Trawnik Kalendarz prac: wiosna – lato – jesień – zima
Pielęgnacja trawnika cz. 2
Jak i kiedy nawozić trawnik? Koszenie, podlewanie trawnika przez cały rok. Wertykulacja trawnika. Pielęgnacja trawy zimą. Jak dbać o trawnik po zimie?
Dobrze utrzymany trawnik jest dekoracją domu i działki. Sprawia, że otoczenie jest przytulne, estetyczne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jednak początkujący ogrodnicy powinni wiedzieć, że trawnik jest dość wybredny. Pielęgnacja trawnika jest pracochłonna i trwa prawie przez cały rok. Trawnik wymaga stałej opieki, lecz o każdej porze roku pielęgnacja trawnika przebiega inaczej.
Jak dbać o trawnik na wiosnę?
Wiosna to czas przygotowania trawnika do aktywnego użytkowania. Nie powinno się spieszyć, trzeba poczekać, aż gleba z wierzchu wyschnie, aby wczesnymi zabiegami nie zaszkodzić trawie. Trawnik po zimie jest osłabiony, dlatego pielęgnacja trawnika wiosną rozpoczyna się od usunięcia śmieci, kamieni, połamanych gałązek i gnijących resztek roślinnych: liści, chwastów, trawy. Dopiero pod koniec kwietnia, na początku maja można pierwszy raz skosić trawę, a właściwie ściąć jej końcówki. Wiosną trawę kosi się tylko wysoko ale za to często, aby osłabić rosnące w niej chwasty. Wiosna to najlepszy okres do napowietrzenia gleby przez aerację. Wiosną koniecznie powinno się nawieźć trawnik nawozem zawierającym azot.
Jak prawidłowo nawozić trawnik?
Dopiero po oczyszczeniu trawnika wiosną można przystąpić do nawożenia. Na świeżo nawiezioną glebę można dosiać trawę na gołych obszarach, czyli naprawić trawnik. Najbardziej praktyczną opcją jest wysianie wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Wiosną najważniejsze są nawozy zawierające azot, przez cały okres wegetacji trawy można stosować nawozy fosforowe i potasowe.
Najważniejsza zasada prawidłowego nawożenia trawnika brzmi: przy stosowaniu nawozu gleba powinna być lekko wilgotna, a trawa sucha. W okresie bezdeszczowym trzeba najpierw dobrze podlać trawnik i zaczekać. Dopiero kiedy trawa wyschnie można wysypać lub wylać nawóz, następnie podlać trawę, aby spłukać nawóz ze źdźbeł (może je spalić). Wraz z wodą nawóz trafi do gleby.
Odpowiednio nawożony trawnik ma ciemnozielony kolor, zwartą darń odporną na suszę i mróz. Przenawożona trawa (przekarmiona) jest mniej odporna na choroby, trawnik przerzedza się.
Trawnik kalendarz prac latem
Jak dbać o trawnik latem?
Lato to czas aktywnej eksploatacji trawników, dlatego przez cały sezon trawnik wymaga troski i uwagi. Jeśli gleba jest bardzo zbita można przeprowadzić jeszcze raz aerację gleby, ale trzeba pamiętać o tym, że wiosna jest najlepszym terminem głębokiego nakłuwania gleby.
Nawożenie trawnika latem
Nie nawozi się trawy w czasie upałów i długotrwałej suszy, aby nie poparzyć trawy. Najlepiej nawozić trawnik w pochmurny i chłodniejszy dzień, tuż przed zbliżającym się deszczem. Po świeżo nawiezionym trawniku nie powinno się chodzić.
Koszenie trawnika latem
Trawę kosi się rzadziej niż wiosną, za to krócej, na wysokość około 4-5 cm. Nigdy nie powinno się kosić trawy zbyt krótko! Im wyższy trawnik, tym bardziej odporny jest na suszę i mniej chwastów wykiełkuje w nim. W czasie suszy nie powinno się kosić trawnika! Z trawnika powinno się wygrabiać skoszoną trawę i resztki roślin, ponieważ trawa pod nimi żółknie i nie rozwija się.
Trawnik kalendarz prac jesienią
Jak dbać o trawnik jesienią?
Jesienna pielęgnacja trawnika jest szczególnie ważna. Nawozi się trawę, przeprowadza się wertykulację trawnika i grabi liście spadające z drzew.
Wertykulacja trawnika czyli nacinanie sfilcowanej darni
Dla normalnego rozwoju roślin wymagany jest również dostęp tlenu do systemu korzeniowego. Dlatego na grządkach, wokół krzewów i pni drzew lekko rozluźnia się glebę. Trawnik nie jest wyjątkiem, zwłaszcza że jest udeptywany przez cały sezon, a gleba pod nim jest mocno zbita. Dlatego zbity, sfilcowany trawnik trzeba napowietrzyć płytko przebijając darń. Po napowietrzaniu czyli wertykulacji trawnika gleba lepiej oddycha, co ma pozytywny wpływ na rozwój systemu korzeniowego wieloletnich roślinek. Ponadto napowietrzanie tworzy dodatkową ochronę przed zamarzaniem trawy w zimie. Przy długotrwałych jesiennych deszczach wertykulacja eliminuje zastój wody na powierzchni trawnika i chroni go przed gniciem korzeni.
Napowietrzać powinno się wilgotną glebę, czyli po deszczu lub podlewaniu. W ciągu następnych 2-3 dni nie powinno się chodzić po trawniku poddanym wertykulacji.
Kilka dni po napowietrzeniu można nawieźć trawnik. Dzięki takiemu podejściu zastosowane składniki przenikną do głębszych warstw gleby i staną się w pełni dostępne dla korzeni traw.
Nawożenie trawnika jesienią. Nawozy mineralne i nawozy organiczne
Intensywnie rosnące trawy wyczerpują glebę ze składników odżywczych, jesienią konieczne jest ich uzupełnienie dla regeneracji trawnika. Trawnik nawozi się nawozami mineralnymi co 2 lata, natomiast nawozy organiczne trzeba stosować każdego roku.
Jesienią nawozi sie trawnik nawozami fosforowymi i potasowymi, które pomagają wzmocnić system korzeniowy trawy, co zapewni jej udane zimowanie. Nawożenie przeprowadza się we wrześniu i nie później niż w pierwszym tygodniu października.
Nawozów azotowych nie stosuje się jesienią, ponieważ azot stymuluje aktywny wzrost nadziemnej części roślin, a nie jest to wskazane w okresie jesienno-zimowym.
Dla trawnika bardzo dobre są nawozy organiczne. Niektórzy ogrodnicy co 2 lata wykładają na trawnik warstwę dobrze rozłożonego kompostu lub próchnicy o grubości 5-10 mm, a na wiosnę usuwają grabiami wachlarzowymi. Jest to doskonały sposób dokarmienia i ochrony trawnika przed zimą, jednak bardzo pracochłonny.
Trawa również dobrze reaguje na nawiezienie ją mączką kostną i popiołem drzewnym jesienią, które zawierają, oprócz fosforu i potasu ważne pierwiastki śladowe. Na każdy 1 m² trawnika wysypuje się 15-20 dag mączki kostnej lub popiołu.
Koszenie trawnika jesienią
Jesienią trawnik kosi się wyżej, na wysokość 6-8 cm. Jeśli jesień jest ciepła, trawnik kosi się także w październiku. Na 2-3 tygodnie przed prognozowanym mrozem należy przestać skracać trawę, aby miała czas na regenerację i wzrost. Bardzo krótko skoszona trawa łatwo wymarza zimą, natomiast długie źdźbła nie są dostatecznie odżywione przez osłabione zimą korzenie, więdną i żółkną, co może prowadzić do przerzedzenia się trawnika.
Po ostatnim koszeniu trawnik trzeba zgrabić, zebrać ostatnie opadłe liście i zostawić go w spokoju. Po takich zabiegach, przeprowadzonych w odpowiednim czasie jesienią, zdrowy trawnik z łatwością wytrzyma trudy zimy, a następną wiosną stanie się główną ozdobą ogrodu.
Podlewanie trawnika jesienią
Trawnika nie podlewa się jesienią, wtedy trawa lepiej dostosuje się do zmieniających warunków i lepiej przygotuje się do zimy. Ale jeśli wrzesień jest suchy, konieczne jest regularne zraszanie trawnika rano co 5-7 dni. Podlewanie zapobiegnie żółknięciu i więdnięciu słabszych traw. Powinno się unikać nadmiernego moczenia gleby, aby nie spowodować zakażenia trawnika chorobami grzybowymi. W pierwszej dekadzie października należy zupełnie zaprzestać podlewania, ponieważ przy wysokiej wilgotności gleby i niskich temperaturach dochodzi do osłabienia systemu korzeniowego trawy.
Zima w ogrodzie
Pielęgnacja trawnika późną jesienią i zimą
Pielęgnacja trawnika trwa przez cały rok. Podczas mrozów nie powinno się chodzić po trawie, ponieważ wtedy łamią się zamarznięte źdźbła. Cienka warstwa śniegu jest wystarczająca ochroną dla trawnika przed mrozem. Jednak na trawnik nie powinno się zrzucać śniegu z chodnika, bo pod jego ciężarem trawa dusi się. Zbity śnieg zamarza, tworząc skorupę nie przepuszczającą powietrza. Lód tworzący się zimą na trawniku powinno się rozbijać łopatą. Jeśli na powierzchni gleby gromadzi się woda po roztopionym śniegu, ziemię trzeba przebić widłami, inaczej trawa zgnije.
Rady jak założyć trawnik, jak dbać o młody trawnik, jak podlewać trawnik, jakie są błędy w pielęgnacji trawnika i dlaczego trawa choruje można przeczytać w cyklu artykułów Pielęgnacja trawnika.
Ja o trawnik dbam przez cały rok. Oczywiście zależnie od pory roku w inny sposób. Dzięki temu zachowuje piękną, intensywną zieleń!