Usuwanie plam po posiłkach z tapicerki z materiału i ze skóry. Plamy K-L

Rady jak wywabić plamy z tapicerki z materiału i ze skóry cz. 2


Jak usunąć plamę z kakao, plamy z kawy, plamy z keczupu, plamy po kremie orzechowym, plamę z likieru lub ajerkoniaku, plamy po lodach na kanapie, na sofie, na fotelu… 

Jak usunąć plamę z kakao na tapicerce?

Osuszyć plamę z kakao na tapicerce lekko przyciskając ręcznik papierowy.

 1. Plamę po kakao na tapicerce czyścić letnim roztworem wody destylowanej (30°C) i łagodnego detergentu. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
 2. Trudną plamę z kakao na tapicerce można czyścić benzyną mineralną (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Obicie mebla czyszczone benzyną przetrzeć roztworem letniej wody destylowanej i łagodnego detergentu.
 3. Rozlane kakao na skórzanej tapicerce zebrać papierowym ręcznikiem. Zabrudzone miejsce przetrzeć letnim roztworem wody destylowanej (30°C) i szarego mydła.
 4. Jeśli kakao zawierało tłuste mleko albo śmietanę, tapicerkę wyczyścić tak jak w przypadku plam ze śmietany.


Jak wywabić plamę z kawy na tapicerce?

Plamę po kawie na tapicerce osuszyć przyciskając papierowy ręcznik. Plamy nie powinno się usuwać ciepłą wodą, zwłaszcza jeśli kawa była zmieszana z mlekiem lub ze śmietaną.

 1. Plamy z kawy na tapicerce czyścić letnim roztworem (30°C) wody destylowanej i łagodnego detergentu. Najpierw spróbować wyczyścić tapicerkę samą pianą.
 2. Plamy po kawie na jasnym materiale rozjaśni sok z cytryny lub papka z kwasku cytrynowego i wody destylowanej lub przegotowanej.
 3. Uporczywe plamy po kawie na obiciu mebli trzeba czyścić benzyną mineralną (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Tapicerkę czyszczoną benzyną przetrzeć roztworem letniej wody destylowanej i łagodnego detergentu.

Kawę rozlaną na skórzanym obiciu zebrać papierowym ręcznikiem. Resztki plamy z kawy ze skórzanej tapicerki usunie roztwór wody destylowanej (30°C) i szarego mydła lub płatków mydlanych.


Jak wyczyścić tapicerkę z rozlanej kawy mrożonej?

Do obicia zalanego kawą mrożoną przycisnąć papierowy ręcznik.

 1. Plamę z kawy mrożonej na tapicerce przetrzeć czystą ściereczką nasączoną letnią wodą (temperatura około 30°C) zaczynając od brzegów plamy w kierunku środka.
 2. Resztki plamy po kawie mrożonej na tapicerce przetrzeć czystą ściereczką nasączoną roztworem soli kuchennej i wody destylowanej. Łyżeczka soli powinna być całkowicie rozpuszczona w 1/2 litra wody. Na koniec miejsce przetrzeć delikatnie wodą z octem.


Jak wyczyścić tapicerkę z keczupu?

Łyżką usunąć z tapicerki wylany keczup  nie wcierając go w materiał.

 1. Plamę z keczupu na tapicerce przemyć letnim roztworem destylowanej wody (30°C) zaczynając od brzegów plamy w kierunku środka, aby nie powiększyć powierzchni.
 2. Plamę po keczupie na tapicerce wyczyści wodny roztwór soli kuchennej (łyżeczka soli kuchennej na pół litra wody destylowanej). Sól powinna być całkowicie rozpuszczona w wodzie.
 3. Uporczywą plamę z keczupu na tapicerce czyścić wodą z octem (konieczna próba).
 4. Ostrożnie zebrać ketchup ze skórzanej tapicerki papierowym ręcznikiem. Plamę po keczupie na skórze czyścić wodą destylowaną i szarym mydłem. Plama po keczupie na skórzanej tapicerce jest trudna do usunięcia.


Jak usunąć plamę po kremie orzechowym, nutelli na tapicerce?

Ostrożnie zdjąć z tapicerki krem orzechowy lub nutellę łyżką (najpierw można oziębić krem kostkami lodu w woreczku, aby stwardniał).

 1. Plamy po kremie czekoladowym i kremie orzechowym na tapicerce czyścić roztworem letniej wody destylowanej (30°C) i łagodnego detergentu. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
 2. Trudne plamy z nutelli na tapicerce usunie benzyna lakowa White spirit (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Miejsce czyszczone benzyną przetrzeć roztworem letniej wody destylowanej i łagodnego detergentu.
 3. Plamę na skórzanej tapicerce po kremie orzechowym lub po nutelli delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Zabrudzenie czyścić wodą destylowaną i szarym mydłem lub płatkami mydlanymi.


Jak wywabić plamę z likieru jajecznego, ajerkoniaku na tapicerce?

Usunąć resztki likieru z obicia przykładając papierowy ręcznik do zabrudzonego miejsca.

 1. Pozostałości plamy po likierze na tapicerce czyścić roztworem 2 części wody destylowanej i 1 części alkoholu.
 2. Czasem do usunięcia plamy po likierze na obiciu wystarczy roztwór letniej wody destylowanej i łagodnego detergentu. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
 3. Trudne plamy po ajerkoniaku na tapicerce czyścić benzyną mineralną (konieczna próba, ostrożność i otwarcie okna). Miejsce czyszczone benzyną przetrzeć roztworem letniej wody destylowanej i łagodnego detergentu.
 4. Usunąć rozlany ajerkoniak na skórzanej tapicerce przykładając papierowy ręcznik do zabrudzonego miejsca. Plamę zmyć letnią wodą destylowaną i szarym mydłem lub płatkami mydlanymi.


Jak wyczyścić plamę po lodach na tapicerce?

Resztki lodów usunąć z tapicerki nie wcierając ich. Miejsce osuszyć papierowym ręcznikiem.

 1. Plamę po lodach na tapicerce czyścić benzyną mineralną (roztwór 2 części wody i 1 części alkoholu). Oczyszczone miejsce przetrzeć roztworem letniej wody destylowanej i łagodnego detergentu.
 2. Na delikatnej tkaninie plamy z lodów usuwać roztworem letniej wody destylowanej i łagodnego detergentu.
 3. Plamę z lodów na skórzanej tapicerce usuwać ręcznikiem papierowym do skutku.
  (c.d.n.)

 

Artykuły powiązane:
Usuwanie plam po posiłkach z tapicerki z materiału i ze skóry. Wstęp
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy C-J
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy K-L
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy M-P
Jak usunąć plamy po posiłkach z tapicerki i skóry? Plamy S-W

 

Porady dotyczące usuwania plam różnego pochodzenia i na różnych materiałach zebrane są w Plamy.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Usuwanie plam po posiłkach z tapicerki z materiału i ze skóry. Plamy K-L

 1. Filan czyszczenie mówi:

  Witam.
  Jeżeli domowe sposoby usuwania plam zawiodą należy użyć do tego celu tzw. odkurzacza piorącego, lub skorzystać z usług firmy, która się tym zajmuje profesjonalnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *