Warzywa w sosie pomidorowym bez octu na zimę

Przepisy na fasolę z pomidorami bez octu do słoików na zimę:

Przetwory_z_pomidorow_na_zime
– fasolka szparagowa na zimę w pomidorach,
– biała fasola na zimę w sosie pomidorowym,
– cukinia i papryka na zimę w sosie pomidorowym (do leczo).

Z warzyw utrwalonych w sosie pomidorowym bez octu można szybko przygotować smaczny obiad. Z białej fasoli po dodaniu wędliny wyczaruje się fasolkę po bretońsku, z cukinii i papryki popularną wersję leczo. Mieszankę można dodać do wywaru i z ryżem lub makaronem zaserwować jako zupę. Fasolka w pomidorach może stanowić osobne danie. Warzywa na przetwory na zimę przygotowywane z dodatkiem pomidorów gotują się wolniej, dlatego pomidory powinno się gotować w innym garnku.

Fasolka_szparagowa_papryka_w_przecierze_pomidorowymŻółta fasolka szparagowa na zimę w sosie pomidorowym bez octu
Składniki
młoda żółta fasolka szparagowa bez włókien
sól, cukier
Sos pomidorowy:
pomidory gruntowe
czosnek
niejodowana sól kamienna
ziarna pieprzu czarnego
Przygotować sos z pomidorów podobnie jak uniwersalny sos pomidorowy. W czasie gotowania sosu wymyć fasolkę szparagową, usunąć końce, pokroić na kawałki o długości 4-5 cm. Wrzucić na wrzącą wodę, dodając na litr wody 1,5 łyżeczki soli, niepełną łyżeczkę cukru. Gotować przez 10-15 minut licząc czas od momentu zawrzenia wody. Do słoików wlać gorący sos pomidorowy do wysokości 1/3. Włożyć ugotowaną fasolkę do wysokości max. 2/3 słoika ugniatając ją lekko i zalać gorącą zalewą, w której się gotowała. Uzupełnić sosem pomidorowym. Brzegi słoika wytrzeć, nałożyć czystą i suchą pokrywkę, dokładnie dokręcić. Słoiki wstawić do garnka z ciepłą wodą (do wysokości 3/4 słoika) i podgrzewać, aż woda zacznie falować. Zmniejszyć gaz i gotować przez 40 minut. Koniecznie powtórzyć utrwalanie po 48 godzinach, aby zabić rozwijające się bakterie w domowych przetworach z fasolką. Ostudzić i wynieść do chłodnej, ciemnej piwnicy.
Rada: Fasolkę można zakonserwować również z gotowanymi krojonymi pomidorami zamiast sosu. Żółta fasolka szparagowa przygotowywana w ciepłe dni szybko się psuje.

Fasola_w_przecierze_pomidorowymBiała fasola na zimę w sosie pomidorowym bez octu
Składniki
suche ziarna białej fasoli „Nerki” lub tegoroczne ziarna „Jasia” średniej wielkości
otarty majeranek
sól, mielony pieprz czarny
Sos pomidorowy:
pomidory gruntowe
czosnek
niejodowana sól kamienna, ziarna czarnego pieprzu

Suche ziarna fasoli moczyć w wodzie przez noc. Przygotować sos z pomidorów podobnie jak uniwersalny sos pomidorowy. W czasie gotowania sosu ugotować fasolę z dodatkiem soli i majeranku. Do słoików wlać gorący sos do wysokości 1/3 słoika, nałożyć fasolkę i zalać ja gorąca zalewą, w której się gotowała. Uzupełnić sosem pomidorowym. Brzegi słoika wytrzeć, nałożyć czystą i suchą pokrywkę, dokładnie dokręcić. Słoiki wstawić do garnka z ciepłą wodą (do wysokości 3/4 słoika) i podgrzewać, aż woda zacznie falować. Zmniejszyć gaz i gotować przez 40 minut. Słoiki zostawić w wodzie do ostudzenia.
Koniecznie powtórzyć utrwalanie po 48 godzinach, aby zabić bakterie, które szybko rozwijają się w domowych przetworach z fasolą. Ostudzić i wynieść do chłodnej, ciemnej piwnicy.
Rada: Fasola w sosie pomidorowym przygotowywana w ciepłe dni szybciej się psuje.

Mieszanka warzywna z pomidorami na zupę lub leczo bez octu na zimę
Leczo_na_zime
Składniki
10 kg pomidorów gruntowych
2,5 kg twardej słodkiej czerwonej papryki
1 kg twardej słodkiej pomarańczowej papryki
2 kg niedużej cukinii
20 cm kawałek białej łodygi pora
6 łodyg naci selera korzeniowego

Przyprawy:
główka czosnku

strąk czerwonej ostrej papryki
3 łyżki niejodowanej soli kamiennej
2 łyżeczki mielonego pieprzu czarnego
15 ziaren pieprzu
olej
Warzywa wymyć dokładnie, Wykroić zielone i twarde części, odrzucić nasiona papryk, por przekroić i dokładnie sprawdzić pod względem czystości. Pomidory pokroić i osobno ugotować. Na 15 minut przed końcem gotowania dodać zmiażdżony czosnek i zmieloną ostrą paprykę, 2 łyżki soli, ziarna pieprzu i dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. Przecedzić przez sito lub zmielić blenderem. Słodką paprykę i cukinie pokroić w kostkę, por w cienkie plasterki, liści naci nie siekać. Rozgrzać rondel, wlać 2 łyżki oleju i zeszklić por i liście selera. Dodać słodką paprykę i cukinię, dusić do miękkości dolewając niewielką ilość wody. Przyprawić łyżką soli, mielonym pieprzem. Połączyć składniki w dużym garnku, mieszając doprowadzić do wrzenia. Gotować przez kilka minut. Gotującą się masę wlewać do słoików, na wierzch wlać łyżeczkę oleju. Wytrzeć brzeg do sucha, zakręcić czystą i suchą pokrywką. Słoiki od razu odwracać do góry dnem i zostawić do ostudzenia. Ostudzone włożyć do garnka o szerokim dnie, wlać letnią wodę do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać. Kiedy woda zacznie się gotować zmniejszyć gaz i gotować przez 20-40 minut (w zależności od wielkości słoików). Słoiki zostawić w wodzie do ostudzenia. Wynieść do chłodnej, ciemnej piwnicy. Wykorzystywać do szybkiej wersji leczo z dodatkiem podsmażonej wędliny lub mięsa z poprzedniego dnia albo do przygotowania smacznej i pożywnej zupy na mięsnym wywarze. Po zmieleniu i przyprawieniu jest doskonałym sosem pomidorowo-warzywnym do makaronu, do ryżu…
Rada: Można dodać niewielką ilość zielonej papryki, ale większa jej ilość nadaje gorzki posmak domowym przetworom.

Przepisy na leczo bez octu są w artykule Leczo na zimę w słoikach.  

Przepisy na sos pomidorowy bez octu na zimę można znaleźć w artykule Sos pomidorowy na zimę.

Zasady przygotowywania przetworów na zimę zawarte są w artykule Jak przygotować w domu smaczne i zdrowe przetwory na zimę?

Przepisy na zdrowe domowe przetwory na zimę są zebrane na stronie Przetwory. 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *