Warzywa w sosie pomidorowym bez octu na zimę

Fasola z pomidorami bez octu na zimę

Przetwory_z_pomidorow_na_zimePrzepisy na dietetyczne przetwory domowe do słoików na zimę: fasolka szparagowa na zimę w pomidorach; biała fasola na zimę w sosie pomidorowym; cukinia i papryka na zimę w sosie pomidorowym (do leczo)

Z warzyw utrwalonych w sosie pomidorowym bez octu można szybko przygotować smaczny obiad. Z białej fasoli po dodaniu wędliny wyczaruje się fasolkę po bretońsku, z cukinii i papryki popularną wersję leczo. Mieszankę można dodać do wywaru i z ryżem lub makaronem zaserwować jako zupę. Fasolka w pomidorach może stanowić osobne danie. Warzywa na przetwory na zimę przygotowywane z dodatkiem pomidorów gotują się wolniej, dlatego pomidory powinno się gotować w innym garnku.

Fasolka_szparagowa_papryka_w_przecierze_pomidorowymŻółta fasolka szparagowa na zimę w sosie pomidorowym bez octu
Składniki
młoda żółta fasolka szparagowa bez włókien
sól, cukier
Sos pomidorowy:
pomidory gruntowe
czosnek
niejodowana sól kamienna
ziarna pieprzu czarnego
Przygotować sos z pomidorów podobnie jak uniwersalny sos pomidorowy (klik). W czasie gotowania sosu wymyć fasolkę szparagową, usunąć końce, pokroić na kawałki o długości 4-5 cm. Wrzucić na wrzącą wodę, dodając na litr wody 1,5 łyżeczki soli, niepełną łyżeczkę cukru. Gotować przez 10-15 minut licząc czas od momentu zawrzenia wody. Do słoików wlać gorący sos pomidorowy do wysokości 1/3. Włożyć ugotowaną fasolkę do wysokości max. 2/3 słoika ugniatając ją lekko i zalać gorącą zalewą, w której się gotowała. Uzupełnić sosem pomidorowym. Brzegi słoika wytrzeć, nałożyć czystą i suchą pokrywkę, dokładnie dokręcić. Słoiki z fasolką szparagową w sosie pomidorowym bez octu wstawić do garnka z ciepłą wodą (do wysokości 3/4 słoika) i podgrzewać, aż woda zacznie falować. Zmniejszyć gaz i gotować przez 40 minut. Koniecznie powtórzyć utrwalanie po 48 godzinach, aby zabić rozwijające się bakterie w domowych przetworach z fasolką. Ostudzić i wynieść do chłodnej, ciemnej piwnicy.
Rada: Fasolkę można zakonserwować również z gotowanymi krojonymi pomidorami zamiast sosu. Żółta fasolka szparagowa przygotowywana w ciepłe dni szybko się psuje.

Fasola_w_przecierze_pomidorowymBiała fasola na zimę w sosie pomidorowym bez octu
Składniki
suche ziarna białej fasoli „Nerki” lub tegoroczne ziarna „Jasia” średniej wielkości
otarty majeranek
sól, mielony pieprz czarny
Sos pomidorowy:
pomidory gruntowe
czosnek
niejodowana sól kamienna, ziarna czarnego pieprzu

Suche ziarna fasoli moczyć w wodzie przez noc. Przygotować sos z pomidorów podobnie jak uniwersalny sos pomidorowy (klik). W czasie gotowania sosu ugotować fasolę z dodatkiem soli i majeranku. Do słoików wlać gorący sos do wysokości 1/3 słoika, nałożyć fasolkę i zalać ja gorąca zalewą, w której się gotowała. Uzupełnić sosem pomidorowym. Brzegi słoika wytrzeć, nałożyć czystą i suchą pokrywkę, dokładnie dokręcić. Słoiki z fasolą w sosie pomidorowym bez octu wstawić do garnka z ciepłą wodą (do wysokości 3/4 słoika) i podgrzewać, aż woda zacznie falować. Zmniejszyć gaz i gotować przez 40 minut. Słoiki zostawić w wodzie do ostudzenia.
Koniecznie powtórzyć utrwalanie po 48 godzinach, aby zabić bakterie, które szybko rozwijają się w domowych przetworach z fasolą. Ostudzić i wynieść do chłodnej, ciemnej piwnicy.
Rada: Fasola w sosie pomidorowym przygotowywana w ciepłe dni szybciej się psuje.

Mieszanka warzywna z pomidorami na zupę lub leczo bez octu na zimę
Leczo_na_zime
Składniki
10 kg pomidorów gruntowych
2,5 kg twardej słodkiej czerwonej papryki
1 kg twardej słodkiej pomarańczowej papryki
2 kg niedużej cukinii
20 cm kawałek białej łodygi pora
6 łodyg naci selera korzeniowego

Przyprawy:
główka czosnku

strąk czerwonej ostrej papryki
3 łyżki niejodowanej soli kamiennej
2 łyżeczki mielonego pieprzu czarnego
15 ziaren pieprzu
olej
Warzywa wymyć dokładnie, Wykroić zielone i twarde części, odrzucić nasiona papryk, por przekroić i dokładnie sprawdzić pod względem czystości. Pomidory pokroić i osobno ugotować. Na 15 minut przed końcem gotowania dodać zmiażdżony czosnek i zmieloną ostrą paprykę, 2 łyżki soli, ziarna pieprzu i dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. Przecedzić przez sito lub zmielić blenderem. Słodką paprykę i cukinie pokroić w kostkę, por w cienkie plasterki, liści naci nie siekać. Rozgrzać rondel, wlać 2 łyżki oleju i zeszklić por i liście selera. Dodać słodką paprykę i cukinię, dusić do miękkości dolewając niewielką ilość wody. Przyprawić łyżką soli, mielonym pieprzem. Połączyć składniki w dużym garnku, mieszając doprowadzić do wrzenia. Gotować przez kilka minut. Gotującą się masę wlewać do słoików, na wierzch wlać łyżeczkę oleju. Wytrzeć brzeg do sucha, zakręcić czystą i suchą pokrywką. Słoiki od razu odwracać do góry dnem i zostawić do ostudzenia. Ostudzone włożyć do garnka o szerokim dnie, wlać letnią wodę do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać. Kiedy woda zacznie się gotować zmniejszyć gaz i gotować przez 20-40 minut (w zależności od wielkości słoików). Słoiki zostawić w wodzie do ostudzenia. Wynieść do chłodnej, ciemnej piwnicy. Wykorzystywać do szybkiej wersji leczo z dodatkiem podsmażonej wędliny lub mięsa z poprzedniego dnia albo do przygotowania smacznej i pożywnej zupy na mięsnym wywarze. Po zmieleniu i przyprawieniu jest doskonałym sosem pomidorowo-warzywnym do makaronu, do ryżu…
Rada: Można dodać niewielką ilość zielonej papryki, ale większa jej ilość nadaje gorzki posmak domowym przetworom. 

Przepisy na leczo bez octu są w artykule Leczo na zimę w słoikach.  

Przepisy na sos pomidorowy bez octu na zimę można znaleźć w artykule Sos pomidorowy na zimę. 

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Informacje o zasadach higieny zawarte są w artykule Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory? Podstawowe zasady. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *