Kiszenie. Domowe przetwory warzywne

Domowe przetwory z papryką i burakami.
Przepisy na kiszoną paprykę i kiszony barszcz z buraków

Papryka_kiszona_z_ogorkiem


W jaki sposób ukisić zieloną paprykę?

Do kiszenia trzeba wybierać twarde ciemnozielone strąki o grubym miąższu. Po usunięciu zielonych części, białych „żeberek” i nasion w środku strąka powinno się je w całości wkładać do słoika. Papryki powinny być podobnej wielkości, wtedy łatwiej wkłada się jedną paprykę w drugą oszczędzając miejsce w słoiku. Pokrojona papryka szybko popsuje się. Zalewę przygotowuje tak jak do ogórków kiszonych.


Kiszona papryka zielona na zimę
Składniki
twarde zielone papryki
czosnek
chrzan
baldachy kopru
kilka ziaren czarnego pieprzu
nasiona gorczycy
Zalewa
łyżka soli kamiennej niejodowanej
litr przegotowanej wody
olej

Strąki papryki dokładnie wymyć w ciepłej wodzie, usunąć ogonki i wydrążyć. Paprykę układać w słoiku w całości, gdyż krojona psuje się. Najlepiej wkładając jedną paprykę w drugą. Włożyć przyprawy, zalać letnią zalewą. Do każdego słoika wlać łyżkę oleju słonecznikowego, który bardzo poprawia smak papryki i nie dopuszcza do gorzknienia i psucia się kiszonki. Słoik zakręcić mocno i wynieść do ciemnej i zimnej piwnicy.

Kiszona papryka zielona na bieżące użycie
Przygotowuje się ją tak jak paprykę na zimę dodając dokładnie wymyty liść kapusty lub kiszony ogórek.  Dodanie oleju spowalnia proces kiszenia.

Jak ukisić barszcz z buraków?
Barszcz udaje się wyłącznie z dojrzałych buraków, dlatego kisi się go pod koniec lata, jesienią i zimą. Witaminizująca woda z kiszonych buraków jest gotowa do picia już po 2-3 dniach. Z ostrej wody po dłużej kiszonych buraczkach z niewielkim dodatkiem soli kamiennej przygotowuje się smaczny i zdrowy barszcz, który powinien zostać koniecznie zagotowany. Barszcz powinien kisić się w cieple przez 5-10 dni, aby nabrał intensywnego smaku przypraw. Barszcz dłużej kiszony zamienia się w niezdrowy ocet. Od naszych preferencji smakowych zależy, jakiej ilości przypraw użyjemy. Zarówno do picia jak i do zupy wykorzystuje się wyłącznie wodę, a buraczki i przyprawy trzeba odrzucić. Barszcz przygotowany dobrze wymytym i wygotowanym naczyniu stojącym w czystym pomieszczeniu ma najlepszy smak. Można go kisić tradycyjnie w kamiennym naczyniu lub w szklanym słoju.

Barszcz kiszonyna bieżące użycie
Barszcz_kiszony_w_domu
Składniki
dojrzałe buraki
czosnek
kminek
chrzan
pieprz czarny
sól kamienna niejodowana

słodka zielona papryka 

Buraczki wymyć i wyszorować dokładnie szczotką, odciąć końce i zdjąć skórkę. Pokroić w plastry lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wkładać do wysokości 3/4 słoja razem z obranym czosnkiem i grubo krojonym chrzanem. Wsypać przyprawy, włożyć pół mięsistej zielonej papryki. Całość całkowicie zalać przegotowaną letnią wodą*. Składniki wcześniej „umocować” drewnianymi patykami do szaszłyków, aby nie wypływały na powierzchnię. Ponieważ składniki poszczają sok, poziom barszczu podniesie się. Dlatego trzeba nalewać wodę tak, aby zachować kilkucentymetrową przestrzeń do brzegu słoika. Słoik przykryć gazą, umocować ją gumką i postawić przy kaloryferze/piecu. Na powierzchni z czasem może utworzyć się niewielka pleśń – wystarczy wyrzucić ją, a przecedzony barszcz zagotować przed spożyciem.
Rada: Jeśli zależy nam na szybszym ukiszeniu barszczu, buraki trzeba zalać gorącą wodą po odcedzeniu ugotowanych kartofli.
Do kiszenia barszczu używa się także zdrowych liści kapusty,
 piętki domowego żytniego chleba razowego lub żytniej mąki. Mogą one jednak powodować psucie się barszczu. Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Informacje o zasadach higieny w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady. 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *