Plamy po kosmetykach na poduszkach, tapicerce i dywanie


Domowe sposoby na plamy z kosmetyków 

Rady jak wywabić plamy z kosmetyków na poduszce, na tapicerce kanapy i fotela, na dywanie:  plama z brylantyny do włosów, plama z cieni do oczu, plama z farby do włosów, plama z kredki do oczu, plama z kremu, plama z maści cynkowej, plama z olejku do włosów, plama z pasty do zębów, plama z perfum, plama ze szminki… 
Wszelkie plamy trzeba usunąć jak najszybciej, aby nie zdążyły wsiąknąć głęboko we włókna ani wyschnąć. Płyn najlepiej delikatnie zebrać przez przyłożenie czystej miękkiej (np. bawełnianej) ściereczki lub białego papierowego ręcznika. Gęstą masę trzeba zebrać łyżką lub nożem poczynając od brzegu plamy w kierunku środka. Nie pocierać. Ważne jest aby nie zwiększyć powierzchni zabrudzenia i nie wetrzeć brudu w materiał.
Czyszcząc dywan czy tapicerkę nie powinno się dopuścić do ich przemoczenia, gdyż powinny one schnąć w temperaturze pokojowej. 

Plamy warto usuwać tanimi domowymi sposobami, po silne środki odplamiające sięgać tylko w przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń. Środek czyszczący nakładać tylko na plamę za pomocą bawełnianej ściereczki lub wacika, nigdy nie wylewać go bezpośrednio na materiał. Warto zacząć czyszczenie od wykorzystania mniej agresywnego środka czyszczącego i zawsze zrobić próbę jego działania w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, czy nie uszkodzi koloru lub włókna tkaniny. Nawet delikatne substancje, dostępnie w każdej domowej kuchni mogą pozostawić trwałe niechciane ślady.

Po oczyszczeniu miejsca usunąć resztki odplamiającego środka za pomocą czystej miękkiej ściereczki nasączonej wodą destylowaną. W czasie usuwania plam warto otworzyć okno, gdyż nawet delikatne środki mogą działać drażniąco na błony śluzowe oczu czy nosa.

Zarówno usuwając plamy jak i pielęgnując dywan czy tapicerkę zawsze trzeba stosować się do zaleceń producenta, aby na długo zachowały swój kolor i sprężyste, miękkie włókno. Po wyczyszczeniu i osuszeniu zabrudzenia, miejsce trzeba odkurzyć odkurzaczem. Resztki zabrudzeń przyciągają kurz i szybko stają się widoczne.

Tkaniny delikatne lepiej oddać do czyszczenia chemicznego.

 

ABC plam po kosmetykach na poduszkach, tapicerce i dywanie

Jak usunąć plamę z brylantyny, pomady do włosów?

Plamy po brylantynie trzeba usuwać jak najszybciej, zanim zaschnie.
Ślady brylantyny posypać bezbarwnym i bezzapachowym talkiem lub skrobią ziemniaczaną, zostawić na całą dobę.  Po tym czasie wyszczotkować czystą suchą szczoteczką.
Resztki plamy z brylantyny usunie mieszanina ze skrobi lub talku i benzyny do czyszczenia, którą trzeba zostawić na plamie do wyschnięcia. Jeśli po wyszczotkowaniu zostanie zabrudzenie, proces powtórzyć.


Jak usunąć plamy z cieni do oczu?

Plamy po cieniu do oczu usuwać wacikiem ze środkiem do demakijażu lub czystą białą ściereczką nasączoną spirytusem. Na jasnych materiałach lepiej użyć izopropanolu, który jest czystszy.


Jak usunąć plamy z farby do włosów?

  1. Plamy po farbie do włosów na tapicerce czy dywanie najlepiej schodzą kiedy są świeże. Świeżą farbę zebrać tępą stroną noża starając się nie wetrzeć jej we włókna.
  2. Resztki niezaschniętej farby do włosów pokryć lakierem do włosów lub pianką do golenia (bez mentolu i in. dodatków), delikatnie zetrzeć bawełnianą ściereczką.
  3. Ślady po świeżej farbie do włosów posypać popiołem z papierosów, zebrać wilgotnym wacikiem. Ewentualne przebarwienia rozjaśni sok z cytryny.
  4. Zaschniętą farbę do włosów na tapicerce lub dywanie posypać sodą oczyszczoną, zostawić, aby farba zmiękła. Po jakimś czasie wyczesać suchą miękką szczotką. Soda jest agresywna, warto zrobić próbę koloru w niewidocznym miejscu.


Jak usunąć plamę z kredki do oczu?

  1. Ślady po kredce do oczu usunie z tapicerki lub dywanu piana naniesiona czystą bawełniana ściereczką (wymieszać łyżeczkę delikatnego detergentu i litr letniej wody destylowanej;  jeśli nie ma wody destylowanej do wody dodać łyżeczkę białego octu winnego).
  2. Wstępnie oczyszczoną plamę po kredce do oczu oklepać czystym alkoholem lub spirytusem.
  3. Trudne zabrudzenia kredką do oczu bez problemu usunie spirytus mineralny white spirit.


Jak usunąć plamę po kremie do pielęgnacji ciała?

  1. Zebrać starannie resztki kremu z dywanu lub tapicerki za pomocą tępej strony noża nie wcierając ich w materiał. Do tak oczyszczonego miejsca przyłożyć miękki ręcznik kuchenny.
  2. Plamę po delikatnym kremie może usunąć delikatny detergent lub dobry płyn do mycia naczyń rozpuszczony w ciepłej wodzie. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
  3. Bardzo tłusty krem na tapicerce, poduszce lub dywanie usunie benzyna lakiernicza White spirit (konieczna próba).
  4. Ze skórzanej tapicerki usunąć krem papierowym ręcznikiem, zabrudzone kremem miejsce wymyć płatkami mydlanymi rozpuszczonymi w wodzie destylowanej. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.


Jak usunąć lakier do paznokci?

Lakier do paznokci nie jest trudno usunąć, jednak na naturalnych włóknach nie powinien wyschnąć, ponieważ wtedy powstaje poważny problem.

  1. Zebrać starannie resztki lakieru do paznokci z powierzchni delikatnie skrobiąc paznokciem lub za pomocą tępej żyletki (nie wcierać ich w materiał).
  2. Do plamy po lakierze do paznokci przyłożyć miękką czystą ściereczkę nasączoną benzyną lakierniczą White spirit (konieczna próba) i oklepać od zewnętrznych brzegów plamy w kierunku środka. Jeśli są to ślady punktowe, wykorzystać patyczki higieniczne lub zakraplacz.
  3. Zastosowanie zmywacza do paznokci, zwłaszcza zawierającego aceton lub olejki, może przynieść niechciany rezultat.
  4. Zaschnięty lakier do paznokci zmiękczy wazelina lub gliceryna. Stosować je na sztucznych włóknach, które są wrażliwe na działanie zmywacza do paznokci.
  5. Kolorowe resztki lakieru do paznokci można spróbować usunąć wodą utlenioną, nanosząc ją punktowo (konieczna próba).
  6. Usunięcie lakieru do paznokci na skórzanej tapicerce cennych mebli lepiej powierzyć profesjonaliście.


Jak usunąć plamy po maści cynkowej?

  1. Resztki maści cynkowej zebrać starannie za pomocą tępej strony noża nie wcierając ich w poduszkę, tapicerkę czy dywan. Do wstępnie oczyszczonego miejsca przyłożyć miękki ręcznik kuchenny, który wchłonie resztki.
  2. Plamę po maści cynkowej usunie z dywanu i tapicerki  delikatny detergent lub dobry płyn do mycia naczyń rozpuszczony w ciepłej wodzie. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.
  3. Ze skórzanej tapicerki zdjąć maść cynkową za pomocą tępej strony noża. Przyłożyć miękki ręcznik kuchenny (nie wcierać). Zabrudzoną maścią cynkową tapicerkę ze skóry wymyć płatkami mydlanymi rozpuszczonymi w wodzie destylowanej. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.


Jak usunąć plamy olejku do włosów?

Plamę po olejku do włosów na tapicerce ze skóry posypać białą mąką, skrobią kukurydzianą lub pudrem dla niemowląt i zostawić na 12 godzin, najlepiej na noc. Łyżkę soli kuchennej zmieszać z 60 ml czystego alkoholu (np. 4 łyżkami wódki). W roztworze zwilżyć czystą ściereczkę i wycierać resztki tłuszczu ze skóry. Zostawić trochę nierozpuszczonej soli na skórze, aby pochłonęła resztki tłuszczu. Po 2 minutach zetrzeć ją całkowicie suchą ściereczką. W miejsce po plamie z olejku na skórze wetrzeć środek do pielęgnacji skóry (niewielką ilość).
Plamy po tłuszczach na skórze po jakimś czasie wchłaniane są przez skórę.


Jak usunąć plamy z pasty do zębów?

  1. Pastę do zębów ostrożnie zebrać z powierzchni dywanu i tapicerki za pomocą łyżki.
  2. Do pozostałej po paście do zębów plamie delikatnie przycisnąć miękką czystą ściereczkę nasączoną wodą, następnie wyczyścić roztworem amoniaku (5%-10%) lub wodnym roztworem octu (1:1).
  3. Ze skórzanej tapicerki usunąć pastę do zębów ręcznikiem kuchennym, zabrudzone miejsce wymyć płatkami mydlanymi rozpuszczonymi w wodzie destylowanej. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.


Jak usunąć plamę po perfumach?

Plamy na materiale zalanym perfumami powinno się szybko usuwać, aby nie powstały trudne do wywabienia żółte plamy.

  1. Plamę z perfum na dywanie i tapicerce osuszyć białym papierowym ręcznikiem i przetrzeć bawełnianą szmatką nasączoną letnią wodą.
  2. Białą i jasną tapicerkę z trudnymi plamami po perfumach czyścić tamponem zwilżonym w roztworze wody utlenionej lub wody amoniakalnej, szybko przetrzeć czystą chłodną wodą (konieczna próba).
  3. Do uporczywej plamy z perfum na ciemnym i kolorowym  dywanie i tapicerce przyłożyć watę zwilżoną czystym spirytusem, przetrzeć czystą chłodną wodą (konieczna próba).
  4. Łyżeczkę proszku do prania rozpuścić w pół szklanki lekko ciepłej wody. Plamę na dywanie czyścić gąbką zwilżoną w tym preparacie, następnie czystą ściereczką i czystą wodą.
  5. Starą plamę po perfumach na dywanie i tapicerce zmiękczyć ciepłą gliceryną, usunąć czystą bawełnianą ściereczką i przetrzeć wodą (konieczna próba).


Jak usunąć plamę ze szminki?

  1. Delikatnie usunąć resztki szminki z dywanu i tapicerki za pomocą miękkiego papieru nie wcierając ich w materiał.
  2. Do wstępnie oczyszczonej plamy ze szminki przyłożyć miękką czystą ściereczkę nasączoną letnim wodnym roztworem delikatnego środka piorącego (temp. 30°C).
  3. Resztki plamy po szmince usunąć olejkiem eukaliptusowym lub ciepłą gliceryną (konieczna próba koloru). Kiedy plama zmięknie,  zebrać resztki białym papierowym ręcznikiem, wyczyścić spirytusem lub wodą.
  4. Bardzo oporną plamę po szmince na mocnym materiale czyści woda amoniakalna (konieczna próba koloru w niewidocznym miejscu).
  5. Ze skórzanej tapicerki usunąć plamę ze szminki ręcznikiem kuchennym, zabrudzone miejsce wymyć płatkami mydlanymi rozpuszczonymi w wodzie destylowanej. Najpierw spróbować czyścić samą pianą.

Artykuły powiązane:
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy A-F.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy K-L.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy M-P.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy S-Ż.

Rady jak dbać o dywan i wykładzinę dywanową, jak rozjaśnić kolor, jak usunąć z dywanu i wykładziny dywanowej przykre zapachy, plamy pochodzenia biologicznego, plamy po kosmetykach, plamy po posiłkach można znaleźć w serii artykułów Czyszczenie dywanu i wykładziny dywanowej w domu. 

W rubryce Plamy zawarte są rady jak wywabić plamy różnego pochodzenia na wykładzinie, tapicerce, podłodze, meblach, firankach, ubraniach…

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *