Jak prawidłowo dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?

Lustra powinno się wieszać zachowując odstęp od ściany (szczególnie jeśli jest pokryta tapetą lub farbą), aby powietrze za nim swobodnie cyrkulowało. Zapobiegnie to szybkiemu matowieniu, starzeniu się lustra. Temperatury powyżej 45°C mogą trwale uszkodzić lustro, dlatego nie powinno się go narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, mocno rozgrzanych lamp czy palących się świec. Tylnej powierzchni lustra nie wolno moczyć, skrobać, ani czyścić. Można ją zabezpieczyć grubą folią lub obudową.

Jak prawidłowo myć lustro?

 

 1. Do mycia lustra wystarczy wilgotna miękka ściereczka nie zostawiająca kłaczków (najlepiej z mikrofazy) i letnia woda.
 2. Pojedyncze plamy usunie ciepła woda, czysta miękka bawełniana ściereczka bez kłaczków, ściereczka frotte lub miękki ręcznik papierowy.
 3. Jeśli z kranu cieknie twarda woda, do mycia lepiej jest używać wody destylowanej.
 4. Mokrą powierzchnię lustra i wrażliwe na wilgoć brzegi lustra trzeba zawsze wytrzeć do sucha miękką ściereczką lub białym papierowym ręcznikiem. Trzeba zwrócić uwagę na dolny brzeg lustra, na którym zbiera się najwięcej resztek wody. Pozostawiona na brzegach lustra woda powoduje korozję lustra. Jeśli na lustrze wciąż pozostają smugi, najlepiej usunie je zmięta czarno-biała gazeta.
 5. Stare i matowe lustra warto myć wodą z dodatkiem skrobi ziemniaczanej. Matowe lustro można też przecierać przekrojonym na pół ziemniakiem, po 10 minutach spłukać czystą wodą i dokładnie wytrzeć do sucha. Blask szybko przywraca olej lniany wtarty w powierzchnię lustra. Tańszym sposobem jest mycie starego lustra octem i wytarcie do sucha zmiętą niekolorową gazetą.

Lustra w łazience „pocą się” podczas kąpieli. Aby temu zapobiec wystarczy jego powierzchnię przetrzeć ściereczką zwilżoną kilkoma kroplami gliceryny. Niewidoczna powłoka jest wystarczającą ochroną. Po kąpieli i prysznicu dobrze przewietrzyć łazienkę, aby wilgoć nie osiadała na wrażliwych brzegach lustra i z tyłu lustra).

Jakich środków i narzędzi nie powinno się używać do mycia luster?

Ściereczki do czyszczenia luster i szkła zawsze powinny być czyste i miękkie, ale nie powinno się ich prać w proszku do prania. Nie wypłukane resztki proszku powodują niewidoczne uszkodzenia powierzchni.

 1. Do mycia lustra nie wolno używać środków do czyszczenia szkła, ponieważ pozostawiają po sobie cząsteczki, które powodują szybkie osadzanie się kurzu i brudu na powierzchni. Poza tym niszczą brzegi luster i z czasem wywołują powstanie brązowych plam z tyłu lustra (rdzę).
 2. Bardzo szkodliwe dla lustra są środki do czyszczenia WC i rur, rozpuszczalniki do lakieru do paznokci, bardzo gorąca wodą, gorące powietrze (suszarka, świece).
 3. Luster nie powinno się myć octem.
 4. Mycie lustra środkami zasadowymi (amoniak) powodują matowienie lustra.
 5. Szczególnie wrażliwe jest szkło metaliczne, nie powinno się go czyścić nawet preparatami do czyszczenia szkła.
 6. Powierzchnia lustra jest bardzo wrażliwa na skrobanie. Wszelkie mleczka, proszki, czyściki i skrobaczki niszczą lustro na naszych oczach. Taflę lustra może porysować nawet zwykła gąbka.

W jaki sposób usuwać plamy na lustrze?

Lustro powinno się zawsze najpierw spróbować wymyć czystą wodą i miękką, dobrze wypłukaną ściereczką. Wiele plam można usunąć mechanicznie wilgotną ściereczką, najlepiej z frotte lub miękką skórą do mycia szyb. Wszelkie resztki trzeba całkowicie zmyć czystą wodą i dokładnie wysuszyć powierzchnię lustra wraz z brzegami.

Zachlapania wodą wystarczy wytrzeć suchą miękką ściereczką.

Ślady palców na lustrze można zmyć ciepła wodą z dodatkiem kilku kropli delikatnego płynu do mycia naczyń.

Zaschnięte zabrudzenia najpierw nawilżyć przykładając ściereczkę moczoną w ciepłej wodzie. Zaschnięte resztki na lustrze i szkle bardzo dobrze rozpuszcza sok z cebuli. Następnie spróbować usunąć je mechanicznie mokrą ściereczką frotte lub drewnianą łopatką. Powierzchnię luster łatwo jest zadrapać. Ostre gąbki i narzędzia, nawet skrobaczki do czyszczenia płyt w kuchenkach indukcyjnych powodują trwałe zniszczenia tafli lustra.

Trudne do usunięcia plamy z tłuszczu na tafli lustrze przetrzeć ściereczką zanurzoną w płynnym mydle galasowym (żółciowym).

Świeże plamy po kosmetykach zmywać wodą z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń i spirytusu.

Plamy z farby na lustrze usuwać alkoholem.

Zaschniętą pastę do zębów  i piankę do golenia usunie miękka ściereczka zwilżona wodą z octem w stosunku 2:1. Ślady po paście do zębów, piance po goleniu i innych kosmetykach na lustrze trzeba usuwać od razu, aby nie uszkodziły jego delikatnej powłoki.

Lakier do włosów na lustrze usunie woda z niewielka ilością spirytusu.

Stare zaschnięte plamy po odchodach much usuwa się lekko ciepłą mocną czarną herbatą. Można dodać trochę soku z cytryny, który szybko rozpuści suche plamy po muchach.

W myciu bardzo brudnych luster bardzo dobrze sprawdza się domowy preparat: szklanka wody i ćwierć szklanki alkoholu etylowego (denaturatu).

Przed czyszczeniem środkami chemicznymi powierzchni wokół lustra (ściany, meble, umywalka, armatura itp.) lustro wynieść do innego pomieszczenia, aby opary środków chemicznych nie uszkodziły go.

Pęknięte lustro można skleić silikonem sanitarnym (sklejone miejsce będzie czarne).

Artykuły powiązane:
Jak szybko zrobić porządek w łazience i zapobiec tworzeniu się pleśni?
Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa. 
Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka. 
Czyścimy armaturę. 
Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe. 
Brzydki zapach w łazience i WC. 

Dodaj do zakładek permalink.

Jedna odpowiedź na „Jak prawidłowo dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?

 1. Malami876 mówi:

  Ja do czyszczenia luster używam ściereczek z mikrofibry. Akurat ostatnio kupiłam. Są mocne i nie zostawiają smug. Nie to co jakieś podróbki nie wiadomo skąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *