Zapobieganie przepoceniu i brzydkiemu zapachowi butów


W jaki sposób można zapobiec przepoceniu i brzydkiemu zapachowi w butach? 

 

Przy zakupie butów powinno się zwracać uwagę nie na cenę lecz na materiał, z którego buty są wyprodukowane. Najlepsze będą buty z oddychających materiałów – bawełny i skóry.
Zapach wilgoci w nowych butach usunie wsypana do środka soda oczyszczona (kuchenna). Po kiku(nastu) godzinach zapachy powinny zniknąć. Przed założeniem butów proszek trzeba koniecznie usunąć szczotką lub odkurzaczem. Czasem buty w niskiej cenie są klejone środkami o bardzo brzydkim zapachu. Pomoże tylko wietrzenie przez kilka dni na świeżym powietrzu.

Warto wybierać buty z przyszywanymi podeszwami – w takich używa się mniejszych ilości kleju.

W jaki sposób zapobiegać przepoceniu i brzydkiemu zapachowi butów?

Buty powinny być odpowiednio luźne, w obcisłych butach stopa intensywnie się poci. Buty bezpłatnie rozciągnie szewc.

  1. Przede wszystkim trzeba zachować higienę stóp. Myć je regularnie i usuwać obumarły naskórek, który jest pożywką dla bakterii. Po myciu stopy dokładnie wysuszyć, szczególnie między palcami. Nigdy nie zakładać ani skarpet ani butów na mokre stopy.
  2. Buty zakładać na stopy odziane w skarpety, które zapobiegają wsiąkaniu potu w obuwie. Codziennie zmieniać skarpety. W razie dużej potliwości stóp zakładać w 100% bawełniane skarpetki lub z owczej wełny. Unikać skarpet z tworzyw sztucznych – stopa w skarpetce z włókien chemicznych poci się szczególnie mocno. Pot może wywołać podrażnienia skóry stóp.
  3. Do skarpet warto wsypać trochę bezzapachowego talku lub pudru dla niemowląt, szczególnie w okolicy palców. Talk i puder wchłaniają pot i zapobiegają przepoceniu się skarpet i butów. Lepiej zakładać ciepłe buty i cienkie skarpety, niż odwrotnie. W grubych skarpetach stopy mocno się pocą.
  4. Wkładać wymienne wkładki do butów pozwalające oddychać stopie.
  5. Nie powinno się nosić codziennie tej samej pary butów. Buty zawsze muszą wyschnąć, gdyż łatwo tworzy się w nich pleśń. Buty powinno się wietrzyć na świeżym powietrzu (jednak nie w pełnym słońcu) przez 1-3 dni, aby zapobiec brzydkiemu zapachowi i zniszczeniu.
  6. Buty sportowe i gumiaki nosić krótko, tylko kiedy to konieczne. Są one wyprodukowane z materiałów syntetycznych i nie przepuszczają powietrza. Pot i wilgotna skóra pachną w nich szczególnie intensywnie.

Warto wybierać buty, których wkładki można wyprać. Nie powinno się spryskiwać brzydko pachnących butów perfumami, gdyż wtedy powstaje wyjątkowo nieprzyjemny odór.

Buty trzeba regularnie czyścić wewnątrz i zewnątrz, nie nosić tych samych butów w ciepłych pomieszczeniach (w domu, biurze czy szkole) i na zewnątrz.


Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Zapobieganie przepoceniu i brzydkiemu zapachowi butów

  1. leśny skrzat mówi:

    Jesli sie nie wymienia butów codziennie to nie ma opcji musi być smród

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *