysznic na ręczniku? 
Żel pod prysznic zawierający polyquaternium-7 z akrylamidem zostawia plamy niemożliwe do usunięcia nawet przez wybielacz, jeśli materiał zostanie wyprany, ponieważ substancja wchodzi w reakcję w kontakcie z mydłem lub proszkiem do prania.

 1. Najlepiej jest zapobiegać powstaniu plamy całkowicie spłukując ją czystą wodą z materiału.
 2. Powstałą plamę po żelu pod prysznic tylko częściowo usunie odbarwiacz (może uszkodzić tkaninę) lub pranie w 95°C z proszkiem zawierającym wybielacz.

Artykuły powiązane:
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy A-F.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy K-L.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy M-P.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy S-Ż.

Inne porady dotyczące sposobów usuwania plam po kosmetykach na tapicerce i dywanie w artykułach umieszczonych w zakładce Plamy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *