Domowe przetwory z derenia jadalnego dla zdrowia

Rady, jak wykorzystać terapeutyczne właściwości owoców derenia w przetworach na zimę

Przepisy na przetwory z derenia o terapeutycznym działaniu: kompot z derenia;  konfitura z derenia dla dzieci; dżem z derenia; dżem z derenia z tymiankiem i wódką; dżem z derenia z białym winem do słoików na zimę…
Dojrzałe owoce derenia jadalnego, derenia właściwego (Cornus mas) mają ciemno-czerwony, nawet bordowy kolor, są miękkie, słodkie i lekko kwaskowe. Najsmaczniejsze są pod koniec lata i w październiku, kiedy same opadają już z gałęzi. Dlatego zbiera się je przez otrząsanie (na ziemi pod krzewem warto rozłożyć folię lub koc). Przetwory z derenia mają piękny kolor i aromat. Powinno się je przygotowywać w emaliowanych i szklanych naczyniach, rozgniatać drewnianą pałką, mieszać drewnianą łyżką, ponieważ w kontakcie z metalem tracą część unikalnych wartości odżywczych. Ponieważ dereń w stanie dzikim występuje w Polsce na niewielkich obszarach, przetwory na zimę można przygotować z owoców derenia jadalnego uprawianego w ogrodzie, które również są bogate w kwas askorbinowy, rutynę, kwasy organiczne, składniki mineralne i substancje biologicznie czynne.
Do przygotowania domowych przetworów z derenia wykorzystuje się owoce w pełni dojrzałe, nigdy nie niedojrzałe czy przejrzałe. Dżemy, konfitury, kompoty i nalewki z derenia mają lepszy smak po kilku tygodniach po ich przygotowaniu. Gotowane owoce można spożywać z pieczywem, wykorzystać do przygotowania deserów, sosów do pieczeni, sałatek lub do lodów, sera. Owoce derenia zamknięte w słoikach zachowują swoje właściwości terapeutyczne. Powinno się je gotować w emaliowanym lub szklanym naczyniu, mieszać i przekładać drewnianą łyżką do słoików (wcześniej wymytych i wygotowanych). Aby domowe przetwory nie psuły się, brzegi słoików trzeba wytrzeć do sucha, słoiki szczelnie zamknąć. Pokrywki muszą być wymyte, sparzone wrzątkiem i suche (wytarte ręcznikiem papierowym). Słoiki z przetworami z derenia powinno się przechowywać w ciemnym miejscu, aby nie traciły swoich właściwości i koloru.

Przepisy na domowe przetwory z derenia dla zdrowia

Kompot z derenia dla wzmocnienia organizmu w osłabieniu, stresie, na gorączkę
Składniki:
0,5 kg owoców derenia
10 dag cukru
1,5 l wody
Dojrzałe owoce derenia wymyć, wsypać do emaliowanego garnka, przykryć i podgrzewać na małym ogniu. Kiedy kompot zacznie wrzeć, dodać cukier. Gotować nie dłużej niż przez 10 minut. Wrzący przelać do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zakręcić. Słoiki z kompotem z derenia postawić do góry dnem do ostygnięcia. Kompot z derenia ma jasną barwę, kwaśny smak i lekki przyjemny zapach.
Dobra Rada: dla podniesienia walorów smakowych gotować owoce derenia z jabłkami i gruszkami w stosunku 1:1:1. 

Konfitura z derenia dla dzieci, na biegunkę, na obniżenie gorączki podczas infekcji wirusowej
Składniki
1 kg owoców derenia
20 dag cukru
500 ml wody
cytryna
Wybrać dojrzałe, duże i mięsiste owoce derenia, których miąższ dobrze odchodzi od pestki. Owoce dokładnie wymyć w ciepłej wodzie, usunąć z nich pestki.
Zagotować wodę, wsypać do niej owoce derenia i gotować je tylko przez kilka minut. Następnie przekładać je łyżką cedzakową na sito, sito włożyć do zimnej wody. Zagotować 0,5 l wody w emaliowanym rondlu, rozpuścić w niej cukier, rondel zdjąć z gazu. Szybko przełożyć owoce derenia, wymieszać, rondel przykryć.
Po 2 godzinach owoce w rondlu doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu przez kwadrans mieszając. Zdjąć różową pianę. Dodać sok z cytryny przecedzony przez sitko, gotować jeszcze przez 5-10 minut. Wrzącą konfiturę z derenia przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Dla dzieci można przygotować napój z konfitury z derenia, doskonale obniża gorączkę także podczas ospy, odry.

Dżem z derenia na hemoroidy, oczyszczenie jelit
Składniki
2 kg owoców derenia
pół szklanki cukru pudru
woda
Zdrowe, dojrzałe owoce derenia wymyć w ciepłej wodzie, odrzucić ogonki. Przełożyć do rondla, dodać 3 łyżki wody, doprowadzić do wrzenia pod przykryciem. Zmniejszyć ogień i gotować przez 20 minut zdejmując pianę. Wsypać cukier, gotować bez pokrywki przez 5-7 minut mieszając drewnianą łyżką. Wrzący dżem z derenia przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia. Przy hemoroidach spożywać razem z drobnymi pestkami (nie rozgryzać ich).

Dżem z derenia z wanilią na wzmocnienie
Składniki
1 kg owoców derenia
pomarańcza
20 dag cukru
pół strąka wanilii
Wybrać takie owoce jak na konfiturę z derenia, wymyć w ciepłej wodzie, przełożyć na sito. Nie drylować. Przełożyć do emaliowanego garnka, rozgnieść drewnianym tłuczkiem, zasypać cukrem, przykryć. Po kilu(nastu) godzinach, kiedy puszczą sok, doprowadzić do wrzenia. Dodać sok z pomarańczy, cukier, wyskrobane ziarenka wanilii do smaku, wymieszać. Gotować na małym ogniu przez 20-30 minut. Wrzący dżem z derenia włożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia. Dżem z derenia przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Dżem z derenia z tymiankiem i wódką na zimę
Składniki
1 kg owoców derenia (waga po oczyszczeniu)
3 łyżki cukru pudru
2 gałązki tymianku
pomarańcza
50 ml wódki żytniej
Owoce derenia z tymiankiem dusić w soku z pomarańczy na małym ogniu przez około 20 minut. Tymianek usunąć, odłożyć kilka owoców derenia, resztę przetrzeć przez sito. Mus przełożyć do rondla, dodać odłożone owoce bez pestek, cukier, wódkę i doprowadzić do wrzenia mieszając. Dżem gotować przez 5 minut mieszając. Nie przypalić. Wrzący dżem z derenia przełożyć do słoików, wytrzeć brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem. Przechowywać w ciemnym i zimnym miejscu. Dżem dojrzewa do spożycia jeszcze przez 3-4 tygodnie. Dżem z derenia z tymiankiem i wódką podjadać w zimne dni dla wzmocnienia i poprawy trawienia.

Dżem z derenia z białym winem na zimę dla poprawy trawienia
Składniki
1 kg owoców derenia
20 dag cukru
0,5 l wina białego, wytrawnego lub półwytrawnego
Wybrać zdrowe, mocno dojrzałe owoce derenia, których pestki łatwo odchodzą od miąższu, dokładnie wymyć. Usunąć ogonki, liście i pestki. Owoce przełożyć do rondla, dodać cukier i wino. Doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu, gotować na mniejszym przez około 20 minut mieszając drewnianą łyżką, aż dżem z derenia zgęstnieje. Wrzący przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki postawić do góry dnem do ostygnięcia.

Artykuły powiązane: 
Domowe przetwory z derenia bez cukru.
Nalewki z derenia. 

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Dodaj do zakładek Link.

7 odpowiedzi na „Domowe przetwory z derenia jadalnego dla zdrowia

 1. Darek komentarz:

  Nasz dereń ma drobne owoce i wszystkie zjedliśmy na surowo. Nie wyobrażam sobie żeby gotować dżem z owoców, które prawie nie maja miąższu.

 2. Andrzej komentarz:

  W okolicy rosną duże krzewy derenia z czarnymi owocami. Znajomi twierdzą, że to ozdobna odmiana derenia z jadalnymi owocami, czy można przygotować z nich nalewkę?

  • Mama Dobra Rada komentarz:

   To może być pospolity w naszym kraju dereń świdwa. Jego owoce są jadalne, ale tylko wtedy, kiedy całkowicie dojrzeją. Niektórzy przygotowują z jego owoców dżemy, o nalewce ze świdwy nie słyszałam. Mam w ogrodzie taki krzew, ale owoce zostawiam dla ptaków.

 3. Daria komentarz:

  Nasz młody dereń w tym roku nieśmiało zakwitł, mam nadzieję, że w przyszłym roku będą już owoce. Dziękuję za przepisy, jak zawsze nietuzinkowe. Serdecznie pozdrawiam.

  • Mama Dobra Rada komentarz:

   Dereń potrzebuje do zapylenia drugiego krzewu/drzewa, najlepiej innej odmiany. Samotny może nie owocować. Pozdrawiam

 4. Lejlo komentarz:

  Dereń to jakiś cud natury, czy jak to nazwać…
  Jest pyszny i okrutnie zdrów, od kiedy zagościł w naszej diecie samopoczucie 500+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.