Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe


Jak wyczyścić domowymi sposobami kafelki, płytki, kafle, fugi i ich nie zniszczyć?

 

Aby nie doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia plam, wszystkie powierzchnie powinno się  szybko wyczyścić zaraz po ich zabrudzeniu.

Do czyszczenia kafelków na ścianie, płyt podłogowych i fug idealne są neutralne i zasadowe środki.
Powinny być stosowane z umiarem, aby nie powstawały po nich smugi czy zacieki. Wiele uniwersalnych środków czyszczących tworzy na płytkach lepką warstwę, dlatego powinno się ich unikać.

Do czyszczenia kafelków na ścianie, płyt podłogowych i fug nie powinno się używać ostrych narzędzi (także czyścików, twardych i ostrych gąbek), środków o kwaśnym odczynie, proszków do szorowania, ponieważ mogą zniszczyć ich strukturę.
Ocet nadaje powierzchniom krótkotrwały blask, powinien być używany sporadycznie do usuwania opornych zacieków czy odkładającego się kamienia. Często używany ocet może doprowadzić do zmatowienia powierzchni i powstania pleśni w wilgotnej łazience o złej wentylacji. Jeśli do czyszczenia kafelków czy płytek konieczne jest użycie kwaśnego środka (np. octu), warto najpierw zwilżyć fugi, aby je zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem kwasów. Czyszcząc płytki octem, trzeba uważać, aby nie dostał się na powierzchnie z terakoty, metalu, plastiku, gumy i akrylu.

Kafelki
Najlepiej czyścić kafelki w łazience po ciepłej kąpieli lub prysznicu, kiedy osiadła na nich para wodna.

 1. Kafelki będą czyste i wystarczająco błyszczące po umyciu ich wodą z niewielkim dodatkiem szamponem do włosów. Do ich czyszczenia nigdy nie powinno się używać mydła ani silnych płynów do mycia naczyń, ponieważ zostawiają trudny do usunięcia nalot i zacieki.
 2. Blask nada im pocieranie skórzaną ściereczką (irchą) nasączoną wodą amoniakalną lub spirytusem z wodą.
 3. Do pielęgnacji kafelków doskonale nadaje się olej lniany. Mimo, że pocierane nim kafelki błyszczą jak nowe, jest to jednak drogi środek nabłyszczający.
 4. Miejsca, w których tworzą się zacieki i kamień, jak najczęściej wycierać do sucha. Można je zabezpieczyć wcierając wosk do polerowania karoserii samochodowej.
 5. Zacieki wapienne usunie tarcie świeżymi skórkami pomarańczy. Sok trzeba zostawić na płytkach na 30 minut, następnie spłukać czystą wodą.
 6. Tworzący się kamień usunie letnia woda z octem (łyżka octu na 3 l wody). Trudne do usunięcia ślady osadu i kamienia na kafelkach zlikwiduje sam ocet, który powinien stosowany sporadycznie. Miejsca czyszczone octem i innymi kwaśnymi środkami trzeba wytrzeć dużą ilością czystej wody.
 7. Żółknące białe kafelki warto przetrzeć drobnozmieloną solą z niewielką ilością terpentyny (sól powinna się całkowicie rozpuścić).
 8. Stare zmatowiałe jasne kafelki nabiorą blasku po przetarciu wodą amoniakalną. Czyszcząc amoniakiem trzeba szeroko otworzyć drzwi łazienki, założyć rękawiczki i zachować ostrożność).

Płytki i kafle podłogowe

Zakurzoną podłogę w łazience wystarczy zamieść lub odkurzyć odkurzaczem. Nie powinno się często moczyć kafli i płytek. Wyjątkowo wrażliwe są płytki z kamienia wapiennego – często myte  mają żółto-brązowe plamy,  szkodzą im środki kwaśne i zasadowe.

 1. Płytki i kafle na podłodze można zmywać letnią wodą z dodatkiem delikatnego szamponu do włosów lub płynu nabłyszczającego do zmywarki.
 2. Osady wapienne po twardej wodzie spryskać domowym preparatem z dodatkiem kwasku cytrynowego. Do butelki wlać 1,5-2 szklanki ciepłej wody, 2 pełne łyżki kwasku cytrynowego, wstrząsnąć kilka razy. Wlać 5 łyżek płynu do mycia naczyń i odstawić na noc, aby kwasek całkowicie się rozpuścił. Preparat rozpylać tylko na miejsca pokryte osadem. Trudne osady usunie ocet. Kwaśnych środków nie powinno się stosować do mycia fug ani płytek z marmuru czy terakoty.
 3. Nie powinno się skrobać zaschniętych resztek, lecz najpierw dobrze namoczyć kładąc na nie mokrą ścierkę.
 4. Zabrudzenia na płytkach podłogowych usunie delikatne mleczko do czyszczenia (bez szorujących drobin).
 5. Wiele plam na płytkach podłogowych można usunąć pocierając je papką z sodki kuchennej i odrobiny ciepłej wody.
 6. Najtrudniejsze do usunięcia plamy na płytkach na podłodze pozostawiają olejki kosmetyczne i farba do włosów.
  Olejek zetrzeć papierem, zaplamione miejsce posypać mąką kartoflaną i po kilku minutach zmyć ciepłą woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na trudne plamy po olejku nanieść na 5 -10 minut pastę z sodki kuchennej i niewielkiej ilości ciepłej wody.
  Przed farbowaniem włosów zabezpieczyć podłogę i umywalkę folią lub starymi gazetami. Starać się nie rozmazywać powstałych plam. Niewielkie resztki farby do włosów na płytkach można zetrzeć popiołem z papierosów naniesionym na wilgotnej ściereczce. Farbę do włosów usunie aceton lub spirytus mineralny (konieczna próba w niewidocznym miejscu).
 7. Zabrudzenia biologiczne zbierać papierem, nigdy nie myć gorąca wodą. Resztki wymiocin, krwi usuwać wyłącznie środkami zasadowymi (papka z sodki kuchennej i wody lub woda amoniakalną).
 8. Zacieki z cementu na płytkach podłogowych usunie środek do czyszczenia o kwaśnym odczynie, można zacząć od ciepłego octu. Tłuste zabrudzenia zmyją środki o odczynie neutralnym i alkalicznym.
 9. Kwaśne środki czyszczące potrzebne będą do zmycia rdzy, odkładającego się kamienia po moczu. 
 10. Smoła, paka, oleje, żywica, farby na płytkach  i kaflach zostaną usunięte przez benzynę, aceton, lecz najpierw próbować delikatnie podważyć je miękkim drewnem lub szpachelką.
 11. Warto stosować specjalne środki chroniące powierzchnie płytek przed zaplamieniem i porysowaniem. Jednak pasty zawierające wosk łuszczą się, mogą przyciągać brud.

Po wymytych płytkach podłogowych można chodzić dopiero po ich całkowitym wyschnięciu.

Fugi

 1. Fugi doskonale wyczyści nabłyszczacz do zmywarek naniesiony na używanej szczoteczce do zębów.
 2. Ciemne od brudu i wilgoci fugi można wyczyścić gęstą papką z sodki kuchennej i wody za pomocą szczoteczki do zębów. Podobne działanie ma miękka kreda.
 3. W pożółkłe fugi między płytkami wetrzeć gęstą pastę z proszku do prania i wody. Po 2 godzinach spłukać czystą wodą. Proszek do prania z rozjaśniaczem optycznym powoduje też rozjaśnienie pożółkłych fug z silikonu.
 4. Plamy na fugach pojawiają się kiedy fugi dobrze nie wyschły (czasem trwa to długo). Przyczyną nierównego koloru fug może być źle wymieszana masa. W tym przypadku pomoże tylko skrobanie i nałożenie nowych fug.
 5. Jeśli pył pobudowlany osiadł na fugach, to trzeba je wielokrotnie odkurzać, myć czystą wodą i miękką ścierką. Poza tym dobrze i często wietrzyć pomieszczenie. Jeśli pył z gipsu opadł na świeżą fugę z silikonu to pomoże tylko wyskrobanie i położenie nowej. Plam z cementu na fugach nie powinno się zeskrobywać tylko zamalować fugi.
 6. Jasne plamy na ciemnych fugach może usunąć kwaśny preparat (np. ocet, kwasek cytrynowy) nałożony na fugi na jakiś czas.
 7. Ciemne fugi z jasnymi plamami czyści się szczoteczką do zębów i mleczkiem z drobinkami ściernymi (trzeba uważać na kafelki).

Jak usunąć taśmę klejącą i klej po taśmie z kafelków i płytek?

Czasem wystarczy z bliska podgrzać taśmę i klej suszarką do włosów (ogrzewać tylko powierzchnie do czyszczenia), delikatnie zeskrobać.

 1. Klej taśmy klejącej bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczu. Podgrzaną ciepłym powietrzem taśmę i resztki kleju na kafelkach posmarować olejem do sałatki lub margaryną. Po jakimś czasie (może to trwać kwadrans albo 20 godzin) delikatnie zeskrobać starą kartą kredytową albo skrobakiem do płyty ceramicznej.
 2. Niektóre kleje po taśmie klejącej usuwa zmywacz do paznokci, inne niekolorowy alkohol albo detergent z octem. 
  Do plastikowej miseczki wlać szklankę gorącej wody, dodać 2 łyżki mocnego płynu do naczyń i octu, spienić. Taśmę i resztki kleju na kafelkach usuwać gąbką do patelni lub ściereczką z frote zmoczoną w płynie. Resztki zmoczonego kleju usunie stara karta kredytowa. Na pewno nie zniszczy lakieru na płytkach.

 

Artykuły powiązane:
Jak szybko zrobić porządek w łazience i zapobiec tworzeniu się pleśni?
Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa. 
Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka. 
Czyścimy armaturę. 
Jak prawidłowo dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?
Brzydki zapach w łazience i WC. 

Dodaj do zakładek permalink.

28 odpowiedzi na „Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe

 1. Iza mówi:

  mam jasnozielone błyszczące kafelki w łazience i czymkolwiek ich nie myję – pozostają smugi. Teraz myję je szamponem a potem do sucha mokrym ręcznikiem i też są smugi. Co z tym można zrobić?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Może trzeba zmniejszyć ilość użytego środka do mycia, wystarczy 5-6 łyżek na duże wiadro wody. Po myciu kafelki spłukać czystą letnią lub zimną wodą. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 2. Ann. mówi:

  Dzien dobry. Mam problem z wyczysczeniem płytek gresowych – polerowanych. Otóż nie mogę sobie poradzic z plamami tak jakby wewnątrz płytki. Widoczne sa one tylko w swietle dziennym. Tworza sie tak jakby mazaje, ktore mimo polerowania szmatka nie schodza. Próbowałam juz prawie wszystkim, co tylko mozliwe do zdobycia na rynku. Od cifu po plyn hg. Prosze o pomoc.Pozdrawiam

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Wygląda na to, że brud, tłuszcz albo wilgoć weszły w otwarte pory płytek. Po pierwszym umyciu polerowane płytki gresowe trzeba spłukać dużą ilością wody i po wysuszeniu zaimpregnować, aby zamknąć ich pory i zapobiec tworzeniu się przebarwień. W takim wypadku na pewno nie doprowadzi się ich do poprzedniego stanu stosując ekologiczne domowe sposoby, a dostępne środki chemiczne niewiele pomogą. Może warto zasięgnąć porady w zakładzie kamieniarskim.
   Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

   • Ann. mówi:

    Super, dziekuje za pomoc. Plytki były impregnowane, ale moze nie dokladnie splukane wodą jak Pani proponuje. Odezwe się po wszystkim. Pozdrawiam

 3. marra mówi:

  Witam mam problem z plytkami na ganku. Maja one ladnych pare lat i ich bialy kolor zrobil sie na szary gdzie niegdzie nawet ciemniejszy. Probowalam juz chyba wszystkiego aby je wyczyscic. Pomozcie czym je moge uratowac bo caly czas wygladaja jak brudne. Nie chcialabym ich jeszcze wymieniac.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Do czyszczenia płytek na zewnątrz doskonale nadaje się mleczko lub rozpuszczona w wodzie sodka kuchenna z niewielkim dodatkiem nadmanganianu potasu (można go kupić w aptece). Koniecznie trzeba założyć rękawice. Podczas czyszczenia trzeba szybko zebrać brud i spłukać płytki dużą ilością czystej wody, aby brud nie osiadł w porach płytek. Czyste i suche płytki zewnętrzne warto zaimpregnować.
   Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 4. Małgoś mówi:

  Bardzo proszę o poradę. Mam czarne matowe płytki na ścianie w nowej łazience ( na szczęście jeden rząd). Płytki mają smugi, nalot, który został po fugowaniu szarą fugą, nalot został jeszcze po remoncie. Niczym nie mogę tego doczyścić. Bardzo będę wdzięczna za pomoc

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Resztki fugi na płytce usuwa sie jak osadzający sie na nich kamień. Trzeba rozmiękczyć ciepłą wodą, ostrożnie usuwać gąbką lub plastikowym skrobakiem. Jeśli to nie pomoże, wyjątkowo można użyć środków o kwaśnym odczynie np. ocet, kwasek cytrynowy, które rozpuszczają fugę, ew. delikatne mleczko czyszczące. Spłukać dużą ilością czystej wody. Przed użyciem fugi do płytek nieszkliwionych konieczna jest próba, ponieważ jej substancje mogą wniknąć w pory płytek. Fugę usuwa sie jak najszybciej po nałożeniu, płytki też trzeba wyczyścić.
   Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 5. gosia24 mówi:

  Fajne porady, dziękuję

 6. Piotrek mówi:

  Witam mam pytanie robili mi fachowcy dach czyli kladli pape i na tarasie niestety mam plamy z lepiku, próbowałem benzyną ekstrakcyjna ale nie schodzi czym to najlepiej usunąć taras jest z płytek anty poslizgowych dziekuje za pomoc

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Lepik izolacyjny to mieszanka wielu składników, dlatego trudno jest pozbyć się plam po nim. Powinien zmięknąć pod wpływem ciepła, dlatego można ogrzać go suszarką, następnie na plamę wylać tłustą substancję np. dobrej jakości masło, wazelinę, naftę do zmywania lub olej do czyszczenia zawierający naftę (uwaga! nafta jest łatwopalna). Resztki lepiku kruszą się pod wpływem działania lodu – położyć kostki lodu na plamy lub podczas mrozu wylać wodę na zabrudzoną płytkę, resztki zeskrobać łopatką.
   Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 7. sara mówi:

  witam,
  mam pewnie problem- na moich plytkach podlogowych (pol lakier/pol mat) od jakiegos czasu sa tluste plamy.
  kiedys czyscilam plytki plynami do szyb(rewelacja) a jakis czas temu podloga zajela sie tesciowa i od tamtej pory nie moge dac sobie rady..
  Myje plytki woda z octem, ew. wlasnie plyten do szyb .
  nie uzywam innych srodkow typu ajax,sidolux itd.
  Po umyciu plytek,gdy one wyschna i chodze po nich sa brzydkie tluste slady,od nog,kapci..
  Podejrzewam,ze to wlasnie ‚zasluga’ tesciowej,ktora myla ajaxem badz innym srodkiem uniwersalnym.
  Co zrobic,aby sie tych tlustych plam pozbyc?
  Kilka razy przejde po plytkach i wszedzie mam slady po kapciach..
  Ratunku!;(

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Wiele środków czyszczących zawierających środki do pielęgnacji powierzchni tworzą na płytkach ceramicznych lepką warstwę z tłuszczu, wosku lub polimerów. Warstwa może zejść po jakimś czasie mycia naturalnymi środkami o odczynie alkalicznym. W ostateczności pojedyncze płytki można przemyć ciepłą wodą z octem, następnie spłukać czystą wodą.
   Redakcja Mama Dobra Rada

   • sara mówi:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Spróbuję jeszcze umyć płytki odtłuszczaczem,może pomoże.
    Najgorsze,że wczoraj myłam płytki a dziś wyglądają tragicznie,same tłuste ślady od chodzenia.. Pozdrawiam serdecznie,miłego dnia.

  • Alina mówi:

   Spróbuj zmieszać pół szklanki sody oczyszczonej z łyżeczką płynu do mycia naczyń i 1/4 szklanki wody utlenionej . Taką papką myję terakotę i płytki . Soda w mieszaninie będzie usuwać wszystkich plamy, a także nagromadzoną wodę między płytkami. Nadtlenek wodoru (woda utleniona)będzie działać jako naturalny środek do czyszczenia płytek i wybielacz fug.

 8. Magda mówi:

  Witam. Mam problem z kafelkami i fugami na podłodze. Poprzedni właściciele nie dbali i prawdopodobnie w ogole nie sprzątali w mieszkaniu. Mam problem z białym osadem na kafelkach i brudnym osadem na fugach. Proszę o pomoc!

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Osad na kafelkach dobrze usuwa ocet, brudne fugi wyczyści sodka kuchenna albo delikatne mleczko.
   Redakcja Mama Dobra Rada

 9. ZN mówi:

  Jak przywrócić kolor brązowym fugom,zabrudzonym gipsem itp?
  Ręce mi opadają jak patrzę na pstrokaciznę a nie czysty brąz ,a taki jest tylko wtedy jak fuga jest mokra.Proszę o skuteczną radę.

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Kilka porad dotyczących czyszczenia fug po remoncie zostało dodanych do akapitu „Fugi” w artykule powyżej.
   Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 10. Robert mówi:

  witam. podczas remontu fachowiec ponaklejał na czarne błyszczące płytki w łazience folię i użył do przylepiania taśmy malarskiej ale i szarej taśmy klejącej, niestety ślady po kleju zostały (matowe!). Czym to można by było potraktować aby ślady zniknęły a blask powrócił?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Dodałam kilka porad do artykułu powyżej. Proponuję czyszczenie zacząć od oleju/margaryny, bo sprawdza się najczęściej.
   Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 11. Jola mówi:

  mam problem z kafelkami ,są białe i zaczęły żółknąć.Problem dotyczy kafelków w obrębie brodzika. Czy rzeczywiście wystarczy sól i terpentyna?.trzeba szorować czy delikatnie próbować usunąć nalot?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Lekko pocierać zmoczoną gąbką lub ściereczką, roztwór zostawić na kwadrans na kafelkach. Następnie resztki usunąć wilgotną gąbką.
   Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 12. J mówi:

  Mam problem: przejechałam płytki w łazience (pod prysznicem) chyba zbyt kwaśnym i zbyt mocnym środkiem. Po spłukaniu i wyschnięciu został na nich taki biały proszkowy nalot. Czy można się go jakoś pozbyć?

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Można nałożyć papkę z sodki kuchennej, ale prawdopodobnie kwas zniszczył szkliwo płytki. Szkoda.
   Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

   • J mówi:

    Spróbuję z tą sodką, może jednak to tylko z fugi ten proszek poleciał, a szkliwo zostało nienaruszone (czyszczone było tym środkiem ledwie dwa razy). Dziękuję za radę

 13. Kremilla mówi:

  Ja tam niezależnie od tego, czy myję podłogi drewniane, czy kafelki, używam mopa obrotowego i płynu uniwersalnego. Mopów w markecie zatrzęsienie, ale kupiłam taki… I jestem mega zadowolona z efektów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *